RTTC National Team Time Trial Championship (Manchester DC)(Fee per rider)(Entries close 24/05/19)(fee per rider)

  • Hide Map
  • Date: 16-Jun-19
  • Time: 09:00
  • Distance: 30.9 Miles
  • Course: J4/31
  • Closing Date: 24-May-19 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para
Position Img First Name Last Name Gender Category Club Time Avg. Speed
1 Simon Wilson Male Senior Ribble Pro Cycling 57:43 32.122 Mph
1 John Archibald Male Senior Ribble Pro Cycling 57:43 32.122 Mph
1 Dan Bigham Male Senior Ribble Pro Cycling 57:43 32.122 Mph
2 George Evans Male Espoir Team Bottrill 1:01:19 30.236 Mph
2 Brett Harwood Male Vet Team Bottrill 1:01:19 30.236 Mph
2 Matthew Bottrill Male Vet Team Bottrill 1:01:19 30.236 Mph
3 Harri James Male Senior Didcot Phoenix CC 1:01:50 29.984 Mph
3 Henry Latimer Male Senior Didcot Phoenix CC 1:01:50 29.984 Mph
3 Richard Gildea Male Senior Didcot Phoenix CC 1:01:50 29.984 Mph
4 Christopher Mcnamara Male Vet Nuun-Sigma Sport-London RT 1:01:51 29.976 Mph
4 Robert Moore Male Senior Nuun-Sigma Sport-London RT 1:01:51 29.976 Mph
4 Ken Buckley Male Senior Nuun-Sigma Sport-London RT 1:01:51 29.976 Mph
5 David Langlands Male Vet Team Bottrill 1:02:36 29.617 Mph
5 George Fox Male Senior Team Bottrill 1:02:36 29.617 Mph
5 James Rix Male Vet Team Bottrill 1:02:36 29.617 Mph
6 Sebastian Dickson Male Senior AeroLab Ward WheelZ 1:03:01 29.421 Mph
6 Tom Ward Male Senior AeroLab Ward WheelZ 1:03:01 29.421 Mph
6 William Perrett Male Senior AeroLab Ward WheelZ 1:03:01 29.421 Mph
7 George Thompson Male Senior Rose Race Team 1:03:17 29.297 Mph
7 Jack Levick Male Espoir Rose Race Team 1:03:17 29.297 Mph
7 Billy Jarish Male Senior Rose Race Team 1:03:17 29.297 Mph
8 Malcolm Smith Male Vet Peterborough CC 1:03:36 29.151 Mph
8 Matthew Senter Male Senior Peterborough CC 1:03:36 29.151 Mph
8 Paul Pardoe Male Senior Peterborough CC 1:03:36 29.151 Mph
9 Russ Danckert Male Senior Army Cycling 1:03:59 28.976 Mph
9 Jack Webb Male Senior Army Cycling 1:03:59 28.976 Mph
9 Rich Hunt Male Vet Army Cycling 1:03:59 28.976 Mph
10 Philip Jones Male Senior Transition Race Team 1:04:34 28.714 Mph
10 Darren Maironis Male Vet Transition Race Team 1:04:34 28.714 Mph
10 Adam Darby Male Senior Transition Race Team 1:04:34 28.714 Mph
11 Nick Tarmey Male Vet Velo Club Venta 1:04:40 28.67 Mph
11 James Fox Male Senior Velo Club Venta 1:04:40 28.67 Mph
11 Patrick Brown Male Senior Velo Club Venta 1:04:40 28.67 Mph
12 Gareth Pymm Male Senior Team Bottrill 1:04:55 28.56 Mph
12 Neal Parkin Male Vet Team Bottrill 1:04:55 28.56 Mph
12 Max Sahota Male Senior Team Bottrill 1:04:55 28.56 Mph
13 Thomas Hanlon Male Senior Team Chronomaster 1:05:23 28.356 Mph
13 James Smith Male Senior Team Chronomaster 1:05:23 28.356 Mph
13 Stephen Feeney Male Vet Team Chronomaster 1:05:23 28.356 Mph
14 Joscelin Lowden Female Senior The Independent Pedaler 1:05:47 28.183 Mph
14 Emily Meakin Female Senior The Independent Pedaler 1:05:47 28.183 Mph
14 Emma Lewis Female Senior The Independent Pedaler 1:05:47 28.183 Mph
15 Toby Williams Male Senior Velotik Racing Team 1:07:05 27.637 Mph
15 David James Williams Male Vet Velotik Racing Team 1:07:05 27.637 Mph
15 Chris Edmondson Male Vet Velotik Racing Team 1:07:05 27.637 Mph
16 Jake Dooley Male Espoir Congleton CC 1:07:06 27.63 Mph
16 Philip Gleave Male Senior Congleton CC 1:07:06 27.63 Mph
16 Ben Norbury Male Senior Congleton CC 1:07:06 27.63 Mph
17 Jason Swann Male Vet Born to Bike - Bridgtown Cycles 1:07:57 27.285 Mph
17 David Ellis Male Vet Born to Bike - Bridgtown Cycles 1:07:57 27.285 Mph
17 Shaun Eden Male Vet Born to Bike - Bridgtown Cycles 1:07:57 27.285 Mph
18 Chris Mann Male Junior Velotik Racing Team 1:08:07 27.218 Mph
18 Gareth Sanger Male Vet Velotik Racing Team 1:08:07 27.218 Mph
18 Jack Green Male Senior Velotik Racing Team 1:08:07 27.218 Mph
19 Elynor Backstedt Female Junior Storey Racing 1:08:48 26.948 Mph
19 Zoe Backstedt Female Juvenile Storey Racing 1:08:48 26.948 Mph
19 Sarah Storey Female Vet Storey Racing 1:08:48 26.948 Mph
20 Jonathan Robinson Male Vet Army Cycling 1:08:52 26.922 Mph
20 Richard Smith Male Senior Army Cycling 1:08:52 26.922 Mph
20 Lloyd Dobson Male Senior Army Cycling 1:08:52 26.922 Mph
21 Chris Siepen Male Vet Seamons CC 1:10:25 26.329 Mph
21 Daniel Mathers Male Vet Seamons CC 1:10:25 26.329 Mph
21 Martin Wiggan Male Vet Seamons CC 1:10:25 26.329 Mph
22 Chanel Mason Female Senior Storey Racing 1:10:44 26.211 Mph
22 Monica Dew Female Espoir Storey Racing 1:10:44 26.211 Mph
22 Kelly Murphy Female Senior Storey Racing 1:10:44 26.211 Mph
23 Alex Clay Female Senior AeroLab Ward WheelZ 1:11:44 25.846 Mph
23 Anna Morris Female Senior AeroLab Ward WheelZ 1:11:44 25.846 Mph
23 Francesca Hall Female Senior AeroLab Ward WheelZ 1:11:44 25.846 Mph
24 Louis Thomas-messenger Male Espoir Macclesfield Wheelers 1:11:52 25.798 Mph
24 Jamie Heeds Male Vet Macclesfield Wheelers 1:11:52 25.798 Mph
24 Matt Yardley Male Vet Macclesfield Wheelers 1:11:52 25.798 Mph
25 Wayne Smith Male Vet Born to Bike - Bridgtown Cycles 1:12:09 25.696 Mph
25 Alan Davies Male Vet Born to Bike - Bridgtown Cycles 1:12:09 25.696 Mph
25 Steve Biddulph Male Vet Born to Bike - Bridgtown Cycles 1:12:09 25.696 Mph
26 Amy Pritchard Female Vet Team Bottrill 1:12:11 25.685 Mph
26 Stephanie Post Female Senior Team Bottrill 1:12:11 25.685 Mph
26 Karina Bowie Female Vet Team Bottrill 1:12:11 25.685 Mph
27 Alan Chell Male Vet Crewe Clarion Whs 1:12:35 25.543 Mph
27 Robert Taylor Male Senior Crewe Clarion Whs 1:12:35 25.543 Mph
27 Graham Peel Male Senior Crewe Clarion Whs 1:12:35 25.543 Mph
28 Jennifer Allum Female Senior TORQ Performance 1:13:54 25.088 Mph
28 Janet Birkmyre Female Vet TORQ Performance 1:13:54 25.088 Mph
28 Melanie Sneddon Female Vet TORQ Performance 1:13:54 25.088 Mph
29 Mat Stephenson Male Vet Congleton CC 1:13:59 25.06 Mph
29 David Farrington Male Vet Congleton CC 1:13:59 25.06 Mph
29 Stephen Sladin Male Vet Congleton CC 1:13:59 25.06 Mph
30 Gerard Barker Male Vet Crewe Clarion Whs 1:18:01 23.764 Mph
30 John Fidler Male Vet Crewe Clarion Whs 1:18:01 23.764 Mph
30 Brandon Edgeley Male Vet Crewe Clarion Whs 1:18:01 23.764 Mph
31 Antony Lear Male Vet Macclesfield Wheelers 1:21:58 22.619 Mph
31 Eddie Goodwin Male Vet Macclesfield Wheelers 1:21:58 22.619 Mph
31 Paul Dean Male Vet Macclesfield Wheelers 1:21:58 22.619 Mph
32 Lotta Mansfield Female Junior Cycling Performance Squad 1:24:00 22.071 Mph
32 Roisin Lally Female Junior Cycling Performance Squad 1:24:00 22.071 Mph
32 Grace Castle Female Juvenile Cycling Performance Squad 1:24:00 22.071 Mph
33 Andrew Rowe Male Vet Macclesfield Wheelers 1:26:46 21.368 Mph
33 Mark Booth Male Vet Macclesfield Wheelers 1:26:46 21.368 Mph
33 Peter Jackson Male Vet Macclesfield Wheelers 1:26:46 21.368 Mph
34 John Mulvey Male Senior ActiveEdge Race Team P/B Cooper/BMW Inchcape 1:06:24 27.922 Mph
34 Felix Barker Male Senior ActiveEdge Race Team P/B Cooper/BMW Inchcape 1:06:24 27.922 Mph
35 George Ball Male Junior Cycling Performance Squad 1:07:59 27.271 Mph
35 Jack Rutland Male Junior Cycling Performance Squad 1:07:59 27.271 Mph
36 George Elliott Male Junior Innovation Racing 1:08:51 26.928 Mph
36 Louis Evans Male Junior Innovation Racing 1:08:51 26.928 Mph
37 Jamie O'connor Male Junior Cycling Performance Squad 1:10:22 26.348 Mph
37 Dan Small Male Senior Teesdale CRC 1:10:22 26.348 Mph
37 Benjamin Stevens Male Junior Cycling Performance Squad 1:10:22 26.348 Mph
38 Ollie Maynard Male Junior St Ives CC 1:13:04 25.374 Mph
38 Sam Jarrett Male Junior Fenland Clarion CC 1:13:04 25.374 Mph
38 Thomas Stegeman Male Junior Fenland Clarion CC 1:13:04 25.374 Mph
39 Andy Gorton Male Vet East Lancashire RC 1:13:41 25.162 Mph
39 Paul Ashworth Male Senior East Lancashire RC 1:13:41 25.162 Mph
40 Amelie Wayte Female Junior Cycling Performance Squad 1:22:30 22.473 Mph
DNF Ben Trippier Male Senior East Lancashire RC
DNF Jack Brown Male Espoir ActiveEdge Race Team P/B Cooper/BMW Inchcape
DNF Joel Ackers Male Junior Innovation Racing
DNS(A) Collin Humphrey Male Vet Team Kirkley Cycles
DNS(A) Angela Mcgurk Female Senior Blaydon CC
DNS(A) Lewis Wake Male Senior Team Kirkley Cycles
DNS(A) Oliver Peckover Male Espoir ActiveEdge Race Team P/B Cooper/BMW Inchcape
DNS(A) Julian Macbride Male Senior Team Kirkley Cycles
DNS(A) Thomas Hutchinson Male Senior Team Kirkley Cycles
DNS(A) Martin Stanley Male Vet Didcot Phoenix CC
DNS(A) Venda Louise Pollock Female Vet Blaydon CC
DNS(A) Joe Perkins Male Senior AeroLab Ward WheelZ
DNS(A) Carrie Brookes Female Vet Blaydon CC
DNS(A) Jayne Dickens Female Vet Pro Vision Cycle Clothing
DNS(A) Joanne Rea Female Senior Blaydon CC
DNS(A) Claire Harrison Female Vet Pro Vision Cycle Clothing
DNS(A) Keri Parton Female Senior Pro Vision Cycle Clothing
DNS(A) Sarah Grant Female Senior Pro Vision Cycle Clothing
DNS(A) Clare Parkin Female Senior Velo Club Venta
DNS(A) Elizabeth Pressage Female Senior Velo Club Venta
DNS(A) Ashia Fenwick Female Senior Velo Club Venta
DNS(A) Aaron Freeman Male Junior Cycling Performance Squad
DNS(A) Olivia Ingham Female Junior Cycling Performance Squad
DNS(A) Jacob Tipper Male Senior Ribble Pro Cycling
DNS Jamie Franklin Male Senior Velo Club Venta
DNS Ian Manders Male Vet Born to Bike - Bridgtown Cycles