vtta (kent group)(all ages)(kent group champs)

  • Hide Map
  • Date: 01-Jul-18
  • Time: 06:30
  • Distance: 10 Miles
  • Course: q10/30
  • Closing Date: 19-Jun-18 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para

Martin wins by a minute in VTTA Kent

  • Published: 01 Jul 18
  • Written By: Frazer Snowdon
F | T | G+

Espoir rider Dan Martin of the University of Bath CC showed his potential with a stunning win at the VTTA Kent 10 on Sunday. In a tight women's category, it was Charmaine Pullen of Folkestone VC who took victory.

Dan Martin

The student produced a quick time of 19.22 to take the win, completing exactly one minute quicker than his closest competitor, Andrew Meilak of VeloRefined.com Aerosmiths.

John Cockrill beat his Abellio – SFA RT team mate Mark Barker to third place and it could have been even better for him with Cockrill’s time of 20.23 just a second of the runner-up prize.

For Martin, this was his sixth podium finish in as many events with two wins coming in the Thanet RC and Chippenham & District Wheelers events, both also over 10 miles.

That second-placed finish was good enough for Meliak to take the veteran’s prize with Mark Baker securing the second fastest veteran time. Fifth-placed Pete Elms of VeloRefined.com Aerosmiths was the third fastest veteran in 20.48.

The women’s category proved to be competitive with Charmaine Pullen of Folkestone Velo Club taking first place with a time of 23.38, just over a minute faster than Nicola Goodban of Thanet RC’s 24.39.

Just 15 seconds down on Goodban in third was Sarah-Anne Lucas of Folkestone Velo Club in 24.54.

* All reports are copyright of Cycling Time Trials/Snowdon Sports. Not to be used without permission.

 

Results:

1 Dan Martin University of Bath Cycling Club 19:22

2 Andrew Meilak VeloRefined.com Aerosmiths 20:22

3 john cockrill Abellio - SFA Racing Team 20:23

4 Mark Baker Abellio - SFA Racing Team 20:46

5 Pete Elms VeloRefined.com Aerosmiths 20:48

6 John Osborn Folkestone Velo Club 20:58

7 Mark Hill VeloRefined.com Aerosmiths 21:01

8 Adrian Hawkins Thanet RC 21:20

9 Shawn Manning Thanet RC 21:22

10 Gary Record West Kent RC 21:24

11 Nicholas Scott Thanet RC 21:25

12 Antony Bee Wigmore CC 21:26

13 Lee Buckman Ashford Whs 21:32

14 Tim Kingston GS Invicta - Eye Level Optical- Herbert Cycles 21:39

15 Mike Kirkness Thanet RC 21:51

16 Steven Smith Medway Velo Club 21:53

17 Paul Smith VeloRefined.com Aerosmiths 21:55

18= martin jones Gemini BC 21:57

18= Stephen Wilkinson Folkestone Velo Club 21:57

20 Mark Doxey Abellio - SFA Racing Team 22:13

21 Mark Palmer Thanet RC 22:14

22= Christian Yates East Grinstead CC 22:26

22= Sam Day CS Grupetto 22:26

24 Rory Hopcraft MedwayTri 22:28

25= Stephen Tierney Team Bottrill / Vanguard 22:32

25= Lee Kingston Medway Velo Club 22:32

27 Steve Jezzard PMR @ Toachim House 22:39

28 Matthew Hall Thanet RC 22:44

29 Allan Ng Abellio - SFA Racing Team 23:06

30 Steven Melia-Chamberlain Medway Velo Club 23:11

31 Colin Robinson Thanet RC 23:12

32 Danny Frost Folkestone Velo Club 23:30

33 Andy Macpherson VC Deal 23:36

34= Christopher Bax PMR @ Toachim House 23:38

34= Charmaine Pullen Folkestone Velo Club 23:38

36 Neal Watson 7 Oaks Tri 23:40

37 Paul Kirkness Thanet RC 23:45

38 Colin Ashcroft West Kent RC 24:12:00

39 Robert Giles PMR @ Toachim House 24:36:00

40 Nicola Goodban Thanet RC 24:39:00

41 Paul Kelk Thanet RC 24:40:00

42 Edward Piper-Brown Thanet RC 24:44:00

43 Matt Nunn Medway Velo Club 24:51:00

44 gary ricks Woolwich CC 24:53:00

45 Sarah-Anne Lucas Folkestone Velo Club 24:54:00

46 Robert Philbrook Wigmore CC 24:56:00

47 Tracy Wilkinson-Begg Folkestone Velo Club 25:00:00

48 Debbie Percival Kent Velo Girls/Boys 25:14:00

49 SUSAN WALBROOK Folkestone Velo Club 25:25:00

50 ANDREW MCCALL Thanet RC 25:35:00

51 David Mackey Medway Velo Club 25:36:00

52 Dave Mastin Thanet RC 25:41:00

53 Graham Strugnell Kassei CC TeknoFuel 26:07:00

54 Peter Huckstep Thanet RC 26:18:00

55 Dave Holmes Thanet RC 26:25:00

56 Paul Simon Griffiths Thanet RC 26:28:00

57 Malcolm Adams De Laune CC 26:56:00

58 Andy Burrows Thanet RC 27:05:00

59 John Longbottom San Fairy Ann CC 27:28:00

60 David Barnes Gravesend CC 28:02:00

61 Mike Perry Thanet RC 28:39:00

62 Colin Record West Kent RC 28:41:00

63 MJ (gosia) Cyganowska Rapha Cycling Club 29:46:00

64 Jennifer Fearn Thanet RC 31:12:00

65 Michael Daniels Southborough & Dist. Whs 31:58:00

66 Stephanie Waters San Fairy Ann CC 38:27:00