National Youth Championship Final (East DC)(qualifiers only - automatically entered)

  • Hide Map
  • Date: 08-Sep-18
  • Time: 14:00
  • Distance: 10 Miles
  • Course: b10/3a
  • Closing Date: 23-Aug-18 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
Position Img First Name Last Name Gender Category Club Time Avg. Speed Points
1 Josh Charlton Male Juvenile Hetton Hawks CC 19:31 30.743 Mph 150
2 Thomas Day Male Junior Poole Whs 19:32 30.717 Mph 148.636
3 Tom Portsmouth Male Junior St Georges College Weybridge 19:43 30.431 Mph 147.273
4 Aaron Freeman Male Junior Chelmer CC 20:00 30 Mph 145.909
5 Joseph Martin Male Junior Preston Park Youth Cycling Club 20:02 29.95 Mph 144.545
6 Charlie Bailey Male Junior Hillingdon Slipstreamers 20:07 29.826 Mph 143.182
7 Jacob Reid Male Junior Solihull CC 20:13 29.678 Mph 141.818
8 Will Corkill Male Junior Team RL 360 I.O.M. 20:14 29.654 Mph 140.455
9 Jamie Whitcher Male Juvenile Poole Whs 20:16 29.605 Mph 139.091
10 Michael Renardson Male Junior trainSharp 20:17 29.581 Mph 137.727
11 Tristan Pilling Male Junior Team SB Hub 20:18 29.557 Mph 136.364
12 Sam Murray Male Junior Longfield School 20:20 29.508 Mph 135
13 Thomas Stewart Male Junior Liverpool Century RC 20:28 29.316 Mph 133.636
14 George Elliott Male Junior Innovation Racing 20:29 29.292 Mph 132.273
15 Harry Kirby Male Junior Stowe School Cycle Club 20:30 29.268 Mph 130.909
16 Tyler Hannay Male Juvenile Team RL 360 I.O.M. 20:33 29.197 Mph 129.545
16 Francis Woodcock Male Junior Bury Clarion CC 20:33 29.197 Mph 129.545
18 Joe Bennett Male Junior Welwyn Whs 20:45 28.916 Mph 126.818
19 Arthur Boulton Male Junior Palmer Park Velo 20:49 28.823 Mph 125.455
19 Samuel Hall Male Juvenile VeloRunner RT 20:49 28.823 Mph 125.455
21 Harry Butterworth Male Juvenile Scarborough Paragon CC 20:51 28.777 Mph 122.727
22 Euan Sanderson Male Juvenile Cleveland Wheelers CC 21:00 28.571 Mph 121.364
23 James Lloyd Male Junior Zappi Racing Team 21:06 28.436 Mph 120
24 Aaron Lund Male Junior Team RL 360 I.O.M. 21:11 28.324 Mph 118.636
25 Oisin Murphy Male Junior Hillingdon Slipstreamers 21:12 28.302 Mph 117.273
26 Adam Charleston Male Junior Hillingdon Slipstreamers 21:24 28.037 Mph 115.909
27 Samuel Holwill Male Juvenile Hafren CC 21:26 27.994 Mph 114.545
28 Liam Davison Male Junior Team JRC 21:34 27.821 Mph 113.182
29 Jake Crossley Male Juvenile Colchester Rovers CC 21:34 27.821 Mph 111.818
29 Joshua Ballinger Male Juvenile Preston Park Youth Cycling Club 21:34 27.821 Mph 111.818
31 Daniels Kucerjavijs Male Junior Team JRC 21:35 27.799 Mph 109.091
32 Jack Christian Male Juvenile Team RL 360 I.O.M. 21:40 27.692 Mph 107.727
33 Sam Kelly Male Junior Bristol Cycling Development Squad 21:41 27.671 Mph 106.364
34 Jack Pinchin Male Junior QN Coaching 21:44 27.607 Mph 105
35 Euan Hawkins Male Juvenile Maindy Flyers Youth Cycling 21:48 27.523 Mph 103.636
36 Ewan Mackie Male Junior Matlock CC 21:54 27.397 Mph 102.273
37 Isaac Russell Male Junior Derby Mercury R C 21:55 27.376 Mph 100.909
38 Morgan Lloyd Male Juvenile Towy Riders Cycle Club 21:59 27.293 Mph 99.545
39 Isabel Sharp Female Juvenile Poole Whs 22:04 27.19 Mph 98.182
40 James Hawkins Male Juvenile North Midland Youth Squad 22:06 27.149 Mph 96.818
41 Harry Tait Male Junior Worcester St. Johns CC 22:08 27.108 Mph 95.455
42 Bryn Richards Male Juvenile Bourne Wheelers 22:13 27.007 Mph 94.091
43 Nathan Woodhouse Male Junior Leighton Buzzard Road Cycling Club 22:20 26.866 Mph 92.727
44 Matthew Dixon Male Junior Scarborough Paragon CC 22:20 26.866 Mph 91.364
44 Caitlin Peters Female Junior i-Team Cyclists Club 22:20 26.866 Mph 91.364
46 Dan Galpin Male Juvenile Bourne Wheelers 22:21 26.846 Mph 88.636
47 Matthew Wells Male Juvenile Tyneside Vagabonds CC 22:27 26.726 Mph 87.273
47 Sam Kettlewell Male Junior Triology Multisport Solutions 22:27 26.726 Mph 87.273
47 Ben White Male Juvenile Stockton Wheelers CC 22:27 26.726 Mph 87.273
50 Joel Ackers Male Junior Innovation Racing 22:29 26.686 Mph 83.182
51 Rory Standish Male Juvenile Bourne Wheelers 22:36 26.549 Mph 81.818
52 Zak Seddon Male Junior Becontree Wheelers CC 22:37 26.529 Mph 80.455
53 Alex Galpin Male Juvenile Bourne Wheelers 22:41 26.451 Mph 79.091
54 Alex Beldon Male Juvenile Ilkley CC 22:42 26.432 Mph 77.727
55 Eva Callinan Female Juvenile Hillingdon Slipstreamers 22:50 26.277 Mph 76.364
56 Alex Franks Male Juvenile Hillingdon Slipstreamers 22:52 26.239 Mph 75
57 Kate Richardson Female Junior Fusion Triathlon Club 22:58 26.125 Mph 73.636
58 Jensen Windsor Male Juvenile Alford Whs 23:03 26.03 Mph 72.273
59 Oliver Akers Male Juvenile Holmfirth C C 23:05 25.993 Mph 70.909
60 Baden Green Male Juvenile Stratford Cycling Club 23:06 25.974 Mph 69.545
61 Henri Bedford Male Juvenile Revolutions Racing 23:11 25.881 Mph 68.182
62 Izzy Brickell Female Juvenile Fareham Wheelers CC 23:13 25.843 Mph 66.818
63 Iago Williams Male Juvenile Towy Riders Cycle Club 23:19 25.733 Mph 65.455
64 Bruno Cabrelli Male Juvenile Hemel Hempstead CC 23:22 25.678 Mph 64.091
65 Lewis Holmes Male Juvenile Matlock CC 23:28 25.568 Mph 62.727
66 Matthew Cole Male Juvenile Richmond Triathlon Club 23:29 25.55 Mph 61.364
67 Arthur Hitchen Male Juvenile Ipswich BC 23:30 25.532 Mph 60
68 Sam Young Male Junior Fenland Clarion CC 23:42 25.316 Mph 58.636
69 Sam Jarrett Male Juvenile Fenland Clarion CC 23:48 25.21 Mph 57.273
70 Dafydd Wright Male Juvenile West Wales Cycle Racing Team 23:50 25.175 Mph 55.909
71 Thomas Heighton Male Juvenile Stockton Wheelers CC 24:01 24.983 Mph 54.545
72 Ella Jamieson Female Juvenile Clifton CC York 24:16 24.725 Mph 53.182
72 Flora Knight Female Junior Salt Ayre Cog Set 24:16 24.725 Mph 53.182
74 Bethany Barnett Female Juvenile Kings Lynn CC 24:18 24.691 Mph 50.455
75 Niall Colquitt Male Juvenile Team RL 360 I.O.M. 24:23 24.607 Mph 49.091
76 Rachel Earnshaw Female Junior Team JRC 24:26 24.557 Mph 47.727
77 Catherine Morrell Female Juvenile Thanet RC 24:28 24.523 Mph 46.364
78 Charlie Knowler Male Juvenile West Suffolk Wheelers 24:37 24.374 Mph 45
79 Harriet Breakey Female Juvenile Holmfirth C C 24:48 24.194 Mph 43.636
80 Ben Etherington Male Juvenile Stockton Wheelers CC 24:53 24.113 Mph 42.273
80 Anoushka Minale Female Juvenile Hub Velo 24:53 24.113 Mph 42.273
82 Ellis Murray Male Juvenile Longfield School 25:03 23.952 Mph 39.545
83 Maddy Hall Female Juvenile Breeze Bikes RT 25:04 23.936 Mph 38.182
84 Katie-ann Elliston Female Junior Southend Wheelers 25:05 23.92 Mph 36.818
85 Bethany Spencer Female Juvenile Kettering CC 25:14 23.778 Mph 35.455
86 Jack Inness Male Junior Bishop Auckland CC 25:15 23.762 Mph 34.091
87 Fabien Large Male Junior NOPINZ 25:16 23.747 Mph 32.727
88 Helena Duguid Female Juvenile Guernsey Velo Club 25:34 23.468 Mph 31.364
88 Isabella Johnson Female Junior CC Sudbury 25:34 23.468 Mph 31.364
90 Tomos Perkins Male Juvenile Towy Riders Cycle Club 25:39 23.392 Mph 28.636
91 Millie Van Nierop Female Juvenile Welland Valley CC 25:55 23.151 Mph 27.273
92 Lilly O'dell Female Juvenile St Ives CC 26:00 23.077 Mph 25.909
93 Emma Keiller Female Junior Charlotteville Cycling Club 26:00 23.077 Mph 24.545
94 Shellan Leeming Female Junior Team RL 360 I.O.M. 26:21 22.77 Mph 23.182
95 Eleanor Peel Female Juvenile Bourne Wheelers 26:27 22.684 Mph 21.818
96 Rebecca Dawes Female Junior Clifton CC York 26:42 22.472 Mph 20.455
97 Jonathan Warren Male Juvenile Icknield RC 26:53 22.319 Mph 19.091
98 Joe Dixon Male Juvenile Gosforth RC 26:55 22.291 Mph 17.727
99 Emily Richards Female Juvenile Bourne Wheelers 27:06 22.14 Mph 16.364
100 Joe Wakelin Male Juvenile Godric CC 27:19 21.965 Mph 15
101 Patrick Kilcullen Male Juvenile Stockton Wheelers CC 27:21 21.938 Mph 13.636
102 Ellen Fordham Female Juvenile Bourne Wheelers 27:26 21.871 Mph 12.273
103 Adam Lane Male Juvenile Thanet RC 27:30 21.818 Mph 10.909
104 Louis Boulton Male Juvenile Brighton Excelsior CC 27:46 21.609 Mph 9.545
105 Charlie Price Male Juvenile Mid Shropshire Wheelers 28:35 20.991 Mph 8.182
106 Michael Carter Male Juvenile Welland Valley CC 28:40 20.93 Mph 6.818
107 Annabel Parker Female Juvenile Matlock CC 29:01 20.678 Mph 5.455
108 Mia Mawson Female Junior Sleaford Wheelers Cycling Club 29:13 20.536 Mph 4.091
109 Alex Cutmore Male Juvenile TPH Racing 32:25 18.509 Mph 2.727
110 Jessica Woollas Female Juvenile Sleaford Wheelers Cycling Club 41:31 14.452 Mph 1.364
DNF Tilly Malbon Female Junior Barking Abbey Secondary School 0
DNF Fran Cole Female Junior Coalville Whs 0
DNS(A) Ryan Williams Male Juvenile North Midland Youth Squad 0
DNS(A) Conor Williams Male Juvenile Hillingdon Slipstreamers 0
DNS(A) Oliver Stockwell Male Junior Welwyn Whs 0
DNS(A) Freya Richardson Female Junior Portsmouth North End CC 0
DNS(A) Jack Rutland Male Junior Beacon Wheelers 0
DNS(A) Joseph Kininmonth Male Juvenile Derby Mercury R C 0
DNS(A) Freya Eccleston Female Juvenile Palmer Park Velo 0
DNS(A) Hannah Brehaut Female Junior Guernsey Velo Club 0
DNS(A) Kirsten Stilwell Female Juvenile Princes Risbourough Secondary School 0
DNS Harry Courtney Male Juvenile Racing Metro 15 0
DNS Tom Carson Male Juvenile Colchester Rovers CC 0
DNS Kian Traynor Male Juvenile Welland Valley CC 0
DNS Archie Irving Male Junior Beacon Wheelers 0
DNS Luke Halls Male Junior southfork racing.co.uk 0
DNS Ben Pierce Male Juvenile Mid Shropshire Wheelers 0
DNS Adam Churchill Male Junior Preston Park Youth Cycling Club 0
DNS Jay Dixon Male Junior Racing Metro 15 0
DNS Harrison Tacey Male Juvenile Leicestershire RC 0
DNS Hollie Owens Female Junior Born to Bike - Bridgtown Cycles 0
DNS Ronnie Tse Male Junior Mid Shropshire Wheelers 0
DNS Joshua Williams Male Juvenile Matlock CC 0
DNS Euan Backus Male Junior ZeroBC Race Team 0
DNS Matthew Mccullagh Male Junior Edinburgh Road Club 0
DNS Morven Yeoman Female Juvenile East Kilbride Road Club 0
DNS Harry Paveley Male Juvenile Innovation Racing 0
DNS Kieron Mutch Male Juvenile Racing Metro 15 0
DNS Molly Cutmore Female Junior TPH Racing 0
DNS Tristan Davies Male Junior Mid Devon CC 0
DNS Jonathan Toma Male Juvenile Fenland Clarion CC 0
DNS Duncan Pritchard Male Junior Palmer Park Velo 0
DNS Roisin Lally Female Juvenile Derwentside CC 0
DNS Imani Pereira James Female Juvenile East Kilbride Road Club 0
DNS Aaron Dodd Male Juvenile Holmfirth C C 0
DNS Daniel Cutler Male Juvenile East Kilbride Road Club 0
DNS Flynn Robinson Male Juvenile Thanet RC 0 Claim
DNS Vaughan Marris Male Junior Fareham Wheelers CC 0