National Youth Championship Final (South DC)(…a3crg & VC St Raphael)(Under 17 on 31 August)(Qualifiers automatically entered)

  • Hide Map
  • Date: 12-Sep-20
  • Time: 14:00
  • Distance: 10 Miles
  • Course: p829/a
  • Closing Date: 05-Nov-19 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
Position Img First Name Last Name Gender Category Club Time Avg. Speed Points
1 Joshua Tarling Male Junior Team Backstedt Bike Performance 20:34 29.173 Mph 165
1 Isabel Sharp Female Juvenile DRAG2ZERO 24:03 24.948 Mph 95.282
2 Jacob Bush Male Juvenile Bourne Wheelers 20:51 28.777 Mph 162.676
2 Flora Perkins Female Junior VC de Londres 24:31 24.473 Mph 76.69
3 Jamie Whitcher Male Junior Bournemouth Cycleworks - Vitec Fire - Ford Civil - Trek 21:23 28.059 Mph 160.352
3 Carys Lloyd Female Juvenile VC de Londres 25:17 23.731 Mph 60.423
4 Alex Beldon Male Juvenile Team Bottrill 21:35 27.799 Mph 158.028
4 Holly Ramsey Female Juvenile Poole Wheelers Cycling Club 25:32 23.499 Mph 48.803
5 Phoebe Roche Female Juvenile WXC World Racing 26:47 22.402 Mph 37.183
5 Alex Galpin Male Juvenile Bourne Wheelers 21:36 27.778 Mph 155.704
6 Carys Blowers Female Juvenile Mid Shropshire Wheelers 27:14 22.032 Mph 30.211
6 William Smith Male Junior Verulam Really Moving 21:43 27.629 Mph 153.38
7 Mattie Dodd Male Juvenile Pearson Works 22:02 27.231 Mph 151.056
7 Mabli Phillips Female Juvenile Maindy Flyers Cycling Club 27:20 21.951 Mph 27.887
8 Callum Twelves Male Junior Team Ohten Aveas 22:10 27.068 Mph 148.732
8 Rebecca Woodvine Female Juvenile Mid Shropshire Wheelers 27:40 21.687 Mph 23.239
9 Dan Galpin Male Juvenile Bourne Wheelers 22:11 27.047 Mph 146.408
9 Sophie Heighton Female Juvenile Ferryhill Whs 28:40 20.93 Mph 16.268
10 Bobbie O'Brien Female Juvenile Lee Valley Youth CC 28:46 20.857 Mph 13.944
10 Euan Woodliffe Male Junior Welwyn Whs 22:27 26.726 Mph 144.085
11 Georgia Lancaster Female Juvenile Sleaford Wheelers Cycling Club 28:52 20.785 Mph 11.62
11 Finlay Tarling Male Juvenile WORX Factory Racing Powered by Silverstone 22:34 26.588 Mph 141.761
12 Shona Mosley Female Juvenile JRC Shutt Ridley RT 29:41 20.213 Mph 9.296
12 Matthew Cole Male Juvenile TRIOLOGY MANHEALTH 22:35 26.568 Mph 139.437
13 Noah Hobbs Male Junior Lea Valley CC 22:36 26.549 Mph 137.113
13 Grace Richardson Female Juvenile Portsmouth North End CC 32:47 18.302 Mph 4.648
14 Jack Pearson Male Junior Beeston Cycling Club 22:40 26.471 Mph 134.789
15 Patrick Casey Male Juvenile Team Lifting Gear Products/Cycles In Motion 22:47 26.335 Mph 132.465
16 Henri Bedford Male Junior Revolutions Racing 22:53 26.22 Mph 130.141
16 Jacob Schnabel Male Junior Fareham Wheelers CC 22:53 26.22 Mph 130.141
18 Harry Jukes Male Junior Mid Devon CC 22:58 26.125 Mph 125.493
19 Oliver Peace Male Juvenile Team Bottrill 23:04 26.012 Mph 123.169
20 Alfie Salmon Male Junior Lee Valley Youth CC 23:14 25.825 Mph 120.845
21 Alessandro Sella Male Junior Lee Valley Youth CC 23:18 25.751 Mph 118.521
22 Cormac Nisbet Male Juvenile High Wycombe CC 23:21 25.696 Mph 116.197
23 Callum Start Male Junior Mid Devon CC 23:30 25.532 Mph 113.873
24 Joseph O'Brien Male Juvenile Lee Valley Youth CC 23:31 25.514 Mph 111.549
25 Joe Cosgrove Male Juvenile Team Bottrill 23:33 25.478 Mph 109.225
26 Rory Knowles Male Junior Cero/Cycledivision 23:37 25.406 Mph 106.901
27 Joe Dixon Male Juvenile Velo Culture 23:49 25.192 Mph 104.577
28 Samuel Quiggin Male Juvenile Welwyn Whs 23:50 25.175 Mph 102.254
29 Kyle Jones Male Juvenile WORX Factory Racing Powered by Silverstone 23:52 25.14 Mph 99.93
30 Daniel Lloyd Male Juvenile VC de Londres 23:54 25.105 Mph 97.606
32 Felix Whetter Male Junior St Austell Whs CC 24:06 24.896 Mph 92.958
33 Corey Whiteford Male Juvenile Lanark Race Team 24:16 24.725 Mph 90.634
33 Iago Williams Male Junior Towy Riders Cycle Club 24:16 24.725 Mph 90.634
35 Luke Goodwill Male Juvenile Preston Park Youth Cycling Club 24:21 24.641 Mph 85.986
36 Matthew Gilmour Male Juvenile Velo Club Venta 24:24 24.59 Mph 83.662
37 Toby Bush Male Juvenile Bourne Wheelers 24:27 24.54 Mph 81.338
37 Ethan Storti Male Juvenile Welwyn Whs 24:27 24.54 Mph 81.338
39 Brandon Baldacci Male Junior Lee Valley Youth CC 24:31 24.473 Mph 76.69
41 Peter Drabble Male Juvenile WORX Factory Racing Powered by Silverstone 24:38 24.357 Mph 72.042
42 Ollie Boarer Male Juvenile i-Team Cyclists Club 24:43 24.275 Mph 69.718
43 Owen Prenelle Male Juvenile VC de Londres 24:57 24.048 Mph 67.394
44 William Gilbank Male Juvenile Lee Valley Youth CC 25:05 23.92 Mph 65.07
44 Harry Garfield Male Junior Peterborough CC 25:05 23.92 Mph 65.07
46 Sam Edgar Male Juvenile Johnstone Wheelers 25:17 23.731 Mph 60.423
48 Ed Bowley Male Junior VC de Londres 25:27 23.576 Mph 55.775
49 Finn O'Brien Male Juvenile Lee Valley Youth CC 25:29 23.545 Mph 53.451
50 Timothy Lane Male Junior JRC Shutt Ridley RT 25:30 23.529 Mph 51.127
52 Dylan Sage Male Juvenile Bush Healthcare CRT 25:35 23.453 Mph 46.479
53 Thomas Heighton Male Junior Ferryhill Whs 25:41 23.361 Mph 44.155
54 Benedict Walker Male Juvenile Lee Valley Youth CC 25:59 23.092 Mph 41.831
55 Jack Charlton-Hunt Male Juvenile Lee Valley Youth CC 26:03 23.033 Mph 39.507
57 Henry Howells Male Juvenile Mid Devon CC 26:55 22.291 Mph 34.859
58 Finlay Webb Male Junior Exeter Whs CC 26:58 22.25 Mph 32.535
61 Oliver Gill Male Juvenile Poole Wheelers Cycling Club 27:39 21.7 Mph 25.563
63 Digby Llewellyn Male Juvenile Poole Wheelers Cycling Club 27:47 21.596 Mph 20.915
64 Noah Horton Male Juvenile Palmer Park Velo 27:48 21.583 Mph 18.592
69 Nathanael Thould Male Juvenile Icknield RC 30:23 19.748 Mph 6.972
71 Anthony Morris Male Junior VC de Londres 32:50 18.274 Mph 2.324
DNS(A) Sophie Quay-Clark Female Juvenile Palmer Park Velo 0
DNS(A) Serafino Sella Male Juvenile Lee Valley Youth CC 0
DNS(A) Zoe Backstedt Female Junior Storey Racing 0
DNS(A) Matthew Lord Male Junior Lee Valley Youth CC 0
DNS(A) Matthew Cooil Male Junior Team RL 360 I.O.M. 0
DNS(A) Mark Lightfoot Male Juvenile Welwyn Whs 0
DNS(A) Orry Lund Male Juvenile Team RL 360 I.O.M. 0
DNS(A) Bruno Cabrelli Male Junior Hemel Hempstead CC 0
DNS(A) Ben Etherington Male Juvenile Stockton Wheelers CC 0
DNS(A) Sebastien Cuming Male Juvenile East Bradford CC 0
DNS(A) Joseph Turnbull Male Juvenile MTS Cycle Sport 0
DNS Conal Davidson Male Junior Johnstone Wheelers 0
DNS Josh Marsden Male Junior Innovation Racing 0
DNS Alex Franks Male Juvenile Hillingdon Slipstreamers 0