RTTC National Hill Climb Championship sponsored by Irwin Mitchell Solicitors (Junior Men)(Max 360 riders)(entries close 12/10/21)

  • Hide Map
  • Date: 31-Oct-21
  • Time: 08:00
  • Distance: 0
  • Course: OHC/1
  • Closing Date: 12-Oct-21 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior

No Course Map

If you have a map of this course, please email courses@cyclingtimetrials.org.uk

Position Img First Name Last Name Gender Category Club Precise Time Avg. Speed
1 Tomos Pattinson Male Junior Halesowen A&CC 03:26.6 0 Mph
2 Tom Williams Male Junior Webbs 1902 CC 03:31.3 0 Mph
3 James Hartley Male Junior JRC Shutt Ridley RT 03:32.2 0 Mph
4 Leo Scrimshaw Male Junior Whitby Whs 03:36.0 0 Mph
5 Ben Neal Male Junior Southborough & Dist. Whs 03:45.4 0 Mph
6 Cormac Nisbet Male Junior High Wycombe CC 03:47.3 0 Mph
7 Felix Tuck Male Junior V C Meudon 03:47.6 0 Mph
8 Patrick Casey Male Juvenile Team Lifting Gear Products/Cycles In Motion 03:50.1 0 Mph
9 John Russell Male Junior Team Bikestop Tyrekey 03:52.7 0 Mph
10 Cai Curtis-Roberts Male Junior Rhyl CC 03:53.0 0 Mph
11 Finlay Hawker Male Juvenile VC de Londres 03:55.6 0 Mph
12 MacKenzie Pullen Male Junior Welwyn Whs 03:57.2 0 Mph
13 Ryan Williams Male Juvenile Beeston Cycling Club 03:58.0 0 Mph
14 Dan Taylor Male Junior Leicester Forest CC 03:58.1 0 Mph
15 Oliver Tandy Male Junior Solihull CC 04:00.3 0 Mph
16 Alfie Salmon Male Junior Lee Valley Youth CC 04:02.2 0 Mph
17 Harvey Thomas Male Junior Bristol Road Club 04:02.5 0 Mph
18 Isaac Oliver Male Juvenile North Midland Youth Squad 04:04.6 0 Mph
19 Lewis Holmes Male Junior Matlock CC 04:06.9 0 Mph
20 Marcus Cockerill Male Junior Clifton CC York 04:07.5 0 Mph
21 Louis Lermite Male Junior Guide Cycling 04:07.8 0 Mph
22 Lewis Smith Male Junior Calder Clarion 04:08.8 0 Mph
23 Will Piccin-White Male Junior Wheal Velocity 04:11.1 0 Mph
24 Timothy Lane Male Junior JRC Shutt Ridley RT 04:12.5 0 Mph
25 James Davenport Male Junior VMCC powered by Y Beic 04:12.6 0 Mph
26 Felix Whetter Male Junior St Austell Whs CC 04:12.9 0 Mph
27 George Griffin Male Junior Innovation Racing 04:13.3 0 Mph
28 Thomas Wisdish Male Junior East Kilbride Road Club 04:13.5 0 Mph
29 Lawrence Martindale Male Junior Chippenham & District Wheelers 04:18.9 0 Mph
30 Harley Widdowson Male Juvenile Clancy Briggs Cycling Academy 04:22.9 0 Mph
31 Jack Wilson Male Junior Wheal Velocity 04:23.2 0 Mph
32 Harry Hudson Male Juvenile Matlock CC 04:26.5 0 Mph
32 Alfie Herbert Male Juvenile Rhyl CC 04:26.5 0 Mph
34 Emil Howell Male Juvenile Matlock CC 04:29.7 0 Mph
35 Charlie Hussey Male Juvenile High Wycombe CC 04:30.3 0 Mph
36 Evan Schofield Male Juvenile D2D Sheffield RT 04:33.8 0 Mph
37 Jacob Bradbury Male Juvenile Manchester Wheelers 04:34.4 0 Mph
38 Digby Llewellyn Male Juvenile Poole Wheelers Cycling Club 04:34.6 0 Mph
39 James Wicks Male Juvenile Essex Roads CC 04:41.2 0 Mph
40 Thomas Caine Male Junior V C Meudon 04:44.2 0 Mph
41 Noah Starbuck Male Juvenile Sleaford Wheelers Cycling Club 04:45.7 0 Mph
42 Samuel Greenwell Male Juvenile Solihull CC 04:48.5 0 Mph
43 Fraser Cummings Male Juvenile Matlock CC 05:04.1 0 Mph
44 Harrison Fay Male Junior Welland Valley CC 05:09.9 0 Mph
45 Jamie Bretton Male Junior Stonham Barns Park – SYRT 05:14.4 0 Mph
46 Finley Hudson Male Juvenile Matlock CC 05:17.2 0 Mph
47 Ole Bainbridge Male Junior Bristol Road Club 05:20.5 0 Mph
48 Jamie Brough Male Juvenile Matlock CC 06:18.8 0 Mph
49 Benjamin Taylor Male Juvenile North Midland Youth Squad 06:40.9 0 Mph
DNF George Robb Male Juvenile Bedfordshire Road CC 00:00.0
DNS(A) Ben Wooster Male Junior Didcot Phoenix CC 00:00.0
DNS(A) Matthew Cole Male Junior Team Bottrill 00:00.0
DNS(A) Will Lowden Male Junior CC Sudbury 00:00.0
DNS(A) William Smith Male Junior Verulam CC 00:00.0
DNS(A) Nicholas Marsh Male Juvenile Rugby Velo 00:00.0