Tyneside Vagabonds CC (Lakes & Lancs Spoco)

  • Hide Map
  • Date: 13-May-18
  • Time: 10:00
  • Distance: 0 Miles
  • Course: m47
  • Closing Date: 01-May-18 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para

Wild and Burnie master the hills in Tyneside Vagabonds 47

  • Published: 14 May 18
  • Written By: Frazer Snowdon
F | T | G+
Fiona Burnie

Adam Wild and Fiona Burnie were fastest male and female riders as Tyneside Vagabonds staged the 63rd running of their annual classic mountain time trial in Northumberland on Sunday.

With the event shortened by around six miles, Wild (GS Metro) clocked 1-35-12 to win by more than five minutes from Andrew Duggan in second, the Physiohaus Health and Performance rider who is an ultra triathlete.

In-form Fiona Burnie secured another win for GS Metro, the 33-year-old winning the women’s event with a time of 1-54-36 which was around ten minutes quicker than the next best lady.

The victory was the latest in a string of good results from Wild, who was third in 2017 event. This season he has been second in the Derwentside CC 38.6-mile event, while he was fourth in the Teesdale CRC mountain time trial in April and took victory in the Law Wheelers 10 on April 1.

And for Burnie, like Wild, it was just another win in what is shaping up to be a good season. She was fastest female in the Derwentside CC event last weekend, and won on the same course when the Teesdale CRC staged an event in April. She also won the Tyneside Vagabonds mountain time trial 12 months ago.

As well as the overall prizes, the Tyneside Vagabonds also put on prizes for the fastest ascent of Bilsmoor. GS Metro’s Tim Wilcock was fastest on that climb in 5-24, while Burnie was also the fastest woman, clocking 6-10 for Bilsmoor.

Adam Wild

The host club’s own Matthew Wells was fastest junior with 1-56-16 for 27th overall in a field of 86 riders, which included the Tyneside Vagabonds veteran Roger Clarke who was competing in the event for the 25th consecutive year.

Early rain subsided to allow much of the event to be completed in dry conditions, with the odd spell of sunshine.

* All reports are copyright of Cycling Time Trials/Snowdon Sports. Not to be used without permission.

 

Results:

Pos   Name        Club  Gender      Cat   Time

1     Adam  Wild  GS Metro    Male  Espoir      1:35:12

2     Andrew      Duggan      Physiohaus Health and Performance   Male  Senior      1:40:56

3     Dan   Meggison    GS Metro    Male  Senior      1:41:38

Matthew Wells

4     Thomas      Hutchinson  Tyneside Vagabonds CC   Male  Senior      1:42:26

5     Thomas      Gilbert     Team Newcastle Triathlon      Male  Senior      1:44:39

6     Mark  Duggan      Kendal Cycle Club Male  Senior      1:45:06

7     Colin Atkinson    Muckle Cycle Club Male  Veteran     1:45:38

8     Nick  Badcock     Allen Valley Velo Male  Senior      1:45:58

9     Phil  Hall  Breeze Bikes RT   Male  Veteran     1:46:16

10    Tim   Wilcock     GS Metro    Male  Senior      1:46:40

11    Jon   Sturman     Blumilk.com Male  Veteran     1:47:40

12    Chris Mather      Derwentside CC    Male  Veteran     1:48:16

13    Lee   Ager  Blaydon CC  Male  Senior      1:48:40

14    John  Routledge   Barnesbury CC     Male  Senior      1:49:09

15    Jay   Pitt  Derwentside CC    Male  Senior      1:50:28

16    Simon Gibbs Reifen Racing     Male  Veteran     1:50:34

17    Ken   Thursby     Tyneside Vagabonds CC   Male  Veteran     1:50:41

18    Scott McCance     Derwentside CC    Male  Senior      1:50:57

19    Tom   Jackson-Taylor    Team Newcastle Triathlon      Male  Senior      1:51:42

20    Paul  Hague Gosforth RC Male  Veteran     1:52:58

21    Philip      Kennell     Gosforth RC Male  Veteran     1:53:15

22    Shaun Wilkinson   Muckle Cycle Club Male  Senior      1:53:24

23    Jon   Bayley      Reifen Racing     Male  Senior      1:53:52

24    Peter Graves      Tyneside Vagabonds CC   Male  Senior      1:54:28

25    Fiona Burnie      GS Metro    Female      Senior      1:54:36

26    Michael     James Tyneside Vagabonds CC   Male  Senior      1:55:47

27    Matthew     Wells Tyneside Vagabonds CC   Male  Juvenile    1:56:16

28    Mark  Herbert     Derwentside CC    Male  Veteran     1:56:31

29    Mal   Gray  Reifen Racing     Male  Veteran     1:56:34

30    Roger Clarke      Tyneside Vagabonds CC   Male  Veteran     1:56:42

31    Adam  Hogarth     Tyneside Vagabonds CC   Male  Senior      1:56:58

32    Michael     Hardcastle Royal Air Force Cycling Association Male  Veteran     1:57:08

33    Peter Stokoe      Sunderland Clarion      Male  Senior      1:57:31

34    Russell     Hughes      Tyneside Vagabonds CC   Male  Veteran     1:57:45

35    Philip      Addyman     Pedalling Squares Male  Veteran     1:59:37

36    Dougan      Collins     Ferryhill Whs     Male  Veteran     1:59:44

37    Ian   Gallon      North Tyneside Riders CC      Male  Veteran     1:59:45

38    Michael     Dowson      Pedalling Squares Male  Senior      2:00:27

39    Lee   Statham     Houghton CC Male  Veteran     2:01:07

40    Mark  Whaley      Blaydon CC  Male  Veteran     2:01:28

41    Hugo  Marsh Team Newcastle Triathlon      Male  Espoir      2:01:44

42    Bryan Laycock     Alnwick Cycling Club    Male  Senior      2:01:50

43    Francis     Gainsborough      Team Newcastle Triathlon      Male  Espoir      2:02:14

44    Andrew      Shaw  Team Newcastle Triathlon      Male  Senior      2:02:53

45    Sebastian   Stockbridge Blaydon CC  Male  Senior      2:03:45

46    Crispin     Swinhoe     Barnsley Road Club      Male  Veteran     2:05:06

47    Andrew      Dickson     Berwick Wheelers Cycling Club Male  Senior      2:05:08

48    Nicola      Duggan      Alnwick & District Triathlon Club   Female      Senior      2:05:16

49    Roy   Pattinson   Breeze Bikes RT   Male  Veteran     2:05:56

50    Ian   Mclean      Tyneside Vagabonds CC   Male  Veteran     2:07:23

51    Alex  Ventisei    Team Newcastle Triathlon      Male  Espoir      2:08:09

52    Robert      Boak  Tyneside Vagabonds CC   Male  Veteran     2:10:13

53    Keith Sibbald     Cramlington CC    Male  Veteran     2:10:15

54    Martin      Rasmussen   Tyneside Vagabonds CC   Male  Veteran     2:10:33

55    Richard     Burt  Solihull CC Male  Veteran     2:11:02

56    David Hilditch    Ribble Valley C&RC      Male  Veteran     2:11:05

57    Ian   Maddison    Ryton Tri Club    Male  Veteran     2:12:06

58    Christopher Thompson    Wansbeck CC Male  Veteran     2:12:30

59    Roy   Flanagan    Rossendale RC     Male  Veteran     2:16:26

60    Xanthe      Polaine     Team Newcastle Triathlon      Female      Espoir      2:17:11

61    Raymond     Bell  Derwentside CC    Male  Veteran     2:21:03

62    Fiona McDonald    Team Newcastle Triathlon      Female      Espoir      2:22:50

63    phil  dunn  Wansbeck CC Male  Veteran     2:27:52

64    Richard     Marshall    Cestria C.C.      Male  Veteran     2:38:56

65    Sara  Cummings    Blaydon CC  Female      Veteran     2:49:09

      Bev   Martin      GS Metro    Female      Veteran     APOLS

      Hedley      Fletcher    Blaydon CC  Male  Veteran     APOLS

      Michael     Brunskill   Muckle Cycle Club Male  Senior      APOLS

      darren      williamson  Muckle Cycle Club Male  Veteran     APOLS

      Nicholas    Stevenson   Wearside Triathlon      Male  Veteran     APOLS

      Marinus     Petersen    Team NBCC   Male  Espoir      APOLS

      Stephen     Walton      Muckle Cycle Club Male  Veteran     APOLS

      Christian   Roberts     Allen Valley Velo Male  Veteran     APOLS

      Don   Speight     Tyneside Vagabonds CC   Male  Veteran     APOLS

      Matt  Moorhouse   Preston CC  Male  Veteran     APOLS

      CHRISTOPHER RAMSHAW     North Racing      Male  Veteran     DNS

      Al    Heatley     Tyne & Wear Fire & Rescue Service CC      Male  Veteran     DNS

      Neil  Wilkinson   Cestria C.C.      Male  Veteran     DNS

      Nick  Jarvis      North Racing      Male  Veteran     DNS

      Edward      Hayden      Team Newcastle Triathlon      Male  Espoir      DNS

      Christopher Croxford    Infinity Cycles - Cube Store Cycling Team Male  Senior      DNS

      paul  roberts     Hambleton RC      Male  Veteran     DNS

      ANDY  MOSS  Adept Cycling     Male  Veteran     DNS

      shaun o'shea      NRG/Triscience RT Male  Veteran     DNS

      David Cookson     Preston CC  Male  Senior      DNS