Epsom CC

  • Hide Map
  • Date: 27-Sep-20
  • Time: 08:00
  • Distance: 25 Miles
  • Course: H25/8
  • Closing Date: 15-Sep-20 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para
Position Img First Name Last Name Gender Category Club Time Avg. Speed
1 Chris Holmes Male Vet Twickenham CC 51:46 28.976 Mph
2 Matthew Smith Male Senior Team TMC 51:51 28.93 Mph
3 Mark Smith Male Vet Crawley Wheelers 51:53 28.911 Mph
4 Howard Shaw Male Senior trainSharp 51:58 28.865 Mph
5 Massimiliano Radi Male Vet Team Bottrill 53:30 28.037 Mph
6 Stefan Gloyn Male Senior Army Cycling 53:38 27.968 Mph
6 Lewis Tompsett Male Senior TWB - On Time Race Team 53:38 27.968 Mph
8 Edward Hales Male Vet London Dynamo 54:00 27.778 Mph
9 Peter Merritt Male Senior TBW23 Stuart Hall Cycling P/b Trainsharp 54:08 27.709 Mph
10 Lee Williams Male Senior North Hampshire RC 54:14 27.658 Mph
11 Tristan Galloway Male Espoir GS Mossa 54:30 27.523 Mph
12 Justin Webb Male Vet VTTA (London & Home Counties) 54:57 27.298 Mph
13 Pjotrs Suhovs Male Senior Paceline RT 55:14 27.157 Mph
14 Martin Williamson Male Vet London Dynamo 55:18 27.125 Mph
15 Peter Younghusband Male Vet Petersfield Triathlon Club 55:32 27.011 Mph
16 John Franklin Male Senior Twickenham CC 55:36 26.978 Mph
17 David Walters Male Vet Velo Club Godalming & Haslemere 55:43 26.922 Mph
18 Philip Watts Male Vet North Hampshire RC 56:04 26.754 Mph
19 Jim Burdett Male Vet Addiscombe CC 56:05 26.746 Mph
20 Edward Renwick Male Vet Oxford City RC 56:25 26.588 Mph
21 Sebastian Lea Male Senior London Dynamo 56:28 26.564 Mph
22 Andrew Stewart Male Vet Lindfield Coffee Works 56:46 26.424 Mph
23 Paul Haywood Male Vet Epsom CC 56:49 26.401 Mph
24 Leigh Schvartz Male Senior Team Swindon Cycles 56:58 26.331 Mph
25 Stuart Gillies Male Vet Twickenham CC 57:08 26.254 Mph
26 Lee Davies Male Senior London Dynamo 57:17 26.186 Mph
27 Evan Jardine-Skinner Male Vet Sotonia CC 57:19 26.17 Mph
28 Paul Smith Male Vet VeloRefined Rule 5 57:30 26.087 Mph
29 Richard Tully Male Vet Elite Cycling 57:43 25.989 Mph
30 Robert Taylor Male Senior Bec CC 57:47 25.959 Mph
31 Justin Greeley Male Vet Norwood Paragon CC 57:49 25.944 Mph
32 James Cadman Male Senior Hounslow & District Whs 57:50 25.937 Mph
33 Matt Hill Male Vet Velo Club Godalming & Haslemere 57:51 25.929 Mph
34 Peter Cottington Male Vet Bath Cycling Club 57:52 25.922 Mph
35 Simon Hall Male Vet Stourbridge CC 57:54 25.907 Mph
36 Timothy Budd Male Vet Hounslow & District Whs 58:14 25.758 Mph
37 Darren Franks Male Vet Parlay CC 58:25 25.678 Mph
38 Christian Geldard Male Vet North Hampshire RC 58:53 25.474 Mph
39 James Stone Male Vet Brighton Excelsior CC 59:23 25.26 Mph
40 Richard Llewellyn Male Vet Imperial Racing Team 59:24 25.253 Mph
41 Joshua Thomas Male Espoir Epsom CC 59:29 25.217 Mph
42 Paul Winchcombe Male Vet Chippenham & District Wheelers 1:00:00 25 Mph
43 Mark Jones Male Vet GS Stella 1:00:02 24.986 Mph
44 Tony Reeves Male Vet GS Stella 1:00:19 24.869 Mph
45 Gavin Draper Male Vet North Hampshire RC 1:00:23 24.841 Mph
46 Simon Smythe Male Vet Norwood Paragon CC 1:00:36 24.752 Mph
47 Andrew Halliday Male Vet Westerley Cycling Club 1:00:40 24.725 Mph
48 Warren Jackson Male Vet Congleton CC 1:00:51 24.651 Mph
49 Simon Lovelock Male Senior Team Skipper 1:00:56 24.617 Mph
50 Paul Martin Male Vet TeamSpy 1:01:03 24.57 Mph
51 Stephen Moore Male Vet Kingston Wheelers CC 1:01:16 24.483 Mph
52 James Leach Male Senior Imperial Racing Team 1:01:19 24.463 Mph
52 James Trigg Male Vet Redhill CC 1:01:19 24.463 Mph
54 Stan Nwaka Male Vet Verulam Really Moving 1:01:26 24.417 Mph
55 Christian Yates Male Vet East Grinstead CC 1:01:28 24.403 Mph Claim
56 John Marinko Male Vet Brighton Mitre CC 1:01:42 24.311 Mph
57 John Sellars Male Vet London Phoenix CC 1:01:47 24.278 Mph
58 David French Male Vet Weybridge Wheelers 1:01:54 24.233 Mph
59 Anne Loh Female Vet TeamSpy 1:01:55 24.226 Mph
60 Tom Cox Male Vet Saint Piran 1:01:56 24.22 Mph
61 Oliver Attinger Male Senior Parlay CC 1:01:58 24.207 Mph
62 Chris Stagg Male Vet Utag RT 1:02:34 23.974 Mph
63 Robert Gilmour Male Vet Hounslow & District Whs 1:04:05 23.407 Mph
64 Donald Parker Male Vet Brighton Mitre CC 1:04:31 23.25 Mph
65 Peter Owen Male Vet Norwood Paragon CC 1:04:45 23.166 Mph
66 Rich Collier Male Vet Banbury Star Cyclists' Club 1:04:46 23.16 Mph
67 Ali Walters Female Vet Velo Club Godalming & Haslemere 1:06:12 22.659 Mph
68 Paul Cannon Male Vet Epsom CC 1:06:33 22.539 Mph
69 Edward James Male Vet VTTA (London & Home Counties) 1:06:38 22.511 Mph
70 Oliver Berney Male Vet Utag RT 1:08:22 21.94 Mph
71 Michelle Walter Female Vet Bournemouth Arrow CC 1:08:30 21.898 Mph
72 Sonia Chane-Sam Female Senior Dulwich Paragon CC 1:08:34 21.877 Mph
73 James Thomas Male Vet Epsom CC 1:08:41 21.839 Mph
74 Ben Bryant Male Senior Elite Cycling 1:08:44 21.823 Mph
75 Christopher, Rosam Male Vet Epsom CC 1:10:01 21.423 Mph
76 Brian Jones Male Vet Horsham Cycling 1:10:34 21.256 Mph
77 Sophie Quay-Clark Female Junior Palmer Park Velo 1:11:29 20.984 Mph
78 Laurence Noott Male Senior Evolution Triathlon Club 1:12:15 20.761 Mph
79 Peter Horsfield Male Vet Redmon CC 1:14:33 20.121 Mph
80 Robin Johnson Male Vet Brighton Mitre CC 1:15:38 19.833 Mph
81 Aly Mugford Male Vet Epsom CC 1:16:18 19.659 Mph
82 Rosslyn Young Female Vet Serpentine Running Club 1:25:21 17.575 Mph
DNF Roderick MacFadyen Male Vet Reading CC
DNS(A) Jorj James Male Vet LFGSS CC
DNS(A) Jon Roberts-Bibby Male Vet Horsham Cycling
DNS(A) Chris Loake Male Vet AeroCoach
DNS(A) Becca Drake Female Senior BellaVelo cc
DNS(A) Henrik Persson Male Senior Kingston Wheelers CC
DNS(A) Claire Emons Female Vet Newbury RC
DNS(A) Lincon Rodrigues Male Elite Cycling Claim
DNS(A) Philip Burgin Male Vet Newbury RC
DNS(A) John French Male Oxford City RC
DNS(A) Andrew Meilak Male Vet VeloRefined Rule 5
DNS(A) Chris Boddy Male Senior AeroCoach
DNS(A) Neil Duffin Male Senior Wiltshire Police Cycling Team
DNS(A) Simon Carter Male Paceline RT Claim
DNS(A) Martin Brown Male Vet 7Oaks Tri Club
DNS(A) Colin Gray Male Vet Norwood Paragon CC
DNS(A) Steven Cottington Male Vet Bath Cycling Club
DNS(A) Jon Heaney Male Maidenhead & District CC Claim
DNS(A) Adrian Blacker Male Vet C and N Cycles RT
DNS(A) Grant Woodthorpe Male Vet Twickenham CC
DNS(A) Chris Lord Male Vet Brighton Excelsior CC
DNS(A) Antony Bee Male Vet Wigmore CC
DNS(A) Katie Simmonds Female Senior URDT
DNS(A) Karl Boehm Male Senior Ful-on Tri
DNS Neil Harris Male Senior Southborough & Dist. Whs
DNS David Triska Male Senior AeroCoach
DNS Ben Kenneally Male ZeroBC Race Team Claim
DNS Tom Hill Male Senior Dursley Road Club
DNS Tom Houghton Male Vet South Downs Bikes / Casco Pet
DNS Chris Pressdee Male Vet HuntBikeWheels.com
DNS Stuart Hourigan Male Vet 34 Nomads CC
DNS Daniel Crossley Male Vet Didcot Phoenix CC
DNS Anthony Atkin Male Senior Didcot Phoenix CC
DNS Stewart Twidle Male Senior The Njinga Collective
DQ Henry Taysom Male Senior LFGSS CC