Barnesbury CC (Cheques to S Dodd)

  • Hide Map
  • Date: 18-Aug-19
  • Time: 08:00
  • Distance: 10 Miles
  • Course: M102C
  • Closing Date: 06-Aug-19 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para

More wins for Wild and Burnie in Barnesbury 10

  • Published: 19 Aug 19
  • Written By: Frazer Snowdon
F | T | G+
Fiona Burnie

GS Metro team-mates Fiona Burnie and Adam Wild were victorious once again as Barnesbury CC staged a 10-mile time trial on a new course in Northumberland on Sunday.

Burnie, 34 and from Bishop Auckland, covered the course near Cramlington in 23-05, making her the fastest female on the day by just 11 seconds from Team Swift rival Gemma Frost, while Joanne Rea (Blaydon CC) was third.

And Sigma Sports Classic TT Series champion Adam Wild’s time of 19-09 gave him the overall win by 47 seconds from Tom Hutchinson (Team Kirkley Cycles), with Lewis Timmins (Team Swift) third, a minute behind Wild.

The maiden open event on the course was dry and sunny, but strong winds made it heavy going in places for the riders as they ploughed up and down the dual carriageway course.

Behind the podium spots, fourth place went to birthday boy Danny Grieves (GS Metro) who was returning to TT action after some time off the bike.

In other categories Daniel Dixon of Revolver Racing was fastest junior with 22:29, fastest team of three was GS Metro (Adam Wild, Danny Grieves and Ben Lane) who held off the Hawick CC trio of Liam Beaty, Tommy Murray and David Beattie.

Adam Wild

Fastest over-40 veteran was Ben Lane of GS Metro, top over-50 was Harry Walker of Revolver Racing and the fastest over-60 veteran was Nev Martin of GS Metro. Fastest rider for the host club was John Routledge (21:46).

Wild’s win was the latest of several in a 2019 season which is shaping up well. He was victorious in the Barnesbury CC 25 last month which was also the Northumberland and Durham Championship, and also won the Houghton CC 25 in June. May saw him place first in the Tyneside Vagabonds CC 47-mile event, while he took the win in the Bishop Auckland CC mountain time trial over a 40.5-mile course in April.

And in the Sigma Sports Series he won round one, and placed second on three other occasions to secure the overall win.

Burnie is also making winning a hard habit to break, with several 2019 victories to her name.

She was also winner at the Northumberland and Durham CA 25-Mile Championships staged by Barnesbury CC last month, while other wins this season have included the Houghton CC 26 in June, the Tyneside Vagabonds 47 in May, and the Teesdale CRC sporting 21 in March.

 * All reports are copyright of Cycling Time Trials/Snowdon Sports. Not to be used without permission.

John Routledge

Results:

Position           Name   Club    Cat      Time

1          Adam Wild     GS Metro        Espoir  19:09

2          Thomas Hutchinson    Team Kirkley Cycles  Senior  19:56

3          Lewis Timmins            Team Swift     Senior  20:09

4          Danny Grieves            GS Metro        Senior  20:26

5          Liam Beaty     Hawick Cycling Club Senior  20:34

6          Tommy Murray           Hawick Cycling Club Senior  20:51

7          Lewis Wake    Team Kirkley Cycles  Senior  20:55

8          Harry Walker  Revolver Racing         V50     21:08

9          David Beattie  Hawick Cycling Club Senior  21:19

10        Ben Lane         GS Metro        V40     21:25

11        Phil Hall          Breeze Bikes RT         V40     21:27

12        Philip Kennell GS Metro        V50     21:28

13        Nick Badcock Allen Valley Velo       Senior  21:38

14        Paul Guest      Worcester St. Johns CC          V40     21:41

14        Nicholas Stevenson    Wearside Triathlon     V40     21:41

16        Shaun Brannan            Muckle Cycle Club     Senior  21:43

17        Simon Clark    GS Metro        V50     21:44

18        John Routledge           Barnesbury CC           Senior  21:46

19        Julian Macbride          Team Kirkley Cycles  Senior  21:55

19        Neil Pendrich  SVTTA           V40     21:55

21        Jamie Johnson Barnesbury CC           Senior  22:02

22        Michael Todd Derwentside CC         Senior  22:11

22        Michael Sloanes          Blumilk.Com   Senior  22:11

24        Neil Wilkinson            Blaydon CC    V50     22:17

25        Chris Mather   Derwentside CC         V40     22:23

26        Daniel Dixon  Revolver Racing         Junior  22:29

27        Ian Norris        Blumilk.Com   V50     22:34

28        Adam Wilson  Cramlington CC         V40     22:39

28        Nev Martin      GS Metro        V60+   22:39

30        Mark Whaley  Blaydon CC    V40     22:47

31        Christopher Beaty       Allen Valley Velo       Senior  22:51

32        Adam Smith    North Shields Polytechnic Club         Senior  22:56

33        Peter Herdman            Blaydon CC    V40     22:59

34        Michael Lynch            Derwentside CC         V40     23:04

35        Fiona Burnie   GS Metro        WS      23:05

36        Paul Bernardelli          Physiohaus Health And Performance V40     23:08

37        Gemma Frost  Team Swift     WS      23:16

38        David Linsley  Tyne & Wear Fire & Rescue Service CC      V50     23:32

39        Colin Blacklock          Muckle Cycle Club     V60+   23:33

40        Keith Davison Hadrian R.T    V50     24:02

41        Kevin Hall       Sunderland Clarion     V40     24:03

42        Richard Tyson Rock To Roll CC        V50     24:13

43        Lee Mccarron  Barnesbury CC           Senior  24:15

44        David Swainson          Derwentside CC         V40     24:22

45        Steven Walker Hawick Cycling Club Senior  24:30

45        Joanne Rea      Blaydon CC    Senior  24:40

47        Craig Bell        Allen Valley Velo       Senior  24:53

48        Teri Bayliss     Muckle Cycle Club     WV40 24:57

49        Keith Sibbald  Zeus CRT        V40     25:01

50        Joe Dixon        Gosforth RC   Juvenile           25:23

51        David Ballantyne        EMC Cycling  V50     25:25

52        Gemma Hutchins        Blaydon CC    WV40 25:27

53        Colin Gardener           Flyte Racing    V50     25:35

54        Maddy Hall     Breeze Bikes RT         Juvenile           25:41

55        Harris Hall      Breeze Bikes RT         Juvenile           27:01

56        Raymond Bell Derwentside CC         V60+   27:32

57        Mick Chappel North Tyneside Riders CC     V40     28:01

58        Nicola Mccoy Muckle Cycle Club     WV50 28:02

58        Gareth Swindells        Tricademy       V40     28:02

60        Justine Norman           Breeze Bikes RT         WV40 28:12

61        Frank Devlin   South Shields Velo Cycling Club       V60+   29:14

62        Gareth Davies Barnesbury CC           V50     33:14

63        William Sharman        Barnesbury CC           V40     38:28

            Lee Ridden     Reifen Racing V50     DNF

            Ian Gallon       North Tyneside Riders CC     V50     DNF

            Neil Parkin      Derwentside CC         V40     DNS

            Andrew Thorp North Racing   Senior  DNS

            Russell Mclean            Beacon Wheelers        V40     DNS

            Joseph Hunter Allen Valley Velo       Senior  DNS

            Claire Harlow North Tyneside Riders CC     Senior  DNS

            Ross Ketteridge          Gala CC          V50     DNS

            David Pritchard           Kennoway Road Club V60+   DNS

            Ross Gray       Allen Valley Velo       Senior  DNS(A)

            Dennis Fuller   GS Metro        V60+   DNS(A)

            Tom Guy         Sunderland Clarion     V60+   DNS(A)

            Patrick Deane  Tyneside Vagabonds CC        V50     DNS(A)

            Michael Charlton        Barnesbury CC           Senior  DNS(A)

            Daniel O'Callaghan     South Shields Velo Cycling Club       Senior  DNS(A)

            Stephen Mcintosh       Barnesbury CC           V40     DNS(A)

            Lee Statham    Houghton CC  V40     DNS(A)