national youth championship final (south east midlands dc)(qualifiers only - automatically entered)

  • Hide Map
  • Date: 09-Sep-17
  • Time: 14:00
  • Distance: 10 Miles
  • Course: n1/10
  • Closing Date: 29-Aug-17 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
Position Img First Name Last Name Gender Category Club Time Avg. Speed Points
1 Theo Modell Male Junior Team Corley Cycles 20:43 28.962 Mph 150
2 Joe Laverick Male Junior HMT Academy with JLT Condor 20:50 28.8 Mph 148.864
3 Cavan Walker Male Junior Prologue Race Team 21:12 28.302 Mph 147.727
4 Max Walker Male Juvenile 21:23 28.059 Mph 146.591
4 Oliver Knight Male Junior Team Corley Cycles 21:23 28.059 Mph 146.591
6 Harry Buxton Male Junior T.H.R.E. Datawolves R.T. 21:38 27.735 Mph 144.318
7 Josh Charlton Male Juvenile Hetton Hawks CC 21:40 27.692 Mph 143.182
8 Tosh Teare Male 21:49 27.502 Mph 142.045 Claim
9 Sam Culverwell Male 21:58 27.314 Mph 140.909 Claim
10 Will Corkhill Male 22:01 27.252 Mph 139.773 Claim
11 Thomas Cornwell Male Junior In-Gear Quickvit Italy Bike Tours RT 22:09 27.088 Mph 138.636
12 Daniel Dixon Male Junior Gosforth RC 22:12 27.027 Mph 137.5
13 Joseph Martin Male Junior Preston Park Youth Cycling Club 22:14 26.986 Mph 136.364
14 George Elliott Male Junior Innovation Racing 22:15 26.966 Mph 135.227
15 Thomas Day Male Junior Poole Whs 22:18 26.906 Mph 134.091
15 Harry Cain Male Junior Manx Viking Wheelers 22:18 26.906 Mph 134.091
17 Aaron Freeman Male Junior Chelmer CC 22:19 26.886 Mph 131.818
18 Tom Portsmouth Male Junior St Georges College Weybridge 22:20 26.866 Mph 130.682
19 Charlie Kelly Male Junior Bristol Cycling Development Squad 22:22 26.826 Mph 129.545
20 Sami Vaudrey Male Junior Zappi Racing Team 22:30 26.667 Mph 128.409
21 Luke Halls Male Junior North Devon Wheelers 22:33 26.608 Mph 127.273
22 Thomas Stewart Male Junior Liverpool Century RC 22:45 26.374 Mph 126.136
23 Harry Nolan Male Junior trainSharp 22:54 26.201 Mph 125
24 Jamie Crump Male Junior Successcycling.co.uk 22:55 26.182 Mph 123.864
25 Harry Wood Male Junior Maldon & District CC 22:57 26.144 Mph 122.727
26 Milo Chapman Male Junior Cambridge CC 23:01 26.068 Mph 121.591
26 Pfeiffer Georgi Female Junior Liv CC Halo Cycles 23:01 26.068 Mph 121.591
26 Charlie Walters Male Junior Velo Club Venta 23:01 26.068 Mph 121.591
26 Daniel Kain Male Juvenile Ythan CC 23:01 26.068 Mph 121.591
30 Sam Hucks Male Junior High Wycombe CC 23:05 25.993 Mph 117.045
31 Rowan Ellis Male Junior 1st Chard Wheelers 23:05 25.993 Mph 115.909
32 Euan Backus Male Junior Zappi Racing Team 23:06 25.974 Mph 114.773
32 Nicholas Candy Male Junior North Road CC 23:06 25.974 Mph 114.773
34 Alex Coates Male Junior Innovation Racing 23:10 25.899 Mph 112.5
35 Harry Kirby Male Junior 23:12 25.862 Mph 111.364
35 Jack Churchill Male Junior Brighton Excelsior CC 23:12 25.862 Mph 111.364
35 Jacob Reid Male Junior Solihull CC 23:12 25.862 Mph 111.364
38 James Mccracken Male Junior Salt Ayre Cog Set 23:21 25.696 Mph 107.955
39 Will Smith Male Junior Richmond Triathlon Club 23:23 25.659 Mph 106.818
40 Tom Pughe-morgan Male Junior Preston Park Youth Cycling Club 23:27 25.586 Mph 105.682
41 Finn Anderson Male Junior Preston Park Youth Cycling Club 23:42 25.316 Mph 104.545
42 Jack Christian Male 23:43 25.299 Mph 103.409 Claim
43 Fabien Large Male Junior Direct Power Cycling Team 23:47 25.228 Mph 102.273
44 Matthew Stretton Male Junior Coalville Whs 23:49 25.192 Mph 101.136
45 Harry Butterworth Male Juvenile Scarborough Paragon CC 23:50 25.175 Mph 100
46 Joe Bennett Male Junior Welwyn Whs 23:54 25.105 Mph 98.864
47 Sam Kelly Male Juvenile Bristol Cycling Development Squad 24:04 24.931 Mph 97.727
47 Archie Irving Male Juvenile Beacon Wheelers 24:04 24.931 Mph 97.727
49 Bryn Richards Male Juvenile Bourne Wheelers 24:05 24.913 Mph 95.455
50 George Pittock Male Junior Thanet RC 24:10 24.828 Mph 94.318
51 Matthew Cooil Male 24:11 24.81 Mph 93.182 Claim
52 Jamie Whitcher Male Juvenile Poole Whs 24:12 24.793 Mph 92.045
53 Ben Pierce Male Juvenile Mid Shropshire Wheelers 24:14 24.759 Mph 90.909
54 Ewan Mackie Male Junior Matlock CC 24:15 24.742 Mph 89.773
55 Isaac Russell Male Junior Derby Mercury R C 24:29 24.506 Mph 88.636
56 Sam Murray Male Junior Longfield School 24:34 24.423 Mph 87.5
57 Nathan Woodhouse Male Junior Leighton Buzzard Road Cycling Club 24:43 24.275 Mph 86.364
58 Ewan Sanderson Male Junior Cleveland Wheelers CC 24:47 24.21 Mph 85.227
59 Jack Rutland Male Junior Beacon Wheelers 24:52 24.129 Mph 84.091
60 Oisin Murphy Male Juvenile Hillingdon Slipstreamers 24:56 24.064 Mph 82.955
60 Rory Standish Male Juvenile Bourne Wheelers 24:56 24.064 Mph 82.955
62 Caitlin Peters Female Junior i-Team Cyclists Club 24:59 24.016 Mph 80.682
63 Samuel Holwill Male Juvenile Hafren CC 25:01 23.984 Mph 79.545
64 Matthew Hickman Male Juvenile Portsmouth North End CC 25:05 23.92 Mph 78.409
65 Jack Le Tissier Male 25:09 23.857 Mph 77.273 Claim
66 Joel Ackers Male Junior Innovation Racing 25:20 23.684 Mph 76.136
67 Toni Jade Wilkes Female 25:25 23.607 Mph 75 Claim
68 Lewis Dolan Male Juvenile Cleveland Wheelers CC 25:30 23.529 Mph 73.864
68 Lance Childs Male Juvenile Thanet RC 25:30 23.529 Mph 73.864
70 Dan Byrne Male Junior Poole Whs 25:36 23.437 Mph 71.591
71 Joshua Brown Male Kettering CC 25:37 23.422 Mph 70.455 Claim
71 Nyall Horner Male Junior Racing Metro 15 25:37 23.422 Mph 70.455
73 Harry Paveley Male Juvenile Innovation Racing 25:39 23.392 Mph 68.182
74 Baden Green Male Juvenile Stratford Cycling Club 25:41 23.361 Mph 67.045
75 Lauren Higham Female Junior Welwyn Whs 25:43 23.331 Mph 65.909
76 Ethan Roberts-cutts Male Juvenile North Midland Youth Squad 25:48 23.256 Mph 64.773
77 Corinne Side Female Junior The Racing Chance Foundation 25:50 23.226 Mph 63.636
78 Henri Bedford Male Juvenile Mid Shropshire Wheelers 25:57 23.121 Mph 62.5
79 Cameron Brown Male Juvenile Ythan CC 26:19 22.799 Mph 61.364
80 Hannah Brehaut Female Junior Guernsey Velo Club 26:23 22.742 Mph 60.227
81 Elizabeth Marvelly Female Junior Hillingdon Slipstreamers 26:25 22.713 Mph 59.091
81 Joshua Ballinger Male Juvenile Preston Park Youth Cycling Club 26:25 22.713 Mph 59.091
83 George Eames Male Juvenile North Devon Wheelers 26:33 22.599 Mph 56.818
84 Eva Callinan Female Juvenile Hillingdon Slipstreamers 26:34 22.585 Mph 55.682
85 Izzy Brickell Female Juvenile Fareham Wheelers CC 26:36 22.556 Mph 54.545
86 Cameron Still Male Juvenile Hillingdon Slipstreamers 26:48 22.388 Mph 53.409
87 Hannah Rainger Female Juvenile North Devon Wheelers 26:51 22.346 Mph 52.273
88 Ben White Male Stockton Wheelers CC 26:53 22.319 Mph 51.136
89 Hollie Owens Female Born to Bike - Bridgtown Cycles 26:55 22.291 Mph 50 Claim
90 Katie-ann Elliston Female Junior Southend Wheelers 26:56 22.277 Mph 48.864
91 James Piercy Male Junior Fenland Clarion CC 26:58 22.25 Mph 47.727
92 Luke Harris Male Juvenile Halesowen A&CC 27:01 22.208 Mph 46.591
93 James Hawkins Male Juvenile North Midland Youth Squad 27:05 22.154 Mph 45.455
94 Aimee Lane Female Juvenile Wyre Forest Cycle Racing Club 27:09 22.099 Mph 44.318
95 Matthew Cole Male Juvenile Richmond Triathlon Club 27:11 22.072 Mph 43.182
96 Molly Farrell Female 27:12 22.059 Mph 42.045 Claim
97 Kartik Thite Male Junior Zappi Racing Team 27:33 21.779 Mph 40.909
98 Flora Knight Female Junior Kendal Cycle Club 27:34 21.765 Mph 39.773
98 Benjamin Massey Male Junior Stockton Wheelers CC 27:34 21.765 Mph 39.773
100 Tom Carson Male Juvenile Colchester Rovers CC 27:36 21.739 Mph 37.5
101 Lucy Hart Female Juvenile Mid Shropshire Wheelers 27:39 21.7 Mph 36.364
102 Thiery Le Cheminant Male 28:12 21.277 Mph 35.227 Claim
103 Bruno Cabrelli Male Juvenile Hemel Hempstead CC 28:15 21.239 Mph 34.091
104 Tom Stringer Male Juvenile Hillingdon Slipstreamers 28:22 21.152 Mph 32.955
105 Emma Keiller Female Junior Charlotteville Cycling Club 28:24 21.127 Mph 31.818
106 Niall Colquitt Male 28:26 21.102 Mph 30.682 Claim
107 Joe Le Cheminant Male Juvenile Guernsey Velo Club 28:33 21.016 Mph 29.545
108 Rebecca Dawes Female Juvenile Clifton CC York 28:38 20.955 Mph 28.409
109 Helena Duguid Female 28:40 20.93 Mph 27.273 Claim
110 Millie Van Nierop Female Juvenile Welland Valley CC 28:42 20.906 Mph 26.136
110 Millie Shaw Female Junior Coalville Whs 28:42 20.906 Mph 26.136
112 Joe Waterfield Male Juvenile Clifton CC York 28:48 20.833 Mph 23.864
113 Shellan Leeming Female 28:53 20.773 Mph 22.727 Claim
114 Molly Peel Female Juvenile Bourne Wheelers 29:06 20.619 Mph 21.591
115 Maddy Hall Female Juvenile Breeze Bikes RT 29:09 20.583 Mph 20.455
116 Elena Shaw Female Junior Backstedt/Hotchillee 29:28 20.362 Mph 19.318
117 Darcy Cain Female 29:41 20.213 Mph 18.182 Claim
118 Emily Richards Female Juvenile Bourne Wheelers 29:42 20.202 Mph 17.045
119 Eleanor Peel Female 29:48 20.134 Mph 15.909 Claim
120 Bethany Spencer Female Juvenile Kettering CC 29:53 20.078 Mph 14.773
121 Fran Cole Female Junior Coalville Whs 30:18 19.802 Mph 13.636
122 Thomas Heighton Male Juvenile Stockton Wheelers CC 30:33 19.64 Mph 12.5
123 Daphne Jones Female Juvenile Mid Shropshire Wheelers 30:58 19.376 Mph 11.364
124 Molly Cutmore Female Junior TPH Racing 31:07 19.282 Mph 10.227
125 Bethany Barnett Female Juvenile Kings Lynn CC 31:24 19.108 Mph 9.091
126 Megan Simpson Female Junior Richardsons CC (Scarborough) 32:12 18.634 Mph 7.955
127 Nicole Decamps Female Juvenile East Lancashire RC 32:31 18.452 Mph 6.818
128 Sofia Riley Female Junior East Lancashire RC 33:15 18.045 Mph 5.682
129 Niamh Coulter Female Junior East Lancashire RC 33:27 17.937 Mph 4.545
130 Freya Cook Female Juvenile Thanet RC 34:01 17.638 Mph 3.409
131 Mia Mawson Female Junior Sleaford Wheelers Cycling Club 34:13 17.535 Mph 2.273
132 Melissa Mawson Female Junior Sleaford Wheelers Cycling Club 43:58 13.647 Mph 1.136
DNF Ieuan Woods Male Junior 0
DNF Alex Galpin Male Juvenile Bourne Wheelers 0
DNF Dominic Switzer Male Juvenile Welland Valley CC 0
DNS Thomas Green Male Junior Solent Pirates Youth Cycling Club 0
DNS Daniel Holmes Male Juvenile Tyneside Vagabonds CC 0
DNS Bethany Bennett Female Juvenile Towy Racing Cycling Club (TRCC) 0
DNS Toby Anderton Male Junior VC Deal 0
DNS Will Dale Male Junior Mid Shropshire Wheelers 0
DNS Ruari Waterworth Male Junior Otley CC 0
DNS Sophie Mutch Female Junior Tyneside Vagabonds CC 0
DNS Louis Le Cheminant Male Junior Guernsey Velo Club 0
DNS Joshua Chivilo Male Junior Thanet RC 0
DNS April Tacey Female Junior Team 22 0
DNS Twm Bryn Male Junior Marsh Tracks Race Team 0
DNS Brad Messenger Male Junior NOPINZ 0
DNS Joshua Tarling Male Juvenile West Wales Cycle Racing Team 0
DNS Amelia Sharpe Female 0 Claim
DNS Scott Howieson Male Junior Bell Group CC 0
DNS Carys Jeffreys Female Juvenile Bynea Cycling Club 0
DNS Jack Smith Male Innovation Racing 0 Claim
DNS Ella Lawrence Female Junior Solent Pirates Youth Cycling Club 0
DNS Euan Taylor Male Junior Salt and Sham Cycle Club 0
DNS Emily Conn Female Junior Palmer Park Velo 0
DNS Matthew Wells Male Juvenile Tyneside Vagabonds CC 0
DNS Joe Kiely Male Juvenile Welwyn Whs 0
DNS Laura Curle Female Juvenile Bristol Cycling Development Squad 0
DNS Harry Courtney Male Juvenile 0
DNS Samuel Reakes Male Junior Bynea Cycling Club 0
DNS Georgia Bullard Female Junior Team Jadan-Weldtite p/b Vive Le Velo 0
DNS Bethan Nitsch Female Junior 0
DNS Elliot Cox Male Junior Velo Club Venta 0
DNS Kyle Jones Male Juvenile Maindy Flyers Youth Cycling 0
DNS Peter Drabble Male Juvenile V C Meudon 0
DNS Matthew Hanford Male Junior Bynea Cycling Club 0
DNS Eden Rae Davies Female Juvenile Port Talbot Whs CC 0
DNS Sarah Briggs Female Junior Matlock CC 0
DNS Roisin Lally Female Juvenile Derwentside CC 0
DNS Morgan Curle Male Junior Bristol Cycling Development Squad 0
DNS Lucy Gadd Female Junior Poole Whs 0
DNS Kieron Mutch Male Juvenile Tyneside Vagabonds CC 0
DNS Samuel Medlyn Male Juvenile One and All Cycling 0