RTTC National 10 mile Championship sponsored by Merlin Cycles (Juniors)(Newbury Velo)(London West DC)(Entries close 16/08/20)

  • Hide Map
  • Date: 30-Aug-20
  • Time: 09:00
  • Distance: 10 Miles
  • Course: H10/3R
  • Closing Date: 16-Aug-20 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para
Position Img First Name Last Name Gender Category Club Time Avg. Speed Points
1 Finlay Pickering Male Junior Vive Le Velo 18:57 31.662 Mph 165
1 Abi Smith Female Junior Moonglu CC 22:11 27.047 Mph 82.5
2 Oscar Nilsson-Julien Male Junior VC de Londres 19:04 31.469 Mph 163.413
2 Isabel Sharp Female Juvenile DRAG2ZERO 22:29 26.686 Mph 76.154
3 Joshua Tarling Male Junior Team Backstedt Bike Performance 19:25 30.901 Mph 161.827
3 Maddie Leech Female Junior PH-MAS Cycling 22:41 26.451 Mph 68.221
4 Joshua Giddings Male Junior HMT Hospitals Giant Cycling Team 19:30 30.769 Mph 160.24
4 Eva Callinan Female Junior Liv AWOL 22:56 26.163 Mph 65.048
5 Harvey McLean Male Junior Velo Club St Raphael 19:32 30.717 Mph 158.654
5 Josh Charlton Male Junior MTS Cycle Sport 19:32 30.717 Mph 158.654
5 Carys Lloyd Female Juvenile VC de Londres 23:38 25.388 Mph 46.01
6 Flora Perkins Female Junior VC de Londres 23:50 25.175 Mph 39.663
7 Sophie Lewis Female Junior Flamme Rouge Cycling Team 23:58 25.035 Mph 36.49
7 Jamie Whitcher Male Junior Bournemouth Cycleworks - Vitec Fire - Ford Civil - Trek 19:46 30.354 Mph 155.481
8 Aaron Freeman Male Junior Chelmer CC 19:52 30.201 Mph 153.894
8 Holly Ramsey Female Juvenile Poole Wheelers Cycling Club 24:11 24.81 Mph 33.317
9 Matthew Kingston Male Junior Z Junior Race Team 19:58 30.05 Mph 152.308
9 Polly Burge Female Junior Tofauti Everyone Active 24:15 24.742 Mph 31.731
10 Max Poole Male Junior Vive Le Velo 20:01 29.975 Mph 150.721
10 Eluned King Female Junior Liv CC Halo Cycles 24:22 24.624 Mph 28.558
11 Aidan Lawrence Male Junior HMT Hospitals Giant Cycling Team 20:05 29.875 Mph 149.135
11 Amber Junker Brameld Female Junior VC de Londres 24:24 24.59 Mph 26.971
12 Oliver Stockwell Male Junior Flamme Rouge Cycling Team 20:06 29.851 Mph 147.548
12 Jack Fothergill Male Junior Team Jewson - MI Racing ~Poly Pipe~McCann 20:06 29.851 Mph 147.548
12 Flora Knight Female Junior Team 22 24:41 24.308 Mph 23.798
13 Tia Froom Female Junior Abergavenny RC 24:45 24.242 Mph 22.212
14 Ellie Wallbaum Female Juvenile Avid Sport 24:56 24.064 Mph 19.038
14 Jacob Bush Male Juvenile Bourne Wheelers 20:08 29.801 Mph 144.375
15 Alex Beldon Male Juvenile Team Bottrill 20:12 29.703 Mph 142.788
15 Isabella Johnson Female Junior Datalynx-Parenesis Cycling 25:19 23.7 Mph 17.452
16 Oscar Onley Male Junior Spokes Race Team 20:18 29.557 Mph 141.202
16 Bethany Barnett Female Junior Liv AWOL 25:38 23.407 Mph 14.279
17 Joseph Pidcock Male Junior Vive Le Velo 20:18 29.557 Mph 139.615
17 Phoebe Roche Female Juvenile WXC World Racing 25:45 23.301 Mph 12.692
18 Francis Woodcock Male Junior Team SB Hub 20:27 29.34 Mph 138.029
18 Niamh Murphy Female Juvenile Liv CC Halo Cycles 25:50 23.226 Mph 11.106
19 Katie-Ann Elliston Female Junior Southend Wheelers 26:01 23.062 Mph 9.519
19 Matthew Malone Male Junior Z Junior Race Team 20:31 29.244 Mph 136.442
20 Mattie Dodd Male Juvenile Pearson Works 20:35 29.15 Mph 134.856
20 Freya Eccleston Female Juvenile Palmer Park Velo 26:43 22.458 Mph 6.346
21 Sophie Quay-Clark Female Juvenile Palmer Park Velo 27:11 22.072 Mph 4.76
21 Alex Galpin Male Juvenile Bourne Wheelers 20:38 29.079 Mph 133.269
22 Sophie Heighton Female Juvenile Ferryhill Whs 27:59 21.441 Mph 3.173
22 Robert Donaldson Male Junior Vive Le Velo 20:40 29.032 Mph 131.683
23 Emma Davies Female Juvenile Newbury Velo 31:05 19.303 Mph 1.587
23 George Wood Male Junior JRC Shutt Ridley RT 20:41 29.009 Mph 130.096
24 Finlay Tarling Male Juvenile WORX Factory Racing Powered by Silverstone 20:48 28.846 Mph 128.51
24 Noah Hobbs Male Junior Lee Valley Youth CC 20:48 28.846 Mph 128.51
26 Hamish Forsyth Male Junior trainSharp Development Team 20:49 28.823 Mph 125.337
26 James Lloyd Male Junior JRC Shutt Ridley RT 20:49 28.823 Mph 125.337
28 Ben Ferris Male Junior Andover Wheelers 20:52 28.754 Mph 122.163
29 Piers James Male Junior Vision Innovative Leisure Racing Team 21:01 28.549 Mph 120.577
29 Matthew Lord Male Junior Lee Valley Youth CC 21:01 28.549 Mph 120.577
31 Jack Dallyn Male Junior Exeter Whs CC 21:04 28.481 Mph 117.404
32 Adam Charleston Male Junior High Wycombe CC 21:06 28.436 Mph 115.817
33 Ethan Moody Male Junior Tri UK 21:08 28.391 Mph 114.231
34 William Smith Male Junior Verulam Really Moving 21:10 28.346 Mph 112.644
35 Jack Pearson Male Junior Beeston Cycling Club 21:14 28.257 Mph 111.058
36 Harry Kirby Male Junior Vision Innovative Leisure Racing Team 21:17 28.191 Mph 109.471
37 Ben Bright Male Junior Marsh Tracks Race Team 21:18 28.169 Mph 107.885
38 Harrison Powell Male Junior Lee Valley Youth CC 21:19 28.147 Mph 106.298
39 Alfie Salmon Male Junior Lee Valley Youth CC 21:22 28.081 Mph 104.712
40 Dan Galpin Male Juvenile Bourne Wheelers 21:26 27.994 Mph 103.125
41 Jacob Schnabel Male Junior Meudon Pedal Heaven Le Col RT 21:31 27.885 Mph 101.538
42 Jack Rootkin-Gray Male Junior Solihull CC 21:32 27.864 Mph 99.952
43 Rory Knowles Male Junior Cero/Cycledivision 21:41 27.671 Mph 98.365
44 Joel Ackers Male Junior Innovation Racing 21:43 27.629 Mph 96.779
45 Syd Brown Male Junior JRC Shutt Ridley RT 21:48 27.523 Mph 95.192
46 Daniels Kucerjavijs Male Junior 3C Test Team 21:51 27.46 Mph 93.606
47 Ryan Greaves Male Junior Team HUUB 21:58 27.314 Mph 92.019
48 Daniel Yates Male Junior Innovation Racing 22:02 27.231 Mph 90.433
49 Liam Davison Male Junior JRC Shutt Ridley RT 22:06 27.149 Mph 88.846
49 Louis Bombroff Male Junior NOPINZ Symec Race Team 22:06 27.149 Mph 88.846
51 Joe Cosgrove Male Juvenile Team Bottrill 22:07 27.129 Mph 85.673
51 Ali Platt Male Junior Charlotteville Cycling Club 22:07 27.129 Mph 85.673
54 Daniel Goodwin Male Junior trainSharp Development Team 22:25 26.766 Mph 80.913
55 Joshua Ballinger Male Junior Preston Park Youth Cycling Club 22:26 26.746 Mph 79.327
55 Dylan Edwards Male Juvenile Cog Set Papyrus 22:26 26.746 Mph 79.327
57 Alessandro Sella Male Junior Lee Valley Youth CC 22:29 26.686 Mph 76.154
59 Alex Franks Male Juvenile Hillingdon Slipstreamers 22:30 26.667 Mph 72.981
60 Elliot Tappin Male Junior Vision Innovative Leisure Racing Team 22:35 26.568 Mph 71.394
61 Cormac Nisbet Male Juvenile High Wycombe CC 22:37 26.529 Mph 69.808
63 Aidan Kerrigan Male Junior Lee Valley Youth CC 22:49 26.297 Mph 66.635
64 Brandon Baldacci Male Junior Lee Valley Youth CC 22:56 26.163 Mph 65.048
66 Sam Hollis Male Junior Team Bottrill 22:58 26.125 Mph 61.875
67 Harvey Thomas Male Juvenile Bristol Road Club 22:59 26.106 Mph 60.288
67 Adam Lea Male Juvenile Team Milton Keynes 22:59 26.106 Mph 60.288
69 Samuel Quiggin Male Juvenile Welwyn Whs 23:03 26.03 Mph 57.115
70 Thomas Charles Male Junior trainSharp Development Team 23:14 25.825 Mph 55.529
70 Daniel Lloyd Male Juvenile VC de Londres 23:14 25.825 Mph 55.529
72 Oscar Clark Male Junior Vision Innovative Leisure Racing Team 23:15 25.806 Mph 52.356
73 Marcello Grossi Male Junior Swindon Wheelers 23:23 25.659 Mph 50.769
74 Toby Bush Male Juvenile Bourne Wheelers 23:25 25.623 Mph 49.183
74 Iago Williams Male Junior Towy Riders Cycle Club 23:25 25.623 Mph 49.183
77 Connor Stevens Male Juvenile Essex Roads CC 23:42 25.316 Mph 44.423
78 Ben Iddon Male Junior Innovation Racing 23:43 25.299 Mph 42.837
79 Peter Drabble Male Juvenile WORX Factory Racing Powered by Silverstone 23:45 25.263 Mph 41.25
81 Ethan Storti Male Juvenile Welwyn Whs 23:52 25.14 Mph 38.077
83 Finlay Holland Male Junior Beeston Cycling Club 24:02 24.965 Mph 34.904
86 Thomas Heighton Male Junior Ferryhill Whs 24:16 24.725 Mph 30.144
89 Dylan Sage Male Juvenile Bush Healthcare CRT 24:34 24.423 Mph 25.385
91 Jack Charlton-Hunt Male Juvenile Lee Valley Youth CC 24:45 24.242 Mph 22.212
95 Finlay Webb Male Junior Exeter Whs CC 25:25 23.607 Mph 15.865
100 Oliver Gill Male Juvenile Poole Wheelers Cycling Club 26:11 22.915 Mph 7.933
DNF Harry Ives Male Junior trainSharp Development Team 0
DNF Euan Backus Male Junior Z Junior Race Team 0
DNS(A) Alice Towers Female Junior Cero/Cycledivision 0
DNS(A) Lucas Towers Male Junior Cero/Cycledivision 0
DNS(A) Owen Lightfoot Male Junior Z Junior Race Team 0
DNS(A) Alex Dale Male Junior Lee Valley Youth CC 0
DNS(A) Thomas Day Male Junior Zannata Galloo Team 0
DNS(A) Kinga Ingram Female Junior Jadan CycleSpace- Vive Le Velo 0
DNS Josh Marsden Male Junior Innovation Racing 0
DNS Isla Blain Female Junior Team Empella Cyclocross.com 0
DNS Millie Couzens Female Junior PH-MAS Cycling 0