National Youth Championship Final (Midland DC)(Race Rapid)(Under 17 on 31 August)(Qualifiers from district heats only)

  • Hide Map
  • Date: 04-Sep-21
  • Time: 10:00
  • Distance: 10 Miles
  • Course: MALLORY PARK
  • Closing Date: 01-Jan-21 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior

No Course Map

If you have a map of this course, please email courses@cyclingtimetrials.org.uk

Position Img First Name Last Name Gender Category Club Time Avg. Speed
1 Matthew Cole Male Junior Team Bottrill 00:20:23 29.436 Mph
1 Amy Loftus Female Junior East Bradford CC 00:24:11 24.81 Mph
2 Cormac Nisbet Male Junior High Wycombe CC 00:20:34 29.173 Mph
2 Mabli Phillips Female Juvenile Maindy Flyers Cycling Club 00:24:32 24.457 Mph
3 Lucas Jowett Male Junior Team Bottrill 00:20:47 28.869 Mph
3 Jess Pickavance Female Juvenile Team RL 360 I.O.M. 00:24:45 24.242 Mph
4 Alex Galpin Male Junior Bourne Wheelers 00:20:52 28.754 Mph
4 Georgia Lancaster Female Junior Sleaford Wheelers Cycling Club 00:24:50 24.161 Mph
4 Fred Meredith Male Junior Team Backstedt Bike Performance 00:20:52 28.754 Mph
5 Hebe Picking Female Junior Ilkley CC 00:25:37 23.422 Mph
6 Freya Eccleston Female Junior Palmer Park Velo 00:25:58 23.107 Mph
6 Dan Galpin Male Junior Bourne Wheelers 00:21:04 28.481 Mph
7 Toby Bush Male Juvenile Bourne Wheelers 00:21:21 28.103 Mph
7 Evelyn Field Female Juvenile Liverpool Century Cycling Academy 00:26:01 23.062 Mph
8 Oliver Peace Male Junior Team Bottrill 00:21:41 27.671 Mph
8 Sophie Quay-Clark Female Junior Palmer Park Velo 00:26:35 22.571 Mph
9 Joseph Turnbull Male Junior Otley CC 00:21:42 27.65 Mph
9 Maia Howell Female Juvenile Matlock CC 00:26:38 22.528 Mph
10 Bobby Buenfeld Male Juvenile Velo Club Venta 00:21:50 27.481 Mph
10 Abbey Thompson Female Juvenile Stonham Barns Park – SYRT 00:26:39 22.514 Mph
11 Harris Hall Male Juvenile Velo Culture 00:22:07 27.129 Mph
11 Ferne Peirce Female Juvenile Thanet RC 00:26:43 22.458 Mph
12 Megan Lloyd Female Juvenile Harry Middleton CC 00:26:53 22.319 Mph
12 Dominic Switzer Male Junior Welland Valley CC 00:22:13 27.007 Mph
13 Amelia Staunton Female Juvenile Wokingham Cycling Club 00:26:58 22.25 Mph
13 Rhys Edwards Male Juvenile Edinburgh Road Club 00:22:15 26.966 Mph
13 Joe Dixon Male Junior Velo Culture 00:22:15 26.966 Mph
14 Sophie Heighton Female Juvenile Ferryhill Whs 00:27:11 22.072 Mph
15 Matthew Peace Male Juvenile Otley CC 00:22:22 26.826 Mph
15 Alice Feetham Female Juvenile Sportcity Velo 00:27:19 21.965 Mph
16 Lydia Turan Female Juvenile Holmfirth C C 00:28:03 21.39 Mph
16 James Brown Male Junior WORX Factory Racing Powered by Silverstone 00:22:24 26.786 Mph
17 Kyle Jones Male Junior WORX Factory Racing Powered by Silverstone 00:22:28 26.706 Mph
17 Emily Tanner Female Juvenile Woolwich CC 00:28:22 21.152 Mph
18 James Kinrade Male Juvenile Team RL 360 I.O.M. 00:22:41 26.451 Mph
18 Evie Turner Female Juvenile Holmfirth C C 00:29:58 20.022 Mph
19 Xavier Teece-Round Male Junior Innovation Racing 00:22:50 26.277 Mph
20 Joe Homer Male Junior Redditch Road & Path CC 00:22:52 26.239 Mph
21 Ruben Stacey Male Juvenile North Devon Wheelers 00:22:54 26.201 Mph
22 Ryan Williams Male Junior Beeston Cycling Club 00:22:58 26.125 Mph
23 Niall Colquitt Male Junior Team RL 360 I.O.M. 00:22:59 26.106 Mph
24 Oliver Sewell Male Junior Beeston Cycling Club 00:23:03 26.03 Mph
25 James Scott Male Junior Team RL 360 I.O.M. 00:23:06 25.974 Mph
26 Reece Pittman Male Juvenile Palmer Park Velo 00:23:07 25.955 Mph
27 Dylan Sage Male Juvenile Bush Healthcare CRT 00:23:11 25.881 Mph
28 Harry Corney Male Junior Market Drayton Cycling Club 00:23:13 25.843 Mph
29 Emil Howell Male Juvenile Matlock CC 00:23:22 25.678 Mph
30 Bruno Cabrelli Male Junior Hemel Hempstead CC 00:23:27 25.586 Mph
31 Oliver Wade Male Junior Wheal Velocity 00:23:30 25.532 Mph
32 Ryan Thomas Male Junior East Bradford CC 00:23:47 25.228 Mph
33 Noah Horton Male Juvenile Palmer Park Velo 00:23:49 25.192 Mph
35 Lucas Houghton Male Junior Preston Park Youth Cycling Club 00:24:12 24.793 Mph
35 William Horspool Male Juvenile Boston Wheelers CC 00:24:12 24.793 Mph
37 Jamie Bretton Male Junior Stonham Barns Park – SYRT 00:24:15 24.742 Mph
38 James Wicks Male Junior Essex Roads CC 00:24:17 24.708 Mph
39 Thomas Lewis Male Juvenile Ely & District CC/B&T Motor Repairs 00:24:21 24.641 Mph
40 Joseph Martindale Male Juvenile Chippenham & District Wheelers 00:24:27 24.54 Mph
41 Thomas Tregear Male Junior Wheal Velocity 00:24:30 24.49 Mph
43 Ryan Jackson Male Juvenile Essex Roads CC 00:24:38 24.357 Mph
45 Cillian Lewis Male Juvenile Stockton Wheelers CC 00:24:48 24.194 Mph
46 Evander Wishart Male Juvenile Fenland Clarion CC 00:24:50 24.161 Mph
48 Tom Womack Male Junior Southend Wheelers 00:24:58 24.032 Mph
49 Cavan Burrows Male Junior Southend Wheelers 00:25:05 23.92 Mph
50 Arran Cairns Male Juvenile Derwentside CC 00:25:24 23.622 Mph
51 Antoine Rouyer-Brown Male Junior Southend Wheelers 00:25:36 23.437 Mph
51 Casey Humber-Kelly Male Juvenile VC Deal 00:25:36 23.437 Mph
55 Connor Wilkinson Male Junior Boston Wheelers CC 00:25:59 23.092 Mph
57 Noah White Male Juvenile Mid Shropshire Wheelers 00:26:03 23.033 Mph
57 Max Webster Male Juvenile Stockton Wheelers CC 00:26:03 23.033 Mph
59 Michael Carter Male Junior Rockingham Forest Wheelers 00:26:05 23.003 Mph
60 Niclas Olley Male Juvenile Sotonia CC 00:26:11 22.915 Mph
61 Toby Clayson Male Junior VC Deal 00:26:29 22.656 Mph
67 Nicholas Smith Male Juvenile Westmead Team 88 00:26:57 22.263 Mph
69 Bayley Woodger Male Juvenile Mid Devon CC 00:27:08 22.113 Mph
72 Archie Goodwin Male Junior Mid Devon CC 00:27:48 21.583 Mph
73 Douglas Tullett Male Juvenile Thanet RC 00:28:03 21.39 Mph
77 Jared Ghebrehewet Male Juvenile Chester RC 00:40:01 14.994 Mph
DNS(A) Pedro Hutchinson Male Junior Velo Club Venta
DNS(A) Oscar Hoult Male Velo Club Venta Claim
DNS(A) Theo Simpson Male Junior Team Bottrill
DNS(A) Colin Jnr McGourty Male Juvenile Glasgow Riderz
DNS Jacob Bush Male Junior Bourne Wheelers
DNS Joe Cosgrove Male Junior Dolan Ellesse
DNS Mattie Dodd Male Junior Team Backstedt Bike Performance
DNS Iago Williams Male Junior Towy Riders Cycle Club
DNS Innes McDonald Male Juvenile Edinburgh Road Club
DNS William Coles Male Juvenile VMCC powered by Y Beic
DNS Tallulah Butcher Female Junior Thanet RC
DNS Maxwell Hereward Male Junior Green Jersey CC
DNS Emma Davies Female Juvenile Newbury Velo
DNS Emma Jeffers Female Junior JRC Shutt Ridley RT
DNS Lucy Glover Female Junior Derwentside CC
DNS Holly Ramsey Female Junior Poole Wheelers Cycling Club
DNS Millie Breese Female Junior Racing Metro 15
DNS Ella Jamieson Female Junior Team Bottrill
DNS Jess Sails Female Junior Flyte Racing
DNS Oscar Lawrence Male Juvenile Velo Club Venta
DNS Finlay Tarling Male Juvenile WORX Factory Racing Powered by Silverstone
DNS Alec Rowles Male Juvenile Hillingdon Slipstreamers
DNS Matthew Dodsworth Male Juvenile Maldon & District CC
DNS Jude Davison Male Junior Beacon Wheelers
DNS Ben Marsh Male Junior WORX Factory Racing Powered by Silverstone
DNS Nicholas Makin Male Junior Wheal Velocity
DNS Llyr Rees Male Juvenile Sarn Helen Club
DNS William Tullett Male Juvenile Thanet RC Claim
DNS Owen Massey Male Junior Manilla Cycling
DNS Peter Hopley Male Junior Beacon Wheelers
DNS Oliver Gill Male Juvenile Poole Wheelers Cycling Club
DNS Alex Beldon Male Junior Team Bottrill
DNS Samuel Hughes Male Juvenile Velo Club Venta
DNS Rory Spencer Male Junior East Kilbride Road Club
DNS Patrick Casey Male Junior Team Lifting Gear Products/Cycles In Motion
DNS Jacob Start Male Juvenile Mid Devon CC
DNS Alex Coles Male Juvenile VMCC powered by Y Beic
DNS Matthew Gilmour Male Junior Velo Club Venta
DNS George Cottrell Male Junior Poole Wheelers Cycling Club
DNS Jed Claxton Male Juvenile Wheal Velocity
DNS Michael Swindells Male Juvenile Iceni Velo
DNS Isabel Sharp Female Junior DRAG2ZERO