Viking 50 (Cambridge CC)(cheques to Cambridge CC)(80 riders)(inc EA VTTA Group championship)(Entries close 28/05/19)

  • Hide Map
  • Date: 16-Jun-19
  • Time: 06:00
  • Distance: 50 Miles
  • Course: e2/50c
  • Closing Date: 28-May-19 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para

Duggleby and Lethbridge on top in Cambridgeshire

  • Published: 16 Jun 19
  • Written By: Frazer Snowdon
F | T | G+
Adam Duggleby

Adam Duggleby and Alice Lethbridge were the fastest male and female respectively at the Viking 50-mile time trial promoted by Cambridge CC on Sunday morning.

Duggleby (Vive le Velo) clocked a time of 1-37-27 to set the fastest time by any rider that day. He has been in excellent form throughout the season, topping the podium at now 10 events so far on record.

He was last victorious at the City RC 10 last weekend and the Vive le Velo rider also won the Drighlington BC 10 the weekend before.

Duggleby will be hoping to continue his superb form in to next week, where he is set to ride a tandem at the VTTA National 50-mile Championships in Yorkshire.

Second spot was claimed by John Wingfield (Team Signum) who finished his run with a time of 1-39-39.

Wingfield was last victorious at the Virtual CC 25 in mid-May and also won the North Road CC 25 during the same month. He is next set to ride at the RTTC National 50-mile time trial on the 30th of June in South Wales.

Alice Lethbridge

Ben Stowe (Hemel Hempstead CC) was the man to finish in third after clocking a time of 1-40-02.

Alice Lethbridge (DRAG2ZERO) clocked a time of 1-49-07 to set the fastest time by a female rider.

The reigning National 100-mile Championship champion has been in excellent form over recent weeks, last winning the Charlotteville CC 50 in April.

Angela Carpenter (a3crg) finished her run with a time of 1-52-48 to finish second respectively. She last topped the podium at the a3crg Summer Women’s 10 on the 22nd of May and more recently achieved a third-place finish at the a3crg Summer Flying 15.

The 50-year-old is next due to compete at the a3crg 25 at the start of July and will be hoping to continue her fine form in that event.

* All reports are copyright of Cycling Time Trials/Snowdon Sports. Not to be used without permission. This report by Ben Gretton.

 

Results:

1          Adam  Duggleby        Vive Le Velo  1:37:27

2          John     Wingfield        Team Signum  1:39:39

3          Ben      Stowe  Hemel Hempstead CC            1:40:02

4          John     Lucock            Born to Bike - Bridgtown Cycles       1:40:48

5          Neil     Lauder Arctic Tacx RT           1:41:50

6          Jonathan          Shubert            Arctic Tacx RT           1:42:27

7          David  Veitch Lea Valley CC            1:43:06

8          Nick    Clarke  Arctic Tacx RT           1:43:07

9          Adam  Bidwell           Kingston Wheelers CC           1:43:14

10        Mark    Turnbull           TORQ Performance    1:44:44

11        Tom     Thornely          Buxton CC/Sett Valley Cycles           1:45:29

12        Henrik Persson            Kingston Wheelers CC           1:45:31

=13      Shawn Gough Tuxford Clarion C C   1:45:37

=13      Darren Yarwood         Vive Le Velo  1:45:37

15        Mat      Ivings  Buxton CC/Sett Valley Cycles           1:45:44

16        Dave    Green  CC Breckland 1:45:54

17        Stephen           Williamson      ...a3crg            1:46:09

18        Julian   Elliott  Finsbury Park CC       1:46:24

19        Martin Reynolds         Cambridge CC            1:46:56

20        Sean    Hunt    Lincoln Wheelers CC  1:47:10

21        Nick    Jones   Bournemouth Jubilee Whs      1:48:02

22        Steven Bass     Maldon & District CC            1:48:16

23        Nick    Cave    Team Lutterworth Cycle Cntr            1:48:22

24        John     Bradbury         CC Sudbury    1:48:36

25        Antony            Green  New Forest CC           1:48:55

26        David  Shepherd         ...a3crg            1:49:02

27        Alice    Lethbridge      DRAG2ZERO            1:49:07

28        John     Lacey  Hemel Hempstead CC            1:49:24

29        Dominic          Hill      Bec CC           1:49:25

30        Joe       Le Sage           Rutland Cycling Club 1:49:27

31        Iain      Boardman       Dulwich Paragon CC  1:49:52

32        Darran Bennett           Ely & Dist. CC/B&T Motor Rep's      1:50:02

33        Robert Bullyment       Catford CC     1:50:05

34        Antony            Brown Kettering CC  1:50:32

35        Nic      Pillinger           Team Secret Squirrel   1:50:58

36        Sean    Sanders           Drighlington BC         1:51:14

37        Paul     Vickers            West Suffolk Wheelers           1:51:34

38        Luke    Danckert         Army Cycling 1:52:02

39        Pete     Laud    Common Lane Occasionals    1:52:23

40        Neil     Cleminshaw    Vive Le Velo  1:52:33

41        Chris    Lea      Buxton CC/Sett Valley Cycles           1:52:42

42        Angela Carpenter        ...a3crg            1:52:48

43        Ken     Platts   Cambridge CC            1:52:55

44        Ian       Pike     Lincoln Wheelers CC  1:52:59

45        Colin   Lizieri  Cambridge CC            1:53:15

46        Liz       Powell DRAG2ZERO            1:53:16

47        Jackie  Field    CC Ashwell    1:53:54

48        Gavin  Hinxman (trike)           DRAG2ZERO            1:54:04

49        Ian       Wroblewski     Team Lutterworth Cycle Cntr            1:54:08

50        Steve   Burrows          Vive Le Velo  1:54:17

51        Jennifer           Millmore          Islington Cycling Club            1:54:56

52        Christina          Murray            Army Cycling 1:55:23

53        Martin Baumber          Shaftesbury CC          1:55:31

54        Mark    Newton           Elite Cycling   1:56:02

55        Becky Taylor  Wisbech Whs  1:56:03

56        Robert Watson            Cambridge CC            1:56:54

57        Geoff  Reynolds         Hemel Hempstead CC            1:56:56

=58      Jon       Friend  Bedfordshire Road RT           1:56:57

=58      Tim      Davies CC Luton        1:56:57

60        Thomas            Pfeiffer            Dulwich Paragon CC  1:57:01

61        Patrick Ellerbeck         St Neots CC    1:57:06

62        Mark    Greenhow       St Neots CC    1:57:11

=63      Peter    Richards          Icknield RC    1:58:01

=63      Richard           Tully    Elite Cycling   1:58:01

65        Nick    Burton Newark Castle C C     1:58:32

66        Gareth Wignall            Hertfordshire Whs      1:58:59

67        James   Wood  West Suffolk Wheelers           1:59:11

68        Robert Pisolkar           Shaftesbury CC          1:59:42

69        Tony    May     TMG Horizon Cycling Team  1:59:44

70        Chris    Nudds CC Breckland 2:00:34

71        Nick    Hickman          Team Salesengine.co.uk          2:01:16

72        Ritchie Parkins            Diss & District CC      2:01:35

73        Andrew           Curley Warwickshire Road Club        2:01:52

74        Martin Bullen  Peterborough CC        2:02:31

75        Mike    Kirby   Banbury Star Cyclists' Club    2:03:04

76        Martin Arundel           Verulam CC    2:03:29

77        Philip   Waring            Cambridge CC            2:03:34

78        Sue      Rust     Kettering CC  2:03:48

79        Philip   Jones   Peterborough CC        2:06:03

80        Jp         Pretorius          Vive Le Velo  2:06:55

81        Virginia           Mcgee ...a3crg            2:07:13

82        Gary    Boyd   Hub Velo        2:07:38

83        Mandy Bunn   Datalynx-Parenesis Cycling    2:08:25

84        Patrick O'connor         Calder Clarion 2:09:43

85        Helen   Gravatt            CC Ashwell    2:10:19

86        Barrie  Whittaker        Lyme Racing Club      2:11:36

87        Tracy   Rowlinson       Lyme Racing Club      2:12:32

88        Carol   O'connor         Calder Clarion 2:12:35

89        Kate    Vergette          Elite Cycling   2:12:38

90        Claire   Lee      Glendene CC  2:12:50

91        Tony    Baxter Withington Wheelers  2:12:54

92        Dominic          Whitehead       St Ives CC      2:13:06

93        Mark    Smart   VC Norwich   2:14:28

94        Susan   Sanders           Drighlington BC         2:15:39

95        Rhianne           Griffiths          Pembrokeshire Velo    2:18:26

96        Yiannis            Gopoulos         Hertfordshire Whs      2:21:33

97        Andrew           Knowles          North Norfolk Whs     2:22:02

98        Annette           Lacey  Hemel Hempstead CC            2:25:34

99        Paul     Wright Hitchin Nomads CC   2:29:11

100      Peter    Horsnell           Chelmer CC    2:44:42