Alnwick CC

  • Hide Map
  • Date: 01-Jun-19
  • Time: 10:00
  • Distance: 13 Miles
  • Course: M13
  • Closing Date: 21-May-19 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para

Team Swift riders take top prizes at Alnwick CC 13

  • Published: 02 Jun 19
  • Written By: Frazer Snowdon
F | T | G+

Team-mates Gemma Frost and

Gemma Frost

Lewis Timmins were fastest female and male riders respectively as Alnwick CC staged a 13-mile time trial on the rolling and technical roads near Embleton, Northumberland, on Saturday morning.

The M13 course gave riders a testing course of country roads in north Northumberland with plenty of marshals and a breezy but warm day.

Timmins, 31, clocked 27-43 to take the overall victory by 47 seconds from Phil Hall (Breeze Bikes), with Lewis Wake (Team Kirkley Cycles) third, another 20 seconds back.

And in the women’s event Frost covered the course in 31-56 which was almost two minutes quicker than Jen McMahon (Muckle CC), while third spot went to Gemma Hutchins (Blaydon CC).

Frost has been racing quite a bit recently in preparation for Challenge Roth in Germany early next month and welcomed the opportunity to do a shorter ride as part of her block of training.

She said after the event: “The conditions were a bit challenging today.  We were met with a headwind to about the six mile mark and I don’t think we got much benefit at all by the tailwind on the way back! Consequently, my time was down over a minute from last season which is a bit disappointing.

Lewis Timmins

“This course is quite technical – it was great that additional marshals had been positioned to remind you about the tricky sections.”

Timmins echoed her feelings about the challenging conditions, and said: “I’m happy to finally get another TT win under my belt, and especially this one at Alnwick -  it’s an event which I’ve enjoyed coming to for the past three years, and thankfully I managed to get the first win in it today.

“The conditions were a lot tougher than expected in that breeze today, and as Gemma has said, you didn’t really get much help on the run back in.  Knowing that you’re up against the likes of Phil Hall and Daniel Dixon, ensures that you push all the way throughout the entire race.”

A total of 11 riders out of 77 finishers completed the course in under 30 minutes. Craig Usher of North Tyneside Riders was competing in his first ever TT, but sadly punctured very early on in his effort.

Second-placed Phil Hall was the fastest veteran as well as a member of the winning team alongside Terry Fountain and Ian Simon.

Peter Davison and Lisa Williams were the fastest male and female riders from the hosting Alnwick CC, while in the road bike category Jon Bayley (Reifen Racing) was quickest in 30:39 and Christopher Wayman of EMC second in 31:18. And for the ladies Sarah Wilkinson of Blaydon CC was first in 34:28, and in second place, Jane Aston in 38:21 also of Blaydon CC.

Peter Davison

 

 

Results:

Pos      Name   Club    Gender            Cat      Time

1          Lewis Timmins            Team Swift     Male    Senior  27:43

2          Phil Hall          Breeze Bikes RT         Male    Vet      28:30

3          Lewis Wake    Team Kirkley Cycles   Male    Senior  28:50

4          Daniel Dixon   Gosforth RC   Male    Junior  28:58

5          Terry Wilkinson          Barnesbury CC           Male    Senior  29:01

6          Philip Kennell GS Metro        Male    Vet      29:08

Lisa Williams

7          Chris Mather   Derwentside CC         Male    Vet      29:23

8          Michael Todd  Derwentside CC         Male    Senior  29:41

9          Nicholas Stevenson     Wearside Triathlon      Male    Vet      29:46

10        Christopher Beaty       Allen Valley Velo       Male    Senior  29:55

11        Ian Norris        Blumilk.Com   Male    Vet      29:57

12        Neil Wilkinson            Blaydon CC    Male    Vet      30:01

13        Clive Allan      Allen Valley Velo       Male    Senior  30:03

14        Peter Herdman            Blaydon CC    Male    Vet      30:23

15        Lester Grant    Auchencrow Thistle CC         Male    Senior  30:36

16        Jonathan Bayley          Reifen Racing Male    Senior  30:39

17        Terry Fountain            Breeze Bikes RT         Male    Vet      30:47

18        Mark Birkett   Berwick Wheelers Cycling Club         Male    Senior  31:08

19        Ian Simon        Breeze Bikes RT         Male    Vet      31:10

20        Christopher Wayman  EMC Cycling  Male    Senior  31:18

21        Colin Blacklock          Muckle Cycle Club     Male    Vet      31:21

21        Mark Whaley  Blaydon CC    Male    Vet      31:21

23        Gemma Frost  Team Swift     Female Senior  31:56

24        Adam Harrison           Barnesbury CC           Male    Senior  32:11

25        Andrew Dickson         Berwick Wheelers Cycling Club         Male    Senior  32:31

26        Lee Mccarron  Barnesbury CC           Male    Senior  32:41

27        Paul Wright     Blaydon CC    Male    Senior  33:04

28        George Johnston         Berwick Wheelers Cycling Club         Male    Vet      33:11

29        Craig Bell        Allen Valley Velo       Male    Senior  33:12

30        Neil Parkin      Derwentside CC         Male    Vet      33:13

31        Ian Horsley     Breeze Bikes RT         Male    Vet      33:18

32        David Pritchard          Kennoway Road Club            Male    Vet      33:19

33        Phil Cook        MTS Cycle Sport        Male    Vet      33:24

34        Ian Gallon       North Tyneside Riders CC     Male    Vet      33:28

35        David Swainson          Derwentside CC         Male    Vet      33:40

36        Laurence Reeves         Alnwick & District Triathlon Club     Male    Senior  33:50

37        Terry Parvin    Ferryhill Whs  Male    Vet      33:51

38        Jen Mcmahon  Muckle Cycle Club     Female Senior  33:55

39        Stephen Mcintosh       Barnesbury CC           Male    Vet      33:58

40        Benjamin Johnston      Berwick Wheelers Cycling Club         Male    Juvenile           34:03

41        Richard Glennie          Barnesbury CC           Male    Vet      34:13

41        Howie Buckingham    Allen Valley Velo       Male    Vet      34:13

41        Gemma Hutchins        Blaydon CC    Female Vet      34:13

44        Joe Dixon        Gosforth RC   Male    Juvenile           34:20

45        Dominic Barron          Sporting Club Gothic  Male    Vet      34:22

46        Sarah Wilkinson          Blaydon CC    Female Vet      34:28

47        Teri Bayliss     Muckle Cycle Club     Female Vet      34:34

48        David Cairns   Berwick Wheelers Cycling Club         Male    Vet      34:36

49        Maddy Hall     Breeze Bikes RT         Female Juvenile           34:38

50        Michelle Highfield      Berwick Wheelers Cycling Club         Female Vet      35:03

51        Byron Beatty  Alnwick & District Triathlon Club     Male    Vet      35:15

52        Peter Davison  Alnwick Cycling Club            Male    Vet      35:20

53        Lewis Jackson Alnwick Cycling Club            Male    Senior  35:23

54        Raymondo Bell           Derwentside CC         Male    Vet      35:29

55        Stephen Hill    Barnesbury CC           Male    Vet      35:47

56        Jon Archer       Alnwick & District Triathlon Club     Male    Senior  36:10

56        Vicky Gibbs    Reifen Racing Female Vet      36:10

58        Paul Burke      Alnwick Cycling Club            Male    Vet      36:19

58        Richard Exley Gosforth RC   Male    Vet      36:19

60        Nicola McCoy Muckle Cycle Club     Female Vet      36:39

61        Max Breese     Alnwick & District Triathlon Club     Male    Junior  36:47

62        Lisa Williams  Alnwick Cycling Club            Female Vet      36:56

63        Harris Hall       Breeze Bikes RT         Male    Juvenile           37:19

64        Denise Drummond      Alnwick Cycling Club            Female Vet      38:05

65        Justine Norman           Breeze Bikes RT         Female Vet      38:09

66        Jane Aston      Blaydon CC    Female Vet      38:21

67        Mick Chappel  North Tyneside Riders CC     Male    Vet      38:37

68        Tracey Sample Breeze Bikes RT         Female Vet      38:39

69        Gareth Breese Alnwick & District Triathlon Club     Male    Vet      38:40

70        Neil Mcanany  Sporting Club Gothic  Male    Vet      39:03

71        James Carragher          Alnwick & District Triathlon Club     Male    Juvenile           39:31

72        Finlay Wilde   Alnwick & District Triathlon Club     Male    Juvenile           39:46

73        Frank Devlin   South Shields Velo Cycling Club       Male    Vet      41:04

74        Tania Conway Alnwick Cycling Club            Female Vet      42:33

75        Stuart Bruce    Sporting Club Gothic  Male    Vet      43:12

76        Jocelyn Bolam Alnwick & District Triathlon Club     Female Vet      47:00

77        Gareth Davies Barnesbury CC           Male    Vet      50:04

            John Routledge           Barnesbury CC           Male    Senior  APOLS

            Connor Prior   Racing Metro 15         Male    Juvenile           APOLS

            Dougan Collins           Ferryhill Whs  Male    Vet      APOLS

            Tony Gibbison            Alnwick Cycling Club            Male    Vet      APOLS

            Steve Lee        North Tyneside Riders CC     Male    Vet      APOLS

            Craig Usher     North Tyneside Riders CC     Male    Senior  DNF

            Craig Foley     Tricademy       Male    Vet      DNS

            Angela Mcgurk           Blaydon CC    Female Senior  DNS

            Mark Herbert  Derwentside CC         Male    Vet      DNS