Championships - Men - Individual

Past National Champions

10 Miles, 25 Miles, 50 Miles, 100 Miles

12 Hours, 24 Hours, Hill Climb

Team Time Trial, Circuit, Closed Circuit

10 Miles

   
2016 R Bussell AeroCoach 00:20:35
2015 R Bussell RST Sport AeroCoach 00:19:36
2014 M Bottrill www.drag2zero.com 00:17:40
2013 M Hutchinson In-Gear Quickvit Trainsharp RT 00:19:20
2012 M Hutchinson In-Gear Quickvit Trainsharp RT 00:19:40
2011 B Wiggins Sky Pro Cycling 00:19:14
2010 M Hutchinson In-Gear Quickvit Trainsharp RT 00:18:37
2009 M Hutchinson In-Gear Quickvit RT 00:19:34
2008 M Hutchinson In-Gear Quickvit RT 00:18:07
2007 M Hutchinson In-Gear Quickvit RT 00:19:43
2006 M Hutchinson In-Gear Quickvit RT 00:20:09
2005 M Hutchinson API-Metrow 00:19:34
2004 S Dangerfield scienceinsport.com 00:18:40
2003 S Dangerfield Camel Valley C & TC 00:19:39
2002 M Hutchinson Team MDT-Giant 00:19:19
2001 S Dangerfield Camel Valley C & TC 00:20:18
2000 M Hutchinson Bio RT 00:20:22
1999 M Illingworth Linda McCartney RT 00:20:17
1998 R Hayles Team Brite 00:18:49
1997 J Clay Manchester Phoenix 00:20:42
1996 R Hayles Team Ambrosia 00:20:06
1995 R Prebble Wembley Road Club 00:19:55
1994 R Hayles Team Haverhill 00:19:48
Back to top    
     

25 Miles

   
2016 R Perry Langdale Lightweights RT 00:46:31
2015 R Perry Langdale Lightweights RT 00:48:04
2014 M Bottrill www.drag2zero.com 00:48:15
2013 J Perrett Team IG-Sigma Sport 00:49:21
2012 M Hutchinson In-Gear Quickvit Trainsharp RT 00:47:01
2011 M Hutchinson In-Gear Quickvit Trainsharp RT 00:53:36
2010 M Hutchinson In-Gear Quickvit Trainsharp RT 00:49:34
2009 M Hutchinson In-Gear Quickvit RT 00:48:23
2008 M Hutchinson In-Gear Quickvit RT 00:50:49
2007 J MacIntyre The Edge RT 00:49:44
2006 J MacIntyre Equipe Velo Ecosse 00:50:43
2005 M Hutchinson API-Metrow 00:47:15
2004 S Dangerfield scienceinsport.com 00:48:44
2003 S Dangerfield Camel Valley C & TC 00:50:50
2002 S Dangerfield Camel Valley C & TC 00:49:13
2001 S Dangerfield Camel Valley C & TC 00:49:08
2000 S Dangerfield Camel Valley C & TC 00:50:04
1999 C Newton Linda McCartney RT 00:50:47
1998 R Hayles Team Brite 00:49:01
1997 S Dangerfield Wheelbase CC 00:51:10
1996 G Obree Scotoil 00:48:55
1995 R Prebble Wembley Road Club 00:52:03
1994 R Prebble Wembley Road Club 00:50:45
1993 C Boardman MBE North Wirral Velo 00:48:45
1992 C Boardman G S Strada 00:50:04
1991 C Boardman Manchester Wheelers' Club 00:49:15
1990 C Boardman Manchester Wheelers' Club 00:53:06
1989 C Boardman Manchester Wheelers' Club 00:52:56
1988 J Pritchard Polytechnic CC 00:52:45
1987 D J Webster Manchester Wheelers' Club 00:55:36
1986 D J Webster Manchester Wheelers' Club 00:53:01
1985 D J Webster Manchester Wheelers' Club 00:51:16
1984 D J Webster Manchester Wheelers' Club 00:53:38
1983 D Lloyd Manchester Wheelers' Club 00:53:32
1982 D Lloyd Manchester Wheelers' Club 00:53:34
1981 M Pyne CC Breckland 00:53:00
1980 S Yates 33rd Nomads CC 00:51:30
1979 E J Adkins G S Strada 00:53:22
1978 E J Adkins Velo Club, Slough 00:55:36
1977 E J Adkins Velo Club, Slough 00:56:00
1976 A R Engers Woolwich CC 00:54:37
1975 A R Engers Woolwich CC 00:54:01
1974 A R Engers Archer RC 00:54:50
1973 A R Engers Luton Wheelers 00:54:58
1972 A R Engers Luton Wheelers 00:53:40
1971 D A Cottington Charlotteville CC 00:56:35
1970 R Allsopp Cleveleys RC 00:54:39
1969 A R Engers Polytechnic CC 00:54:42,
1968 R Ward Oldbury & District CC 00:54:51
1967 D Dungworth Rutland CC 00:55:44,
1966 D Dungworth Rutland CC 00:55:08,
1965 B Breedon Rockingham CC 00:55:18,
1964 B Breedon Conisbrough Ivanhoe CC 00:56:57
1963 D Bonner Old Portlians CC 00:55:52
1962 C McCoy Melling Wheelers 00:56:19
1961 P J Woodbum Bamet CC 00:56:01
1960 G Ian Nottingham Wheelers 00:56:35
1959 G Ian Nottingham Wheelers 00:56:03
1958 M Ward Haverhill Wheelers 00:56:53
1957 N L Sheil Molyneux RC 00:55:55
1956 M J Gambrill Clarence Wheelers 00:57:33
1955 G Ian Mansfield Victoria CC 00:57:51
1954 S F Higginson Halesowen A & CC 00:59:52
1953 S F Higginson Halesowen A & CC 00:57:29
1952 S F Higginson Halesowen A & CC 00:57:35
1951 R Inman Mercury RC 00:57:17
1950 G F Fell Becontree Wheelers CC 00:58:37
1949 G F Fell Becontree Wheelers CC 00:58:10
1948 C Cartwright Manchester Wheelers Club 00:59:27
1947 R Firth Altrincham Ravens CC 01:02:01
1946 B B Francis Solihull CC 01:00:29
1945 C Cartwright Manchester Clarion C & AC 00:59:44
1944 J Simpson Barnsley RC 01:00:55
Back to top    
       

50 Miles

   
2016 R Perry Langdale Lightweights RT 01:39:50
2015 M Bottrill www.drag2zero.com 01:41:42
2014 M  Bottrill www.drag2zero.com 01:40:47
2013 M Bottrill www.drag2zero.com 01:41:10
2012 M Hutchinson In-Gear Quickvit Trainsharp RT 01:40:35
2011 M Hutchinson In-Gear Quickvit Trainsharp RT 01:41:28
2010 M Hutchinson In-Gear Quickvit Trainsharp RT 01:38:55
2009 M Hutchinson In-Gear Quickvit RT 01:43:18
2008 M Hutchinson In-Gear Quickvit RT 01:40:37
2007 M Hutchinson In-Gear Quickvit RT 01:42:22
2006 M Hutchinson In-Gear Quickvit RT 01:44:34
2005 M Hutchinson API-Metrow 01:39:40
2004 M Hutchinson Team MDT-Giant 01:46:09
2003 M Hutchinson Team MDT-Giant 01:44:31
2002 M Hutchinson Team MDT-Giant 01:44:10
2001 M Hutchinson Team MDT-Giant 01:41:38
2000 M Hutchinson Bio RT 01:40:41
1999 R Prebble Team Clean 01:41:53
1998 I Gilkes / R Prebble (Tie) Team Ambrosia / Team Clean 01:47:37
1997 S Yates Team Clean 01:43:33
1996 R Prebble Wembley Road Club 01:44:00
1995 R Prebble Wembley Road Club 01:46:15
1994 R Prebble Wembley Road Club 01:50:02
1993 G Obree Leo Road Club 01:39:01
1992 C Boardman G S Strada 01:43:01
1991 C Boardman Manchester Wheelers' Club 01:43:51
1990 D Smith Horwich CC 01:48:16
1989 J Pritchard BEM Polytechnic CC 01:50:01
1988 M Bradshaw GS Metro 01:52:35
1987 G Longland Antelope Racing Team 01:55:32
1986 G Longland Antelope Racing Team 01:50:56
1985 D J Webster Manchester Wheelers' Club 01:47:37
1984 I S Cammish G S Strada 01:47:22
1983 I S Cammish G S Strada 01:46:28
1982 I S Cammish G S Strada 01:51:39
1981 J French Coventry Olympic CC 01:52:03
1980 I S Cammish Edgware RC 01:50:26
1979 P W Griffiths G S Strada 01:53:04
1978 R I Queen Velo Club Slough 01:53:46
1977 P W Griffiths G S Strada 01:50:53
1976 G M West Marlboro AC 01:57:03
1975 P A Carbutt Saracen RC 01:52:49
1974 P G Wells Edgeware RC 01:52:05
1973 I R White Clifton CC 01:53:53
1972 M C Roach Hounslow & District Wheelers 01:54:21
1971 D A Cottington Charlotteville CC 01:52:41
1970 D R Whitehouse Shirley RC 01:54:16
1969 M C Roach Hounslow & District Wheelers 01:53:32
1968 M C Roach Hounslow & District Wheelers 01:49:56
1967 D Dungworth Rutland CC 01:52:24
1966 D Dungworth Rutland CC 01:51:48
1965 B Breedon Rockingham CC 01:54:28
1964 L West Tunstall Wheelers 01:57:19
1963 R E Allsopp Cleveleys RC 01:57:17
1962 R F Colden Camberley Wheelers CC 01:55:33
1961 P B Hoban Calder Clarion C & AC 01:57:04
1960 B F Wiltcher Zeus Racing Club 01:55:36
1959 M Ward Haverhill Wheelers 01:57:22
1958 M Ward Haverhill Wheelers 01:55:50
1957 R lowers Twickenham CC 01:55:44
1956 M Ward Haverhill Wheelers 01:58:20
1955 V A Gibbons Brentwood RC 01:57:17
1954 V A Gibbons Brentwood RC 01:59:28
1953 P B Jackson Dixie Wheelers 02:04:30
1952 G K Bentley Bee CC 01:57:46
1951 G K Bentley Bee CC 01:58:29
1950 W Fowler Teesside Clarion C & AC 02:00:16
1949 J Simpson Midland C & AC 02:02:14
1948 R Firth Altrincham Ravens CC 02:06:17
1947 G H Fleming Belle Vue CC 02:00:48
1946 A E G Derbyshire Calleva RC 02:05:26
1945 J Simpson Barnsley RC 02:05:57
1944 A C Harding Middlesex RC 02:06:35
Back to top    
       

100 Miles

   
2016 R Perry Langdale Lightweights RT 03:23:52
2015 C Taylor South Pennine RC 03:32:50
2014 C Taylor South Pennine RC 03:43:28
2013 M Holton www.drag2zero.com 03:37:28
2012 M Bottrill www.drag2zero.com 03:37:13
2011 M Hutchinson In-Gear Quickvit Trainsharp RT 03:24:45
2010 M Hutchinson In-Gear Quickvit Trainsharp RT 03:23:04
2009 M Hutchinson In-Gear Quickvit RT 03:27:26
2008 K Dawson Sportscover-Spiuk 03:42:22
2007 R Prebble Pinarello RT 03:45:45
2006 K Dawson Agisko-Dart RT 03:33:44
2005 M Hutchinson API-Metrow 03:36:38
2004 M Hutchinson Team MDT-Giant 03:28:59
2003 K Dawson Life Repair CRT 03:22:45
2002 K Dawson Compensation Group RT 03:34:00
2001 K Dawson Pete Read Racing - Caygill Frames 03:41:47
2000 M Hutchinson Bio RT 03:41:16
1999 K Dawson Harrods 03:42:13
1998 R Prebble Team Clean 03:42:47
1997 K Dawson G S Strada 03:29:03
1996 A Wilkinson Port Sunlight Wheelers 03:43:27
1995 R Eden Optimum Performance RT 03:43:20
1994 G Platts Coalville Wheelers 03:45:31
1993 G Butler Racing Team Italia 03:44:45
1992 G Butler Norwood Paragon 03:47:19
1991 G Dighton Manchester Wheelers' Club 03:44:12
1990 P Longbottom Manchester Wheelers' Club 03:51:25
1989 I S Cammish Manchester Wheelers' Club 03:48:39
1988 I S Cammish Manchester Wheelers' Club 03:48:09
1987 I S Cammish Manchester Wheelers' Club 03:48:39
1986 I S Cammish Manchester Wheelers' Club 03:51:51
1985 I S Cammish G S Strada 03:46:28
1984 G Longland Antelope Racing Team 03:49:04
1983 I S Cammish G S Strada 03:39:03
1982 I S Cammish G S Strada 03:42:24
1981 I S Cammish G S Strada 03:38:39
1980 I S Cammish Edgware RC 03:43:50
1979 P W Griffiths G S Strada 03:56:07
1978 P Wells Unity CC 03:52:59
1977 P A Carbutt G S Strada 03:47:34
1976 M C Roach Hounslow & District Wheelers 03:59:11
1975 P W Griffiths City of Stoke ACCS 03:52:16
1974 P Carbutt Saracen RC 04:04:13
1973 I R White Clifton CC 03:59:59
1972 R H Porter Hounslow & District Wheelers 03:52:15
1971 P W Griffiths Gloucester City CC 03:58:58
1970 A Creaser Hull Thursday RC 04:02:05
1969 A Taylor Oldbury & District CC 03:54:08
1968 M C Roach Hounslow & District Wheelers 03:51:41
1967 E J Watson Clifton CC 04:08:44
1966 K Stacey Seamons CC 04:09:00
1965 D Woodings Derby Wheelers 04:07:26
1964 P Hill Askern CC 04:05:35
1963 D Woodings Derby Wheelers CC 04:02:38
1962 R F Golden Camberley Wheelers CC 03:54:23
1961 L A Baylis Southampton Wheelers 04:13:54
1960 B G Kirby Army CU 04:12:14
1959 R C Booty Ericsson Wheelers CC 04:04:25
1958 R C Booty Army CU 04:01:25
1957 R C Booty Army CU 04:04:24
1956 R C Booty Ericsson Wheelers CC 04:01:52
1955 R C Booty Ericsson Wheelers CC 04:04:30
1954 V A Gibbons Brentwood RC 04:08:32
1953 E Britton Yorkshire RC 04:16:57
1952 K R Whitmarsh Southampton Wheelers 04:18:53
1951 V Willmott Midland C & AC 04:14:33
1950 K H Joy Medway Wheelers CC 04:18:22
1949 S Haslam Lancashire RC 04:20:17
1948 J Mumberson Northumbrian CC 04:27:08
1947 R Firth Altrincham Ravens CC 04:25:37
1946 A E G Derbyshire Calleva RC 04:23:51
1945 B L Smith Yorkshire RC 04:30:30
1944 A C Harding Middlesex RC 04:28:12
Back to top    
       

12 Hours

   
2016 D Grieves GS Metro 294.02
2015 R Townsend Team Swift 291.56
2014 M Arnold CC Desiragear 299.03
2013 N Bowdler Team PedalRevolution.co.uk 293.57
2012 N Bowdler Team PedalRevolution.co.uk 301.71
2011 A Bason Team PedalRevolution.co.uk 302.80
2010 J Jenkinson Utag-Yamaha.com 292.49
2009 A Wilkinson Port Sunlight Wheelers 302.46
2008 I S Cammish Planet X RT 283.68
2007 K Dawson Pinarello Rt 291.49
2006 O Jones API-Metrow 286.92
2005 M Hutchinson API-Metrow 285.74
2004 G Butler Preston Wheelers 281.45
2003 Z Carr apibikes.com 281.50
2002 K Dawson Compensation Group RT 296.11
2001 K Dawson Pete Read Racing - Caygill Frames 295.42
2000 M Hutchinson Bio RT 293.23
1999 G Butler Team Men's Health 297.42
1998 E Deane Bournemouth Jubilee Wheelers 273.80
1997 G Butler Norwood Paragon CC 286.03
1996 A Wilkinson Port Sunlight Wheelers 300.27
1995 I Silvester San Fairy Ann CC 273.32
1994 N Gardiner Optimum Performance RT 276.32
1993 R Hughes Clarence Wheelers 276.58
1992 G Butler Norwood Paragon 276.60
1991 C Roshier Hounslow & District Wheelers 268.67
1990 A Gornall Manchester Wheelers' Club 270.96
1989 G Longland Antelope Racing Team 272.22
1988 P Wells Team Chiltern 276.05
1987 I Butcher Bedfordshire Road CC 272.54
1986 G Longland Antelope Racing Team 291.72
1985 G Longland Antelope Racing Team 286.60
1984 G Longland Antelope Racing Team 285.10
1983 P J Woodburn Manchester Wheelers' Club 266.37
1982 D Horton Halifax RC 271.35
1981 P J Woodburn Manchester Wheelers' Club 269.48
1980 S Hudson Coventry RC 277.20
1979 P J Woodburn Velo Club, Slough 285.51
1978 G N Longland Antelope Racing Team 268.82
1977 T Mullins Rockingham CC 270.23
1976 M C Roach Hounslow & Distriet Wheelers 265.81
1975 P A Carbutt Saracen RC 273.99
1974 M C Roach Hounslow & District Wheelers 268.92
1973 R Lewis Coventry CC 274.01
1972 R Caspell Morley CC 269.15
1971 M C Roach Hounslow & Distriet Wheelers 272.92
1970 E J Watson Clifton CC 279.39
1969 E J Watson Clifton CC 281.87
1968 N Carline Morley CC 265.67
1967 R Cromack Clifton CC 268.62
1966 M McNamara Rockingham CC 258.29
1965 E W Matthews Altrincham RC 265.49
1964 N Carline Morley CC 258.82
1963 R Spencer Warrington RC 267.32
1962 R J Wilkings Gravesend CC 268.65
1961 R J Wilkings Gravesend CC 266.71
1960 R J Wilkings Army CU 271.30
1959 P Beswick Manchester Victoria Wheelers 263.04
1958 R C Booty Army CU 263.48
1957 R C Booty Army CU 266.00
1956 R C Booty Ericsson Wheelers CC 265.66
1955 R C Booty Ericsson Wheelers CC 264.04
1954 R C Booty Ericsson Wheelers CC 257.52
1953 B W Appleby Kentish Wheelers CC 257.15
1952 G A T Laws Catford CC 250.57
1951 K H Joy Medway Wheelers CC 260.02
1950 K H Joy Medway Wheelers CC 258.52
1949 B J Brown Norwood Paragon CC 250.61
1948 A N Hammond Cheshire Roads CC 239.34
1947 A E G Derbyshire Calleva RC 245.29
1946 A E G Derbyshire Calleva RC 249.49
1945 D Heppleston Yorkshire RC 241.16
1944 A EG Derbyshire Calleva RC 233.13
Back to top    
       

24 Hours

   
2016 M Broadwith Arctic Tacx RT 532.81
2015 M Broadwith Arctic Tacx RT 537.35
2014 J Shubert High Wycombe CC 518.28
2013 S Birnie Willesden CC 518.37
2012 U Coyle Rapha Condor CC 488.99
2011 A Wilkinson Port Sunlight Wheelers 541.17
2010 J Warnock Twickenham CC 520.19
2009 J Warnock Twickenham CC 497.12
2008 N Gardiner John's Bikes 513.65
2007 E Deane Bournemouth Jubilee Wheelers 501.04
2006 N Gardiner John's Bikes 504.02
2005 N Gardiner timetrial.co.uk RT 493.08
2004 N Gardiner timetrial.co.uk RT 479.13
2003 G Butler Preston Wheelers 471.21
2002 D Shepherd Rother Valley CC 482.13
2001 G Butler Preston Wheelers 485.82
2000 G Butler Preston Wheelers 509.25
1999 D Shepherd Rother Valley CC 483.92
1998 I Butcher Team Sanjan Design 501.31
1997 A Wilkinson Adidas Sci-Con 525.07
1996 M Whitehead VC Deal 465.75
1995 A Wilkinson Port Sunlight Wheelers 501.39
1994 G Longland Antelope Racing Team 475.40
1993 P Barlow Kiveton Park CC 490.88
1992 A Wilkinson Port Sunlight Wheelers 501.96
1991 M Potts Derby Mercury CC 486.43
1990 P Oxborough St Ives CC 455.45
1989 I Butcher Bedfordshire Road CC 493.53
1988 S W Jackson Skipton CC 481.36
1987 I Dow Oxford City RC 500.10
1986 I Dow Oxford City RC 488.90
1985 I Dow Oxford City RC 480.55
1984 S W Jackson Farnham Road Club 494.16
1983 S W Jackson Farnham Road Club 488.84
1982 S W Jackson Farnham Road Club 496.49
1981 J Woodburn Manchester Wheelers' Club 488.43
1980 J Woodburn Velo Club Slough 505.47
1979 M Coupe N Staffs St Christophers CCC 492.68
1978 J D Cahill N Staffs St Christophers CCC 482.25
1977 J D Cahill N Staffs St Christophers CCC 477.25
1976 G M Bettis Bedfordshire Road CC 482.60
1975 J D Cahill N Staffs St Christophers CCC 469.44
1974 R C Goodfellow Beacon Roads CC 465.45
1973 N Carline Morley CC 490.31
1972 G M Bettis Bedfordshire Road CC 470.52
1971 R W Buchan Norwood Paragon CC 483.84
1970 J R Baines Icknield RC 473.52
1969 R Cromack Clifton CC 507.00
1968 E W Matthews Altrincham RC 489.47
1967 N Carline Morley CC 480.27
1966 N Carline Morley CC 496.37
1965 N Carline Morley CC 485.09
1964 C Smith East Midlands CC 473.68
1963 N Carline Morley CC 475.18
1962 N Carline Morley CC 472.05
1961 A C Harding Middlesex RC 470.36
1960 F A Bunell Middlesex RC 477.70
1959 R Coukham Rutland CC 469.17
1958 D H White Swindon Wheelers 484.75
1957 J Leversidge Rutland CC 467.82
1956 F Burrell Middlesex CC 477.70
1955 K Price Cardiff 100 miles RC 478.56
1954 S Thompson Rutland CC 469.66
1953 P E A Carter South Lancashire RC 459.48
1952 E Mundy Addiscombe CC 467.52
1951 G Andrews Addiseombe CC 461.31
1950 S M Butler Norwood Paragon CC 458.18
1949 S E Harvey Addiseombe CC 439.97
1948 G H Basham Wessex RC 454.37
Back to top    
       

Hill Climb

   
2016 A Kenway Metaltek Kuota RT  
2015 R Bussell RST Sport/AeroCoach  
2014 D Evans Team Elite/Paul Bethall Electrical  
2013 T Pettinger Sri Chinmoy Cycling Team  
2012 J Pullar Wheelbase.co.uk  
2011 G Gronlund RST Racing Team  
2010 D Fleeman Raleigh UCI Team  
2009 D Fleeman Cervelo Test Team  
2008 M Clinton mikevaughan.co.uk  
2007 J Dobbin Arctic Shorter-Rochford RT  
2006 J Dobbin Arctic Shorter-Rochford RT  
2005 B Greenwood Recycling.co.uk  
2004 J Dayus Arctic Shorter Rochford RT  
2003 J Henderson Southport CC  
2002 M Lovatt Compensation Group RT  
2001 J Henderson Southport CC  
2000 J Henderson Terry Wright Cycles RT  
1999 J Henderson Terry Wright Cycles RT  
1998 J Henderson Oxford University CC  
1997 S Dangerfield Wheelbase CC  
1996 S Dangerfield Parker International RT  
1995 S Dangerfield Leo RC  
1994 J Wright North East Racing Team  
1993 S Dangerfield Leo RC  
1992 S Dangerfield Leo RC  
1991 C Boardman Manchester Wheelers' Club  
1990 C Boardman Manchester Wheelers' Club  
1989 C Boardman Manchester Wheelers' Club  
1988 C Boardman Manchester Wheelers' Club  
1987 P Curran Manchester Wheelers' Club  
1986 D J Webster Manchester Wheelers' Club  
1985 D J Webster Manchester Wheelers' Club  
1984 D J Webster Manchester Wheelers' Club  
1983 D J Webster Manchester Wheelers' Club  
1982 J Williams Manchester Wheelers' Club  
1981 J Williams Manchester Wheelers' Club  
1980 M Elliott Rutland CC  
1979 J Williams GS Strada  
1978 G C Armitage Oldham Century RC  
1977 J Parker Southport RC  
1976 J A Waugh GS Strada  
1975 G C Armitage Oldham Century RC  
1974 J A Waugh Tyne RC  
1973 Granville Sydney Huddersfield Star Wheelers  
1972 Granville Sydney Huddersfield Star Wheelers  
1971 J Clewarth Kirkby CC  
1970 Granville Sydney Huddersfield Star Wheelers  
1969 Granville Sydney Huddersfield Star Wheelers  
1968 P Gannon Leeds St Christophers CCC  
1967 P Wildsmith East Bradford CC  
1966 P D Greenhalgh Nottingham Phoenix R C  
1965 Granville Sydney Huddersfield Star Wheelers  
1964 E Wilson Rossendale RC  
1963 Granville Sydney Huddersfield Star Wheelers  
1962 P J Graham West Pennine RC  
1961 P J Graham West Pennine RC  
1960 E Wilson Rossendale RC  
1959 G Rhodes Huddersfield RC  
1958 P J Graham West Pennine RC  
1957 E Wilson Rossendale RC  
1956 W L Ingram Norwood Paragon CC  
1955 E Wilson Rossendale RC  
1954 W L Ingman Norwood Paragon CC  
1953 R Keighley Shipley RC  
1952 B Robinson Huddersfield RC  
1951 R Stringwell Bramley Wheelers CC  
1950 R Stringwell Bramley Wheelers CC  
1949 R J Maitland Concorde Racing CC  
1948 V Clark Coventry CC  
1947 V Clark Coventry CC  
1946 V Clark Manchester Clarion C & AC  
1945 R J Maitland Solihull CC  
1944 F H Worthen Manchester Clarion C & AC  
Back to top    
       

TTT (3 Up)

   
2016 L Chapman, J Fry, M Stedman Pedal Heaven 01:07:40
2015 A Wareham, A Jackson, S Beldon Team Swift 01:03:27
2014 P Williams, S Burke, A Brown Haribo Beacon CT 01:13:11
2013 Wouter Sybrandy, Joe Perrett, Andrew Griffiths Team IG Sigma Sport 01:18:55
2012 M Bottrill, M Holton, C McCulloch www.drag2zero.com 01:13:59
2011 A Royle, A Rutherford, A Duggleby Scienceinsport.com 01:15:34
2010 S Burke, E Clancy, A Tennant Mortorpoint-Marshalls Pasta RT 01:06:13
2009 C McCulloch, M Holton, A Duggleby Shorter Rochford RT 01:13:29
2008 M Bottrill, J Ramsbottom, G Platts DeRosa RT 00:52:07
2007 S Gaywood, A Gibb, J Millard Plowman Craven Evans CRT 00:49:55
2006 R Bradley, C McCulloch, G Pardoe Arctic Shorter-Rochford RT 01:03:33
2005 R Hayles, P Manning, C Newton Recycling.co.uk 01:01:20
2004 C McCulloch, S Shawcross, C Simpson Blue Sky Cycles 01:06:39
TTT (4 Up)    
1999 J Clay, C Walker, M Illingworth, C Newton Linda McCartney RT 02:05:22
1998 J Clay, R Hayles, M Illingworth, C Newton Team Brite 02:02:35
1997 M Bottrill, B Harwood, C Newton, J Ramsbottom North Wirral Velo 02:11:55
1996 I Gilkes, S Dangerfield, J Stollery, B Charley Parker International RT 02:10:14
1995 K Dawson, W Randle, M Lovatt, G Speight Optimum Performance RT 02:04:45
1994 K Dawson, W Randle, M Lovatt, G Speight Optimum Performance RT 02:07:31
1993 C Boardman, MBE, P Jennings, S Lillistone, P Longbottom North Wirral Velo 02:00:07
1992 C Allcock, S Day, G Giddings, M Postle Delta Racing Team 02:10:44
1991 C Boardman, G Dighton, P Longbottom, R Hughes Manchester Wheelers' Club 02:04:24
1990 S Lillistone, S Wingrave, A Allen, P Panton Team Haverhill 02:15:17
1989 E Adkins, C Boardman, S O'Brien, D Smith Manchester Wheelers' Club 02:09:08
1988 C, Boardman, I Cammish, D Smith, J French Manchester Wheelers' Club 02:17:12
1987 N Barnes, S Drew, T Stevens, N Hoban 34th Nomads CC 02:13:32
1986 R Holden, K Reynolds, C Walker, D Williams Paragon Racing Team 02:05:35
1985 D Webster, B Phillips, M Webster, P Curran Manchester Wheelers' Club 02:08:45
1984 I Browning, B Hodges, J Oakes, R Dunne Anglia Sport 02:14:26
1983 I Cammish, K Reynolds, A Mayer, E Adkins G S Strada 02:07:37
1982 D Lloyd, J French, R Downs, D Webster Manchester Wheelers Club 02:06:57
1981 E Adkins, I Cammish, A Gilchrist, J waugh G S Strada 02:06:43
1980 R Downs, J A Waugh, A Gilchrist, P W Griffiths G S Strada 02:07:45
1979 P W Griffiths, R J Downs, J A Waugh, E J Adkins G S Strada 02:11:15
1978 C Pugh, D A Cottington, R A Garligne, M C Roach London West DC 02:16:54
1977 P A Carbutt, D Cuming, P W Griffiths, J Waugh G S Strada 02:11:15
1976 D J Dailey, F Lyon, E R Howkins, D Cuming Kirkby CC 'A' 02:14:19
1975 K P Apter, J P Clewarth, F Lyon, R Gregson Kirkby CC 'A' 02:08:04
1974 R A Garlinge, J E Marshall, R H Porter, M C Roach Hounslow & District Wheelers 02:21:37
1973 R A Garlinge, J E Marshall, R H Porter, M C Roach Hounslow & District Wheelers 02:12:30
1972 D A Cottington J E Marshall, R H Porter, M C Roach London West DC 02:07:52
1971 D Dailey, G Dutton, D Lloyd, Whiteside Liverpool DC 02:14:17
1970 A Creaser, V Smith, D Roe, T Hunter Yorkshire DC 02:18:31
Back to top    
       

Circuit

   
2016 R Perry Langdale Lightweights RT  
2015 M Clinton Mike Vaughan Cycles  
2014 M Bottrill www.drag2zero.com  
2013 M Bottrill www.drag2zero.com  
2012 A Dowsett Sky Pro Cycling  
2011 A Dowsett Sky Pro Cycling  
2010 B Wiggins Team Sky  
2009 B Wiggins Garmin Slipstream  
2008 M Hutchinson In-Gear Quickvit RT  
2007 D Millar Saunier Duval-Prodir  
2006 J MacIntyre Equipe Velo Ecosse  
2005 S Dangerfield scienceinsport.com  
2004 M Hutchinson Team MDT-Giant  
2003 S Dangerfield Camel Valley C & TC  
2002 M Hutchinson Team MDT-Giant  
2001 S Dangerfield Camel Valley C & TC  
2000 C Boardman North Wirral Velo  
Back to top    
       

Closed Circuit

   
2016 J Teasdale Prorace Cycling Team  
2015 B Harwood Terry Wright Cycles  
2014 J Teasdale In-Gear Quicjvit Trainsharp RT  
Back to top