Blaydon CC (2-up TTT)(fee per rider)

  • Hide Map
  • Date: 10-Apr-21
  • Time: 09:00
  • Distance: 19 Miles
  • Course: M19
  • Closing Date: 30-Mar-21 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para

Wild and Donaldson storm to two-up win in Northumberland

  • Published: 11 Apr 21
  • Written By: Frazer Snowdon
F | T | G+
Carl Donaldson and Adam Wild. Credit: Jay Pitt (Velo Culture).

Carl Donaldson and Adam Wild were fastest at the Blaydon CC two-up 19-mile time trial in Northumberland on Saturday, while Venda Pollock and Joanne Rea were the fastest female pairing.

Freezing temperatures of minus one degree greeted the riders as the first pairing set off to start this popular event on the M19 course near Stannington, and it remained bitterly cold for much of the morning despite the sun coming out.

With the course being somewhat rolling several pairs chose to use road bikes, including some of the healthy entry of junior and juvenile riders.

The GS Metro pairing of 40-year-old Donaldson and 23-year-old Wild were the last off, and their seeding as scratch riders was justified as they covered the course in 40-16 to take the win by 47 seconds from Shaun Tyson (Protech Velo) and Joe Wilson (Ribble Weldtite Pro Cycling).

And the fastest of the all-female pairings was Blaydon CC duo Venda Pollock and Joanne Rea who clocked 46-38.

“It was a privilege to ride with Adam,” said Donaldson. “What he achieved last year was amazing. We had a plan on how to ride it, unfortunately for me this meant my on-the-front power was being achieved whilst on the back.

“We navigated the first stretch well, with both of us knowing the roads well. We didn’t have any time targets having never actually raced on the course before, so we weren’t sure how it was going.

Venda Pollock & Joanne Rea. Credit: Jay Pitt (Velo Culture).

“The pull up towards Blagdon was hard in the cold north east wind but Adam was now taking longer turns on the front much to my appreciation! Looking at our average speed I knew it was fast but we simply had no idea how we did. In the end we were both relieved to get wrapped up warm again and back to the HQ safely.

“We’d like to say a huge thank you to the organisers for making the event doable in the current climate,” added Donaldson. “As riders, we all hugely appreciate the efforts of everyone at CTT NE and the Clubs involved.”

In other categories the best pair of junior boys was Will Roberts and Daniel Holmes (Derwentside CC) with 47-16, while the fastest junior female duo was Lucy Glover and Elizabeth McKinnon from the same club in 51-32.

Mark Strang and Phil Hall of Velo Culture were best veterains pairing in 43-20, while the women’s veterans team prize went to Denise Drummond and Lisa Williams of Alnwick Tri with a time of 56-08.

The best of the mixed sex pairings was Blaydon CC’s Marcus Cram and Rachel Galler in 45-41, while the mixed veterans award went to Neil and Sarah Wilkinson (Blaydon CC) in 49-55.

Muckle CC duo John Bowman and Peter Hawkins were fastest on road bikes in 44-02, while the best female pair on a road bike was Sarah Stretton and Neve Hattee (Team Newcastle Triathlon) in 50-14.

* All reports are copyright of Cycling Time Trials/Snowdon Sports. Not to be used without permission.

 

Results:

Pos      Name   Club    Gender Cat      Time   

1          Carl Donaldson           GS Metro        Male    Vet      40:16  

1          Adam Wild     GS Metro        Male    Senior  40:16  

2          Shaun Tyson   Protech Velo   Male    Vet      41:03  

2          Joe Wilson       Ribble Weldtite Pro Cycling   Male    Espoir  41:03  

3          Andrew Hall   GS Metro        Male    Senior  41:04  

3          Tommy Murray           GS Metro        Male    Senior  41:04  

4          Lewis Timmins            Vector Racing Male    Senior  41:48  

4          Graham Crammond    Vector Racing Male    Senior  41:48  

5          John Routledge           Barnesbury CC           Male    Senior  42:10  

5          Terry Wilkinson          Barnesbury CC           Male    Senior  42:10  

6          Joshua Hodgson         GS Metro        Male    Senior  42:41  

6          Ross Walton    GS Metro        Male    Senior  42:41  

7          Tim Irwin        Team Kirkley Cycles  Male    Vet      42:59  

7          Lewis Wake    Team Kirkley Cycles  Male    Senior  42:59  

8          Wilson-Jay Brown      PM Racing UK           Male    Vet      43:07  

8          Jake Dobson    PM Racing UK           Male    Senior  43:07  

9          Mark Strang    Velo Culture   Male    Vet      43:20  

9          Phil Hall          Velo Culture   Male    Vet      43:20  

10        Nicholas Stevenson    Wearside Triathlon     Male    Vet      43:59  

10        Hedley Fletcher           Blaydon CC    Male    Vet      43:59  

11        Peter Hawkins Muckle Cycle Club     Male    Senior  44:02  

11        John Bowman Muckle Cycle Club     Male    Senior  44:02  

12        Chris Burns     Reifen Racing Male    Vet      44:24  

12        Jonathan Bayley          Reifen Racing Male    Senior  44:24  

13        Shaun Wilkinson         Muckle Cycle Club     Male    Senior  44:28  

13        Adam Wood   Muckle Cycle Club     Male    Vet      44:28  

14        Michael Lynch            Derwentside CC         Male    Vet      44:36  

14        Chris Mather   Derwentside CC         Male    Vet      44:36  

15        Shaun Brannan            Muckle Cycle Club     Male    Senior  44:46  

15        Matty Smith    Muckle Cycle Club     Male    Senior  44:46  

16        Justin Ramel    Blaydon CC    Male    Vet      44:52  

16        Steven Craggs Blaydon CC    Male    Senior  44:52  

17        Adam Cooke   Reifen Racing Male    Senior  45:15  

17        Simon Gibbs   Reifen Racing Male    Vet      45:15  

18        Stefan Pietruszka        Muckle Cycle Club     Male    Senior  45:28  

18        Daniel Moore  Muckle Cycle Club     Male    Senior  45:28  

19        Adam Wilson  Velo Culture   Male    Vet      45:35  

19        Kyle Spence    Velo Culture   Male    Senior  45:35  

20        Marcus Cram  Blaydon CC    Male    Senior  45:41  

20        Rachel Galler  Blaydon CC    Female Senior  45:41  

21        Daniel Kane    Muckle Cycle Club     Male    Senior  45:42  

21        Colin Atkinson           Muckle Cycle Club     Male    Vet      45:42  

22        Andy Hindmarch        Sub Rosa         Male    Vet      45:42  

22        Jason Bell        Sub Rosa         Male    Senior  45:42  

23        Mark Tully      Sunderland Clarion     Male    Senior  45:43  

23        Peter Stokoe    Reifen Racing Male    Senior  45:43  

24        Graeme Wardale         South Shields Velo Cycling Club       Male    Vet      46:16  

24        Graeme Kirton            South Shields Velo Cycling Club       Male    Vet      46:16  

25        Clive Allan      Allen Valley Velo       Male    Senior  46:18  

25        Christopher Beaty       Allen Valley Velo       Male    Senior  46:18  

26        Simon Emsley Derwentside CC         Male    Vet      46:19  

26        Mark Herbert  Derwentside CC         Male    Vet      46:19  

27        Lee McCarron Vector Racing Male    Senior  46:28  

27        Elliot Sharp     Vector Racing Male    Senior  46:28  

28        Joanne Rea      Blaydon CC    Female Senior  46:38  

28        Venda Louise Pollock Blaydon CC    Female Vet      46:38  

29        Michael Noble Muckle Cycle Club     Male    Senior  47:00  

29        Philip Parsley  Muckle Cycle Club     Male    Senior  47:00  

30        Ian-James Elder          Vector Racing Male    Senior  47:02  

30        Chris Whittle  Vector Racing Male    Senior  47:02  

31        Gavin Richardson       Sunderland Clarion     Male    Vet      47:04  

31        Paul Richardson          Derwentside CC         Male    Senior  47:04  

32        Will Roberts   Derwentside CC         Male    Juvenile           47:16  

32        Daniel Holmes            Derwentside CC         Male    Junior  47:16  

            Damon Devine            Reifen Racing Male    Vet      47:37   Finished Solo

33        Ben Lane         GS Metro        Male    Vet      48:21  

33        Danny Grieves            GS Metro        Male    Senior  48:21  

34        Richard Glennie          Barnesbury CC           Male    Vet      48:31  

34        Stephen Johnstone      Barnesbury CC           Male    Vet      48:31  

35        Stuart Britton  Reifen Racing Male    Vet      48:46  

35        Colin Ash        Reifen Racing Male    Vet      48:46  

36        Simon Reynolds         Sun City Tri    Male    Vet      48:50  

36        Daniel Anderson         South Shields Velo Cycling Club       Male    Senior  48:50  

37        Keith Davison Hadrian R.T    Male    Vet      49:22  

37        Phil Watson    Hadrian R.T    Male    Vet      49:22  

38        Guillaume Zoppi         North Tyneside Riders CC     Male    Vet      49:33  

38        Gabriel Barbero          North Tyneside Riders CC     Male    Senior  49:33  

39        Joseph Collins Vector Racing Male    Senior  49:41  

39        Daniel Saba     Vector Racing Male    Juvenile           49:41  

40        David Linsley  Tyne & Wear Fire & Rescue Service CC      Male    Vet      49:41  

40        Mark Rowell   Tyne & Wear Fire & Rescue Service CC      Male    Vet      49:41  

41        Darren Robson            North Tyneside Riders CC     Male    Vet      49:53  

41        Lois Jarvis       North Tyneside Riders CC     Female Senior  49:53  

42        Neil Wilkinson            Blaydon CC    Male    Vet      49:55  

42        Sarah Wilkinson          Blaydon CC    Female Vet      49:55  

43        Sarah Stretton Team Newcastle Triathlon      Female Espoir  50:14  

43        Neve Hattee    Team Newcastle Triathlon      Female Espoir  50:14  

44        Barry Taylor    VO2MAX Race Team            Male    Vet      50:23  

44        Stephen Locker           VO2MAX Race Team            Male    Vet      50:23  

45        Teri Bayliss     Sub Rosa         Female Vet      51:13  

45        Jen McMahon Sub Rosa         Female Senior  51:13  

46        Claire Harlow Blaydon CC    Female Senior  51:22  

46        Gemma Hutchins        Blaydon CC    Female Vet      51:22  

47        Lucy Glover    Derwentside CC         Female Juvenile           51:32  

47        Elizabeth McKinnon   Derwentside CC         Female Juvenile           51:32  

48        Michael Charlton        Barnesbury CC           Male    Senior  51:36  

48        Barry Kelly     Barnesbury CC           Male    Senior  51:36  

49        Kern Boyd      Sub Rosa         Male    Senior  51:45  

49        Max Gott        Sub Rosa         Male    Senior  51:45  

50        Richard Nichol            Cestria C.C.    Male    Vet      52:16  

50        Stuart Cook     Cestria C.C.    Male    Vet      52:16  

51        Lucy Siddle    Reifen Racing Female Vet      52:25  

51        Keith Siddle    Reifen Racing Male    Vet      52:25  

52        Keith Sibbald  Zeus CRT        Male    Vet      52:33  

52        Mark Ambury Zeus CRT        Male    Vet      52:33  

53        Mick Chappel North Tyneside Riders CC     Male    Vet      53:18  

53        Aidan Berry    North Tyneside Riders CC     Male    Vet      53:18  

54        Howie Buckingham    Allen Valley Velo       Male    Vet      53:21  

54        Craig Thompson         Allen Valley Velo       Male    Senior  53:21  

55        Michael Hindmarch    Sub Rosa         Male    Vet      53:36  

55        Phil McMahon            Sub Rosa         Male    Vet      53:36  

56        Christian Roberts        Allen Valley Velo       Male    Vet      53:59  

56        Peter McGlynn            Allen Valley Velo       Male    Vet      53:59  

57        Angela McGurk          Blaydon CC    Female Vet      54:09  

57        Georgia Campbell       Blaydon CC    Female Senior  54:09  

58        Paul Wright     Blaydon CC    Male    Vet      54:42  

58        Carrie Brookes            Blaydon CC    Female Vet      54:42  

59        Tracey Sample            Alnwick & District Triathlon Club     Female Vet      54:48  

59        Justine Norman           Velo Culture   Female Vet      54:48  

60        Denise Drummond      Alnwick & District Triathlon Club     Female Vet      56:08  

60        Lisa Williams  Alnwick & District Triathlon Club     Female Vet      56:08  

61        Caroline Cunningham North Tyneside Riders CC     Female Vet      56:17  

61        Sarah Minto    North Tyneside Riders CC     Female Senior  56:17  

62        Millie Breese   Racing Metro 15         Female Juvenile           56:33  

62        Anna McQueen           Alnwick & District Triathlon Club     Female Junior  56:33  

63        Lily Shaw       Racing Metro 15         Female Espoir  57:43  

63        Ellie Van Der Merwe  North Tyneside Riders CC     Female Juvenile           57:43  

64        Jane Aston      Blaydon CC    Female Vet      59:45  

64        Alexandra Haley         Blaydon CC    Female Senior  59:45  

65        Ronnie Batey  Derwentside CC         Male    Vet      59:46  

65        Zac Batey        Derwentside CC         Male    Juvenile           59:46  

66        Alexander McCormick           Racing Metro 15         Male    Juvenile           01:12:04         

66        Marc Mogie    Racing Metro 15         Male    Juvenile           01:12:04         

            Geoff Keighley           Blaydon CC    Male    Vet      APOLS          

            Dorothea Schriever     Blaydon CC    Female Senior  APOLS          

            Barry Fordham            Cestria C.C.    Male    Vet      APOLS          

            Julie Mann      Cestria C.C.    Female Vet      APOLS          

            Joe Leiserach   Blaydon CC    Male    Senior  APOLS          

            Garry Greenaway        Berwick Wheelers Cycling Club        Male    Vet      APOLS          

            Kevin Hopper Blaydon CC    Male    Vet      APOLS          

            Michael Boaden         Blaydon CC    Male    Vet      APOLS          

            David Cunningham     Vector Racing Male    Vet      APOLS          

            Alex Cunningham       Vector Racing Male    Espoir  APOLS          

            Peter McEwan Blaydon CC    Male    Vet      APOLS          

            Ian Horsley      Alnwick & District Triathlon Club     Male    Vet      APOLS          

            Emma Fowler Team Newcastle Triathlon      Female Espoir  APOLS          

            Fiona McDonald         Team Newcastle Triathlon      Female Senior  APOLS          

            Chris Peareth  Zurbaran Racing         Male    Senior  DNF   

            John Hewison Zurbaran Racing         Male    Vet      DNF   

            Lee Ridden     Reifen Racing Male    Vet      DNF   

            Alexandra Noonan      Sun City Tri    Female Senior  xxx     

            Nev Martin      Velo Culture   Male    Vet      xxx