bynea cc

  • Hide Map
  • Date: 12-Jun-16
  • Time: 08:00
  • Distance: 50 Miles
  • Course: R50/3C
  • Closing Date: 31-May-16 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para
Position Img First Name Last Name Gender Category Club Time Avg. Speed
1 David Griffiths Male Senior Pro Vision RC 1:48:59 27.527 Mph
2 Tom Ward Male Senior Team Echelon 1:50:00 27.273 Mph
3 Anthony Jones Male Vet Bynea Cycling Club 1:50:27 27.162 Mph
4 Lyn Jones Male Vet 1:51:03 27.015 Mph
5 Graeme Boswell Male Vet Cardiff Ajax CC 1:52:01 26.782 Mph
6 David Francis Male Vet Team NBCC 1:53:53 26.343 Mph
7 Nic Cleave Male Vet Swansea Wheelers/CS Abertawe 1:54:02 26.308 Mph
8 Simon Coles Male Vet Northover VT / Rudy Project / SCS 1:54:30 26.201 Mph
9 Nick Brown Male Vet Team NBCC 1:54:41 26.159 Mph
10 Christopher Holman Male Senior Team Bottrill 1:55:12 26.042 Mph
11 David Brice Male Vet Bynea Cycling Club 1:55:36 25.952 Mph
12 Emyr Griffiths Male Vet Bynea Cycling Club 1:56:11 25.821 Mph
13 Gary Flower Male Vet Acme Whs (Rhondda) CC 1:57:01 25.637 Mph
14 Andy Hunt Male Senior Ystwyth CC 1:58:50 25.245 Mph
15 Gareth Jones Male Vet Velo Club St Raphael 1:59:27 25.115 Mph
16 Grant Arnold Male Senior Team NBCC 2:00:25 24.913 Mph
17 Trevor Lloyd Male Vet Swansea Wheelers/CS Abertawe 2:00:43 24.852 Mph
18 David Evans Male Vet Team Echelon 2:01:27 24.702 Mph
19 Rod Hicks Male Vet Port Talbot Whs CC 2:01:32 24.685 Mph
20 Peter Lloyd Male Vet Team NBCC 2:01:51 24.62 Mph
21 Paula Moseley Female Vet Hereford Triathlon Club 2:02:37 24.466 Mph
22 James Elgar Male Senior N.E.W.T Newport and East Wales Triathlon Club 2:02:39 24.46 Mph
23 Daniel Kempe Male Vet Bristol South Cycling Club 2:02:52 24.417 Mph
24 Kevin Bartlemore Male Vet Acme Whs (Rhondda) CC 2:04:17 24.138 Mph
25 Paul Jones Male Vet Ystwyth CC 2:04:36 24.077 Mph
26 David Thomas Male Senior Rhondda Triathlon Club 2:06:26 23.728 Mph
27 Christopher Goodwin Male Vet Ogmore Valley Wheelers 2:06:36 23.697 Mph
28 Tom Clode Male Senior Pembrokeshire Velo 2:06:59 23.625 Mph
29 Guy Evans Male Vet Hereford & Dist Whs CC 2:08:02 23.431 Mph
30 Matthew Smith Male Senior Port Talbot Whs CC 2:09:15 23.211 Mph
31 Alexander Jones Male Senior Cheltenham & County Cycling Club 2:10:15 23.033 Mph
32 John Shehan Male Vet Bynea Cycling Club 2:10:32 22.983 Mph
33 Stuart Howe Male Vet Rhondda Triathlon Club 2:10:54 22.918 Mph
34 Rhys Jordan Male Senior Team NBCC 2:11:27 22.822 Mph
35 Mark Rooke Male Vet Rhondda Triathlon Club 2:11:46 22.767 Mph
36 Sarah Lloyd-Stephens Female Senior Hereford & Dist Whs CC 2:12:40 22.613 Mph
37 Wayne Jones Male Vet Bynea Cycling Club 2:14:41 22.274 Mph
38 Joanna Knight Female Vet Bristol South Cycling Club 2:17:17 21.853 Mph
39 Lee-Michelle Jones Female Vet Bynea Cycling Club 2:18:29 21.663 Mph
40 Les Thomas Male Vet Port Talbot Whs CC 2:19:27 21.513 Mph
41 Antony Howell Male Vet Port Talbot Whs CC 2:20:18 21.383 Mph
42 Christopher Allen Male Vet Port Talbot Whs CC 2:23:08 20.959 Mph
43 David Thomas Male Vet Sarn Helen Club 2:23:59 20.836 Mph
44 Kevin Bessant Male Vet Bynea Cycling Club 2:32:57 19.614 Mph
45 John Howells Male Vet Corinium Cycle Club 2:39:47 18.775 Mph
DNF Justin Ford Male Vet CC Blaenau Gwent
DNS Shaun Griffiths Male Vet Pembrokeshire Velo
DNS Michiel Vaal Male Vet Team Bottrill
DNS Dean David Male Bynea Cycling Club Claim
DNS Dominic Norcross Male Vet Pembrokeshire Velo
DNS Jon Williams Male Senior Team NBCC
DNS Steve Evans Male Vet Bynea Cycling Club
DNS John Hughes Male Rhondda Triathlon Club Claim
DNS Graham Smith Male Vet Severn Road Club
DNS Ross Morgan Male Senior Acme Whs (Rhondda) CC
DNS Ian Davies Male Vet Rhondda Triathlon Club
DNS Brian Smith Male Vet North Hampshire RC
DNS Ben Phillips Male Senior Bynea Cycling Club
DNS Phillip Turner Male Vet Bynea Cycling Club
DNS Mark Thomas Male Vet Rhondda Triathlon Club
DNS Chris Grey Male Senior Rhondda Triathlon Club
DNS Andrea Parish Female Vet Camel Valley C & TC