Matlock CC

  • Hide Map
  • Date: 24-Oct-21
  • Time: 14:00
  • Distance: 1 Km
  • Course: AHC/6
  • Closing Date: 12-Oct-21 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para

Nichols and Owen power to victories in Matlock CC Bank Road climb

  • Published: 25 Oct 21
  • Written By: Frazer Snowdon
F | T | G+
Andy Nichols

Andy Nichols led a one-two for Team Lifting Gear Products/Cycles In Motion and snatched victory by half a second from his team-mate, while Frances Owen (Fibrax Wrexham RC) won the women’s event.

In a replica on the morning’s event on the Riber Road hill climb Nichols and Owen recorded their second victories of the day over shorter climb and took overall honours in the men’s and women’s events.

Scratch rider Nichols, from Sheffield, recorded a ninth victory of the season in a time of one minute and 46.5 seconds over the 700-yard climb with an average of 12% and maximum of 25% gradient.

Running through the centre of Matlock the Bank Road hill climb heads straight up with the steepest gradient at the top on the final push to the finish line.

Improving weather greeted riders after the wet morning competition of the Riber Road hill climb but it was still raining at times with the wind come from the side of competitors.

Nichols won the Riber Road event in the morning by five seconds but was pushed all the way on this occasion by Calum Brown who missed the morning event.

Brown, who also finished second to Nichols on the Monsal hill climb, had to settle for the runner-up position again half a second down in 1-47.0.

After finishing third in the morning’s event on Riber Bank, David Fellows (Solihull CC) repeated the result on Bank Road clocking 1-50.9.

Spindata had predicted a closer fight between team-mates Nichols, Brown and Kieran Wynne-Cattanach all forecast to post 1-51 which was five seconds slower than the actual winning time.

In the veteran’s competition Steven Price (Ludlow Brewery RT) was quickest in 2-10.4 ahead of Andrew Laidler (Sitwell CC) in second (2-12.5) and Jon Wild (Veloviewer) in third (2-14.9)

As in the morning’s event Ryan Williams (Beeston Cycling Club) was the quickest juvenile rider covering the course in a time of 2-11.5.

Welsh rider Owen also had a successful day recording her second victory in a time of 2-23.6 which was 12 seconds clear of her nearest rival.

That was Becky Hair (Magspeed Racing) who was fastest at the halfway mark but came second at the finish in 2-35.4.

Meanwhile, third placed woman was Alison Dockney (Market Drayton CC) who completed the climb in 3-09.2.

Quickest juvenile girl, as was the case on the Riber Road climb, was once again Maia Howell (Matlock CC) who posted a time of 3-31.0 while fastest veteran woman was Sonia Insley (Bolsover & District CC) in 3-48.1.

* All reports are copyright of Cycling Time Trials/Snowdon Sports. Not to be used without permission.


Results

1              Andy     Nichols Team Lifting Gear Products/Cycles In Motion       01:46.5

2              Calum   Brown   Team Lifting Gear Products/Cycles In Motion       01:47.0

3              David     Fellows Solihull CC           01:50.9

4              Kieran   Wynne-Cattanach           Team Lifting Gear Products/Cycles In Motion       01:53.6

5              Ricki       Ellison   CC Giro 01:59.0

6              Richard Lucas     Mapperley CC    02:01.9

7              Ben        MacKinson          Apache Brave Racing       02:04.6

8              Ryan      Oldam   Reading CC          02:04.9

9              Matthew             Cleave  The Service Course          02:05.3

10           Joe         Shillabeer            Clifton CC York  02:05.7

11           David     Scott      MULE .C.C.          02:06.6

12           Josh       Coyne   Bpm Coaching   02:06.6

13           Callum  Dixon    Kingud Factory Racing    02:07.4

14           Martyn Stewart East Lancashire RC           02:08.9

15           Kirk        Vickers Holohan Coaching Race Team     02:09.8

16           Freddie Jagger   Team Lifting Gear Products/Cycles In Motion       02:10.2

17           Steven  Prince   Ludlow Brewery Race Team         02:10.4

18           James   Pearce  Solihull CC           02:11.4

19           Tobi       Ng          Team PB Performance   02:11.4

20           Ryan      Williams               Beeston Cycling Club      02:11.5

21           Andrew Laidler   Sitwell Cycling Club          02:12.5

22           Ewan     Mackie Cycling Sheffield               02:13.3

23           Jon         Wild       Veloviewer         02:14.9

24           Charlie  Openshaw          Team Lifting Gear Products/Cycles In Motion       02:15.3

25           Adam    Millington            Team PB Performance   02:16.9

26           Tom       Andrews              Team Lifting Gear Products/Cycles In Motion       02:17.1

27           Tony      Cope     Leek CC - Den Engel Belgian Bar 02:17.4

28           Paul       Hamblett             AS Test Team     02:18.1

29           James   Scrivener             Reading CC          02:18.5

30           Michael Shute    Mid Devon CC    02:19.0

31           Sam       Marshall               Trash Mile           02:19.7

32           Christopher        Peach    Ilkeston Cycle Club           02:20.4

33           Luke      Hind       Team Lifting Gear Products/Cycles In Motion       02:20.7

34           Iwan      Parry     Anglesey Cycling Group 02:20.9

35           Scott      Palmer  Bridgnorth Cycling Club 02:22.2

36           Steven  Morrow               Chorlton Velo    02:23.2

37           Frances Owen    Fibrax Wrexham RC         02:23.6

38           Brendan               Hirst       Rugby Racing Cycling Club            02:24.0

39           Darren  Miller    Fusion Cycling Club Dronfield      02:25.1

40           James   Byatt     Ilkeston Cycle Club           02:25.3

41           James   Davenport          VMCC powered by Y Beic              02:25.8

42           Kit           Buchanan            Solihull CC           02:26.2

43           Brian      Whiteley              Doncaster Wheelers C.C.              02:28.5

44           Ewen     Ross       Matlock CC         02:30.6

45           Mark     Rowbottom        Chesterfield Coureurs CC              02:30.8

46           Tom       Hazelton              Ilkeston Cycle Club           02:33.1

47           Chris      Ward     Syston Syclers    02:33.2

48           Simon   Warren Norwood Paragon CC     02:33.3

49           Paul       Armstrong          Team Lifting Gear Products/Cycles In Motion       02:33.7

50           Matthew             Coates  OVB       02:33.9

51           Matthew             Sparkes Beeston Cycling Club      02:34.2

52           Becky    Hair        Magspeed Racing             02:35.4

53           Emil        Howell  Matlock CC         02:38.4

54           Chris      Green   Matlock CC         02:39.2

55           Tim         Glenie   Ilkeston Cycle Club           02:45.7

56           Christopher        Riley      Paramount CRT 02:47.7

57           Khaled  Balabil   Holmes Chapel Velo        02:48.9

58           Matthew             Calvert  Matlock CC         02:51.3

59           Laurence             Warren-West    RAMcc  02:51.4

60           Richard Stoodley              TrueSapien         02:51.5

61           Barnabas             Pickford               University of Nottingham C C      02:52.1

62           John      Hind       Bolsover and District CC 02:52.6

63           Robert  McGregor           Paramount CRT 02:54.3

64           Ben        Mellor   Matlock CC         02:55.7

65           Edward Smith    Kettering CC       02:59.2

66           Fraser   Cummings           Matlock CC         03:04.0

67           Cameron             Coley-Smith       Stourbridge CC  03:08.7

68           Alison    Dockney              Market Drayton Cycling Club       03:09.2

69           Richard Davey   Matlock CC         03:11.2

70           Sarah     Briggs    Matlock CC         03:11.6

71           Paul       Fox         South Normanton C C     03:13.2

72           Gisli        Jenkins Sherwood CC     03:17.0

73           Dave      Beris      Matlock CC         03:20.5

74           Huw       Parry     Anglesey Cycling Group 03:27.8

75           Maia      Howell  Matlock CC         03:31.0

76           Andy     Newham             Lincoln Wheelers CC       03:35.6

77           Sonia     Insley    Bolsover and District CC 03:48.1

78           Luke      Atkins   Matlock CC         03:58.6

79           Ian          Pike  (Trike)        Lincoln Wheelers CC       04:00.0

80           Lilja        Raine     myhillcycling.co.uk          04:02.6

81           Timpthy               Farr        Matlock CC         04:09.5

82           Elizabeth              Bridgen Ilkeston Cycle Club           04:23.0

83           Gary      Wright (Trike)    Lincoln Wheelers CC       05:35.5

84           Laura     Ganderton          Peddlamaniacs Cycle Club            12:17.5

85           Phillip    Lovett   Backpedal           32:45.7