welsh ca (welsh championship) (w, j) + m overflow (non championship) (240 riders in 2 events)(chq to m heritage-owen)

  • Hide Map
  • Date: 30-Apr-17
  • Time: 09:00
  • Distance: 25 Miles
  • Course: R25/3H
  • Closing Date: 18-Apr-17 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para
Position Img First Name Last Name Gender Category Club Time Avg. Speed
1 Laurence Plant Male Senior AS Test Team 51:35 29.079 Mph
2 Colin Parry Male Senior Severn Valley Cycles 51:56 28.883 Mph
3 Tom Bowering Male Senior PMR 52:53 28.364 Mph
4 Eileen Burns Female Senior 53:07 28.24 Mph
5 Kate Allan Female Senior DRAG2ZERO 53:09 28.222 Mph
6 Josh Griffiths Male Espoir Bristol South Cycling Club 53:33 28.011 Mph
6 Joe Rees Male Espoir Cardiff Ajax CC 53:33 28.011 Mph
8 Rory Gilling Male Senior Velo Club Montpellier 53:44 27.916 Mph
9 Nick Livermore Male Senior Bristol South Cycling Club 53:53 27.838 Mph
10 Nathan Leaves Male Senior NFTO CC 54:24 27.574 Mph
11 Tristian Manning Male Senior Bynea Cycling Club 54:27 27.548 Mph
12 Michael Hill Male Senior Chester RC 54:58 27.289 Mph
13 Simon Adcook Male Vet Worcester St. Johns CC 55:07 27.215 Mph
14 James Grandfield Male Senior Team CRANC 55:13 27.166 Mph
15 Thomas Dye Male Senior Cardiff Ajax CC 55:39 26.954 Mph
16 Ian Lindsay Male Vet Royal Navy & Royal Marines CA 55:54 26.834 Mph
17 Stephanie Post Female Senior VeloSistas TT Team 55:56 26.818 Mph
18 James Fritchley Male Senior 56:20 26.627 Mph
19 Simon Witts Male Vet Gloucester City Cycling Club 56:35 26.51 Mph
20 Rebecca Richardson Female Senior Hafren CC 57:10 26.239 Mph
21 Clarice Chung Female Senior AS Test Team 57:29 26.094 Mph
22 James Manson Male Vet Cardiff Triathletes 57:41 26.004 Mph
23 Andrea Parish Female Vet VeloSistas TT Team 57:50 25.937 Mph
24 Owain Roberts Male Senior Port Talbot Whs CC 58:02 25.847 Mph
25 Crystal Spearman Female Senior 58:13 25.766 Mph
26 Jason Roberts Male Vet Bynea Cycling Club 58:14 25.758 Mph
27 Nadine Cannon Female Senior VeloSistas TT Team 58:17 25.736 Mph
28 Nick Sexton Male Senior Islington Cycling Club 58:27 25.663 Mph
29 John Aspell Male Vet 58:52 25.481 Mph
30 Matthew Hanford Male Espoir Bynea Cycling Club 58:54 25.467 Mph
31 Simon Davies Male Vet Milford Tritons Cycling Club 59:19 25.288 Mph
32 Robert Smith Male Vet Warwickshire Road Club 59:26 25.238 Mph
33 John O'Dwyer Male Senior Dursley Road Club 59:27 25.231 Mph
34 Paul Freegard Male Vet Chippenham & District Wheelers 59:41 25.133 Mph
35 Mark Hillier Male Vet Port Talbot Whs CC 1:00:27 24.814 Mph
36 Roger Wood Male Vet Pontypool Road Cycling Club 1:00:28 24.807 Mph
37 Phil Guy Male Vet North Shropshire Wheelers 1:00:45 24.691 Mph
38 Emma Angove Female Senior Chippenham & District Wheelers 1:00:48 24.671 Mph
39 Terry Anthony Male Vet Ogmore Valley Wheelers 1:00:54 24.631 Mph
40 Neil Downes Male Vet 1:01:01 24.583 Mph Claim
41 Danielle Flawn Female Senior 1:01:02 24.577 Mph
42 Russell Boon Male Vet Avonlea/Treasure RT 1:01:21 24.45 Mph
43 Stephen Ratcliffe Male Vet Brecon Wheelers 1:01:23 24.437 Mph
43 Kari Jones Female Senior VeloSistas TT Team 1:01:23 24.437 Mph
43 Lucy Davies Female Senior Arctic Aircon RT 1:01:23 24.437 Mph
46 Bethany Taylor Female Senior Salt and Sham Cycle Club 1:01:25 24.423 Mph
47 Jonathan Webb Male Vet Gannet CC 1:01:32 24.377 Mph
48 Alistair Morgan Male Vet Pontypool Road Cycling Club 1:01:46 24.285 Mph
49 Les Thomas Male Vet Port Talbot Whs CC 1:01:54 24.233 Mph
50 Robert Finch Male Vet Arctic Aircon RT 1:02:09 24.135 Mph
51 Kirsty Murray Female Vet Pembrokeshire Velo 1:02:25 24.032 Mph
52 Brad Davies Male Vet Bynea Cycling Club 1:03:08 23.759 Mph
52 Geoff Edgerton Male Vet North Shropshire Wheelers 1:03:08 23.759 Mph
54 Jasmine Bowyer Female Senior Cardiff Ajax CC 1:03:39 23.566 Mph
55 Emily Tillett Female Espoir Liv CC Halo Cycles 1:03:44 23.536 Mph
56 Gareth Hill Male Vet Abercynon Road Club 1:03:47 23.517 Mph
57 Joanna Knight Female Vet Bristol South Cycling Club 1:04:11 23.371 Mph
58 Alison Torode Female Vet Born to Bike - Bridgtown Cycles 1:04:42 23.184 Mph
59 Graham Smith Male Vet Severn Road Club 1:04:36 23.22 Mph
60 Morgan Ley Male Espoir Port Talbot Whs CC 1:05:00 23.077 Mph
61 Deborah Sheridan Female Vet Warwickshire Road Club 1:05:32 22.889 Mph
62 Louise Georgi Female Vet Giant CC Halo Films 1:05:37 22.86 Mph
63 Vince Evans Male Vet Wrekinsport CC 1:03:45 23.529 Mph
64 Claire Hann Female Senior Bristol & District Triathletes (BAD TRI) 1:05:17 22.977 Mph
65 Robert Jones Male Vet Bynea Cycling Club 1:07:57 22.075 Mph
66 Claire Manson Female Senior Cardiff Triathletes 1:08:15 21.978 Mph
67 John Howells Male Vet Corinium Cycle Club 1:09:58 21.439 Mph
68 Diane Wynne Female Vet VC Sevale (Malvern) 1:10:48 21.186 Mph
69 Julie Stephens Female Vet Ross on Wye & Dist CC 1:11:18 21.038 Mph
70 Diane Hynam Female Vet Bynea Cycling Club 1:15:06 19.973 Mph
71 Paul Griffiths Male Cardiff Ajax CC 1:18:16 19.165 Mph
DNF Marinus Petersen Male Senior Team NBCC
DNF Stephen Landeg Male Vet Ogmore Valley Wheelers
DNS Christopher Matthews Male Vet
DNS Sarah Wise Female Senior CC Weymouth
DNS Diane Wilson-Evans Female Vet Bynea Cycling Club
DNS Pfeiffer Georgi Female Espoir Liv CC Halo Cycles
DNS Fenella Brown Female Vet Warwickshire Road Club
DNS Karen Michelle Spiteri Female Velo Club Walcot
DNS Jon Williams Male Senior Team NBCC
DNS Gerry Bowditch Male Vet VeloVitesse/ALLCAP/James Barry
DNS Stephen Griffiths Male Vet Merthyr CC
DNS Alan Cooper Male Vet Avonlea/Treasure RT
DNS Richard Hier Male Senior Merthyr CC
DNS Zak Coleman Male Espoir Team PedalRevolution.co.uk
DNS James Coxon Male Vet
DNS Phillip Turner Male Vet Bynea Cycling Club
DNS Paul Griffith Male Vet Clwb Beicio Egni/Energy Cycling Club
DNS Gregory Brett Male Vet Ogmore Valley Wheelers
DNS Mike Hall Male Vet Port Talbot Whs CC
DNS David Wilson Male Vet North Shropshire Wheelers
DNS Tudur Parry Male Vet Clwb Beicio Egni/Energy Cycling Club
DNS Dominic Norcross Male Vet Team NBCC
DNS Harry Cowley Male Vet Chester RC
DNS Geoff Darbyshire Male Vet St Helens CRC
DNS Jessica Roberts Female Espoir Liv CC Halo Cycles