RTTC National Closed Circuit Championship (Juniors)(Antelope RT)(Entries close 08/10/19)

  • Hide Map
  • Date: 20-Oct-19
  • Time: 09:00
  • Distance: 11.7 Miles
  • Course: Pthruxton
  • Closing Date: 08-Oct-19 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior

No Course Map

If you have a map of this course, please email courses@cyclingtimetrials.org.uk

Position Img First Name Last Name Gender Category Club Time Avg. Speed Points
1 Thomas Day Male Junior Giant CC Halo Films 22:50 30.745 Mph 165
1 Zoe Backstedt Female Juvenile Storey Racing 25:59 27.017 Mph 123.75
2 James Lloyd Male Junior Oxonian CC 23:49 29.475 Mph 162.054
2 Isabel Sharp Female Juvenile Estrella Bikes 26:30 26.491 Mph 109.018
3 Joshua Tarling Male Juvenile Team Backstedt Bike Performance 24:15 28.948 Mph 159.107
3 Caitlin Peters Female Junior Storey Racing 26:38 26.358 Mph 106.071
4 Jamie Whitcher Male Juvenile Bournemouth Cycleworks - Vitec Fire - Ford Civil - Trek 24:22 28.81 Mph 156.161
4 Eva Callinan Female Junior Liv AWOL 26:41 26.309 Mph 103.125
5 Sam Clark Male Junior Hargroves Montezuma’s RT 24:54 28.193 Mph 153.214
5 Lucy Gadd Female Junior Storey Racing 27:55 25.146 Mph 97.232
6 Daniel Yates Male Junior Innovation Racing 25:03 28.024 Mph 150.268
6 Freya Richardson Female Junior Hargroves Montezuma’s RT 29:11 24.055 Mph 82.5
7 Harper Towns Female Juvenile Velo Club Venta 29:35 23.73 Mph 76.607
7 Blaine Carpenter Male Junior 25:12 27.857 Mph 147.321
8 Holly Ramsey Female Juvenile Poole Whs 29:39 23.676 Mph 73.661
8 Harry Kirby Male Junior Bicester Millennium CC 25:21 27.692 Mph 144.375
9 Finlay Tarling Male Juvenile Team Backstedt Bike Performance 25:22 27.674 Mph 141.429
9 Aimee Lane Female Juvenile Wyre Forest Cycle Racing Club 30:21 23.13 Mph 67.768
10 Euan Backus Male Junior ZeroBC Race Team 25:26 27.602 Mph 138.482
10 Oisin Murphy Male Junior Hillingdon Slipstreamers 25:26 27.602 Mph 138.482
10 Katie-ann Elliston Female Junior Southend Wheelers 30:47 22.805 Mph 61.875
11 Katie-anne Calton Female Juvenile Solent Pirates Youth Cycling Club 31:30 22.286 Mph 53.036
12 Abbey Thompson Female Juvenile Suffolk Youth Race Team 31:51 22.041 Mph 44.196
12 Fabien Large Male Junior NOPINZ 25:28 27.565 Mph 132.589
13 Alfie Salmon Male Juvenile Lee Valley Youth CC 25:41 27.333 Mph 129.643
13 Sophie Quay-clark Female Juvenile Palmer Park Velo 32:03 21.903 Mph 41.25
14 Sophie Heighton Female Juvenile Stockton Wheelers CC 32:52 21.359 Mph 35.357
14 Euan Sanderson Male Junior Cleveland Wheelers CC 25:49 27.192 Mph 126.696
15 Arthur Boulton Male Junior Vision Innovative Leisure Racing Team 25:59 27.017 Mph 123.75
15 Larissa Campbell Female Juvenile Team Milton Keynes 38:20 18.313 Mph 17.679
16 Isabella Boyles Female Juvenile Banbury Star Cyclists' Club 39:27 17.795 Mph 11.786
17 Jacob Schnabel Male Junior Fareham Wheelers CC 26:01 26.983 Mph 117.857
18 Matthew Houlberg Male Junior Portsmouth North End CC 26:06 26.897 Mph 114.911
19 Alex Franks Male Juvenile Hillingdon Slipstreamers 26:16 26.726 Mph 111.964
23 Ben Gill Male Juvenile Poole Whs 27:29 25.543 Mph 100.179
25 Cormac Nisbet Male Juvenile High Wycombe CC 28:02 25.042 Mph 94.286
26 Conor Williams Male Juvenile Hillingdon Slipstreamers 28:45 24.417 Mph 91.339
27 Matthew Gilmour Male Juvenile Velo Club Venta 28:54 24.291 Mph 88.393
28 Ruben Stacey Male Juvenile North Devon Wheelers 29:08 24.096 Mph 85.446
30 Thomas Heighton Male Juvenile Stockton Wheelers CC 29:32 23.77 Mph 79.554
33 Ollie Boarer Male Juvenile i-Team Cyclists Club 28:58 24.235 Mph 70.714
34 Daniel Roberts Male Junior Team Milton Keynes 30:21 23.13 Mph 67.768
37 Oliver Pettifer Male Juvenile Poole Whs 30:48 22.792 Mph 58.929
38 William Jones Male Juvenile Hillingdon Slipstreamers 31:20 22.404 Mph 55.982
40 Juri Reidenbach Male Juvenile Leicester Forest CC 31:31 22.274 Mph 50.089
41 Alex Heath Male Juvenile Palmer Park Velo 31:34 22.239 Mph 47.143
44 Oliver Gill Male Juvenile Poole Whs 32:27 21.633 Mph 38.304
46 Alexander Murphy Male Juvenile Velo Club Venta 33:23 21.028 Mph 32.411
47 James Garner Male Juvenile ...a3crg 34:18 20.466 Mph 29.464
48 Charlie Pettifer Male Juvenile Poole Whs 35:10 19.962 Mph 26.518
49 Zac George Male Junior Bicester Millennium CC 36:24 19.286 Mph 23.571
50 Gregory Eastham Male Juvenile Bournemouth Jubilee Whs 38:09 18.401 Mph 20.625
52 Tom Ramsey Male Juvenile Poole Whs 38:25 18.273 Mph 14.732
54 Samuel Hughes Male Juvenile Velo Club Venta 43:33 16.119 Mph 8.839
55 Joseph Fiander Male Juvenile Monmouth Tri Club 44:10 15.894 Mph 5.893
56 Dylan Jones Male Juvenile Bournemouth Jubilee Whs 1:01:07 11.486 Mph 2.946
DNF Jack Rose Male Junior Team Milton Keynes 0
DNS(A) Thomas Roberts Male Juvenile Team Milton Keynes 0
DNS(A) Alex Beldon Male Juvenile Team Bottrill 0
DNS(A) Ellie Wallbaum Female Juvenile Avid Sport 0
DNS(A) Bethany Spencer Female Junior Kettering CC 0
DNS Louis Bushby Male Juvenile Synergie Coaching 0
DNS Samuel Hall Male Junior VeloRunner RT 0