cambridge cc

  • Hide Map
  • Date: 30-Apr-16
  • Time: 14:00
  • Distance: 10 Miles
  • Course: F2D/10
  • Closing Date: 19-Apr-16 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para

Norman and Rietdorf victorious in Cambridge CC 10

  • Published: 01 May 16
  • Written By: Frazer Snowdon
F | T | G+

Simon Norman (Bedfordshire Road CC) and Katja Rietdorf (Born to Bike) were the winners as Cambridge CC staged a 10-mile time trial on the F2d/10 course near Cambourne on Saturday.

45-year-old Norman clocked 20.02 to take the win by thirty seconds from John Mulvey (Cambridge university CC), while the promoting club’s David McGaw took third spot, another two seconds off the pace.

And in the women’s event, Katja Rietdorf (Born to Bike-Bridgetown Cycles) was victorious, her time of 23.19 being 28 seconds faster than Jennifer Smart (VC Norwich), while Sarah Short (Bonito Squadra Corse) completed that podium in third, another eight seconds adrift.

The tandem prize went to Nikki Hunt (VTTA London and Home Counties) and Brian Foran (Lampard RC) who clocked 23.46 to take the win by 33 seconds from Maldon and District CC duo Chris and Joanne York.

* All reports are copyright of Cycling Time Trials/Snowdon Sports. Not to be used without permission.

 

Results:

Pos.  Name  Club  Time

1     Simon Norman      Bedfordshire Road CC    20:02

2     John Mulvey Cambridge University CC 20:32

3     David McGaw Cambridge CC      20:34

4     Carl Whitwell     St Ives CC  20:37

5     Tom Trimble CC Ashwell  20:44

6     John Gull   Expresso Library  20:46

7     Oliver Milk Tri-Anglia Triathlon Club     20:57

8     Matthew Eley      Ely & District CC 21:16

9     William Smith     CC Ashwell  21:29

10    Ken Platts  Cambridge CC      21:38

11    Andy Whale  CC Ashwell  21:41

12    Ian Short   API - Metrow      21:47

13    Matt Meek   Cambridge University CC 21:48

14    Neil Wood   Did Deep Coaching 21:53

15    Rory Havis  St Ives CC  22:00

16    Tim Davies  Icknield RC 22:10

17    Hugo Hocknell     Team Salesengine.co.uk  22:14

18    Andrew Grant      Cambridge CC      22:18

19    Robert Saunders   North Bucks RC    22:18

20    Keith Dorling     Team Bottrill     22:26

21    Colin Lizieri     Cambridge CC      22:31

22    Thomas Pfeiffer   Dulwich Paragon CC      22:34

23    Michael Martin    CC Ashwell  22:36

24    David Lindsay     Team Bottrill     22:41

25    Chris Dyason      Cambridge CC      22:46

26    Josh Beckett      High Wycombe CC   22:53

27    Mark Smart  VC Norwich  22:53

28    Martin Reynolds   Cambridge CC      22:53

29    Max Sahota  St Ives CC  22:57

30    Steven Jennings   CC Ashwell  22:57

31    Andr‚ Dyason      Cambridge CC      23:00

32    Alastair Luxford  Endeavour RT      23:00

33    Colin Ross  Lea Valley CC     23:06

34    Karl Willis Herts Rouleurs Racing Club    23:08

35    Anton Blackie     Rapha Cycling Club      23:14

36    Graham Wright     Peterborough CC   23:16

37    Rob Weall   45 RC 23:16

38    Katja Rietdorf    Born to Bike - Bridgtown Cycles     23:19

39    David Crisp CC Sudbury  23:21

40    Simon Fitzhugh    45 RC 23:21

41    Ian Waddilove     Fenland Clarion CC      23:21

42    John Dowling      Hemel Hempstead CC      23:32

43    Steve Peck  Newmarket Cycling & Triathlon Club  23:38

44    Paul Lilley Fenland Clarion CC      23:41

45    Simon Pitchford   Fenland Clarion CC      23:41

46    James Gomm  Team Salesengine.co.uk  23:46

47    Jennifer Smart    VC Norwich  23:47

48    Sarah Short Bonito Squadra Corse    23:54

49    Richard Reade     Iceni Velo  23:54

50    Alan Crane  Chronos RT  23:55

51    Paul Schofield    St Ives CC  23:59

52    Andrew Bright     Chronos RT  24:00

53    Keith Revell      London Dynamo     24:00

54    Chris Green St Neots CC 24:11

55    Wendy Gooding     St Ives CC  24:19

56    Robert Watson     Team Velovelocity.co.uk 24:21

57    Steven Madeley    Ogmore Valley Wheelers  24:22

58    Sean Beard  Fenland Clarion CC      24:26

59    Lindsay Clarke    Fenland Clarion CC      24:43

60    Andrew Knowles    St Ives CC  24:48

61    Keith Barton      St Neots CC 25:02

62    Clive Faine Team Milton Keynes      25:04

63    Sally Withey      Team Swift  25:08

64    John Parkes Stowmarket & District CC      25:16

65    Agata Milk  CC Breckland      25:29

66    Len Benton  Colchester Rovers CC    25:33

67    Janet Bassett     CC Ashwell  25:35

68    David Rigby St Ives CC  25:40

69    John Iszatt Team Vision Racing      25:50

70    Michael Russell   Team Trident      25:54

71    Chris Penney      St Ives CC  26:15

72    Debbie Vanner     North Bucks RC    26:26

73    James Greenwood   West Suffolk Whls & Triatlon Club   26:29

74    Maxine Lane Newmarket Cycling & Triathlon Club  26:35

75    Gillian Reynolds  Willesden CC      26:39

76    Gary Boyd   CC Hackney  26:39

77    Edmund Spurgeon   Colchester Rovers CC    26:41

78    Marina Dorosenko  Peterborough CC   26:48

79    Alan Harvey Finsbury Park CC  27:06

80    Ron Back    West Suffolk Whls & Triatlon Club   27:10

81    Sophie Lee  Newmarket Cycling & Triathlon Club  27:17

82    Dominic Whitehead St Ives CC  27:35

83    Trevor Parrish    A5 Rangers CC     27:55

84    Christina Lankford      Cambridge Triathlon Club      28:23

85    Kate Lucas  Norwich ABC 28:36

86    Duncan Godfrey    Team Trident      28:40

87    John Hassall      Bossard Wheelers  29:06

88    Stuart Hocknell   Team Salesengine.co.uk  34:28

89    Terry Sykes Bedfordshire Road CC    34:38

90    David Sullivan    Cardiff Ajax      36:14

      Nikki Hunt  VTTA (London & Home Counties) 23:46

      Brian Foran Lampard RC 

      Chris York  Maldon & District CC    24:19

      Joanne York Maldon & District CC   

 

Women:

Pos.  Name  Club  Time

1     Katja Rietdorf    Born to Bike - Bridgtown Cycles     23:19

2     Jennifer Smart    VC Norwich  23:47

3     Sarah Short Bonito Squadra Corse    23:54

4     Wendy Gooding     St Ives CC  24:19

5     Lindsay Clarke    Fenland Clarion CC      24:43

6     Sally Withey      Team Swift  25:08

7     Agata Milk  CC Breckland      25:29

8     Janet Bassett     CC Ashwell  25:35

9     Debbie Vanner     North Bucks RC    26:26

10    Maxine Lane Newmarket Cycling & Triathlon Club  26:35

11    Gillian Reynolds  Willesden CC      26:39

12    Marina Dorosenko  Peterborough CC   26:48

13    Sophie Lee  Newmarket Cycling & Triathlon Club  27:17

14    Christina Lankford      Cambridge Triathlon Club      28:23

15    Kate Lucas  Norwich ABC 28:36