ross-on-wye & dist cc

  • Hide Map
  • Date: 15-Jul-18
  • Time: 08:00
  • Distance: 25 Miles
  • Course: r25/7
  • Closing Date: 03-Jul-18 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para

Wright takes 25-mile win in Wales

  • Published: 15 Jul 18
  • Written By: Frazer Snowdon
F | T | G+

Paceline RT’s Pat Wright is no stranger to the top step of the podium and he once again showed his quality here in Usk as he raced to a time trial victory over 25 miles.

Pat Wright

Kieron Davies would have been the favourite before the event but he gave it a miss due to his wife giving birth to his second child.

But Wright, who finished fourth in the 10-mile event on the Saturday, averaged over 30mph aggregated over the two events to win this and take the overall prize.

Joanne Jago

Organiser of both races and home club rider Will Bevan came second in the 25 in 49.50 and David Poyall of Cwmcarn Paragon Road Club was third in 50.34 – enough to place him second overall and quickest overall veteran.

 

It was a smaller field than the 10-mile event with 47 finishers across all categories. Joanna Jago of Performance Cycles CC was fastest woman in 58.03 and second quickest was Michelle Fishbourne of Team Backstedt Bike Performance in 59.36. Completing the podium was Hannah Munday of Tri Training Harder in 1:00.32.

Susan Shook of Bush Healthcare CRT was the top overall woman with a combined time of 01:28.51 over the two distances.

* All reports are copyright of Cycling Time Trials/Snowdon Sports. Not to be used without permission.

 

Results:

1 Pat Wright Paceline RT 00:49:27

2 Will Bevan Ross on Wye & Dist CC 00:49:50

3 David Povall Cwmcarn Paragon Road Club 00:50:34

4 Anthony Jones Towy Racing Cycling Club (TRCC) 00:51:18

5 Will Munday Tri Training Harder 00:52:12

6 David Dickerson Team Echelon 00:52:51

7 David Bucknall Royal Dean Forest Cycle Club 00:53:49

8 Emyr Griffiths Towy Racing Cycling Club (TRCC) 00:54:10

9 Lee Francis Velo Club Bristol - Webbs Cycles 00:54:23

10 Michael Portlock Merthyr CC 00:54:31

11 Steve Potts Velo Club St Raphael 00:54:50

12 Nick Young Yeovil Cycling Club 00:55:08

13 Mark Bradley Bristol South Cycling Club 00:55:18

14 Colin Wallace Merthyr CC 00:55:26

15 Lee Monks Ludlow CC 00:56:08

16 Mike Griffiths N.E.W.T Newport and East Wales Triathlon Club 00:56:53

17 Tommy Barlow Clevedon & District Road Club 00:57:24

18 Gary Rickards Cheltenham & County Cycling Club 00:57:29

19 Daniel Kempe Bristol South Cycling Club 00:57:31

20 Dean Prosser Hereford & Dist Whs CC 00:57:40

21 Jonathan Wilkinson-lockyer Team Tor 2000 | KALAS 00:57:51

22 Steve Curry Ogmore Valley Wheelers 00:57:51

23 Joanne Jago Performance Cycles CC 00:58:03

24 James Coull Ross on Wye & Dist CC 00:58:05

25 Roger Wood Pontypool Road Cycling Club 00:58:08

26 Andy Kelly Bristol South Cycling Club 00:58:19

27 Digby Rusling Royal Dean Forest Cycle Club 00:58:50

28 Philip Sims Newport Phoenix CC 00:58:58

29 Michelle Fishbourne Team Backstedt Bike Performance 00:59:36

30 Neil Downes Forza RT 01:00:25

31 Hannah Munday Tri Training Harder 01:00:32

32 Robert Jones Cardiff 100 Miles RCC 01:01:19

33 Roger Taylor Frome and District Wheelers 01:01:40

34 Chris Fishbourne Team Backstedt Bike Performance 01:01:50

35 Hugh Davies Port Talbot Whs CC 01:02:07

36 Clare Greenwood Bush Healthcare CRT 01:02:19

37 Simon Kinsey Virtual Cycling Club 01:02:57

38 Jon Airey Ross on Wye & Dist CC 01:02:58

39 Joanna Knight Bristol South Cycling Club 01:03:00

40 Susan Shook Bush Healthcare CRT 01:04:08

41 Roxy Woodfield Hereford Triathlon Club 01:05:01

42 Richard Goddard Newport (Shropshire) CC 01:05:52

43 Steven Macdonald Bristol South Cycling Club 01:06:48

44 Michael Williams Hereford & Dist Whs CC 01:09:43

45 Derek Morgan Gannet CC 01:10:49

46 John Howells Corinium Cycle Club 01:12:28

47 Philippa Crocker Dursley Road Club 01:19:46

 

Overall:

1 Pat Wright Paceline RT 01:09:40

2 David Povall Cwmcarn Paragon Road Club 01:11:15

3 David Dickerson Team Echelon 01:14:19

4 David Bucknall Royal Dean Forest Cycle Club 01:15:43

5 Lee Francis Velo Club Bristol - Webbs Cycles 01:16:06

6 Lee Monks Ludlow CC 01:18:55

7 Daniel Kempe Bristol South Cycling Club 01:20:48

8 James Coull Ross on Wye & Dist CC 01:21:24

9 Philip Sims Newport Phoenix CC 01:21:49

10 Michelle Fishbourne Team Backstedt Bike Performance 01:23:13

11 Clare Greenwood Bush Healthcare CRT 01:27:24

12 Jon Airey Ross on Wye & Dist CC 01:27:51

13 Susan Shook Bush Healthcare CRT 01:28:51

14 Roxy Woodfield  Hereford Triathlon Club 01:30:20

15 Michael Williams Hereford & Dist Whs CC 01:38:04

16 Derek Morgan Gannet CC 01:38:37

17 Philippa Crocker Dursley Road Club 01:51:19