bristol south cc (wtta hardriders)

  • Hide Map
  • Date: 22-Oct-17
  • Time: 10:00
  • Distance: 2 Miles
  • Course: uh26
  • Closing Date: 10-Oct-17 23:59
  • Categories:
    • Juvenile
    • Junior
    • Espoir
    • Senior
    • Veteran
    • Para

Jago breaks women’s course record, Norledge fastest on Burrington Combe

  • Published: 23 Oct 17
F | T | G+
Joanne Jago.

Joanne Jago (Performance Cycles) made full use of a strong tailwind as she sliced around 35 seconds from her own course record for the UH26 Burrington Combe climb at Blagdon on Sunday.

The Bristol-based rider – who was celebrating her 37th birthday on Sunday – clocked 8:24.1 to win on the day by 32 seconds from Frances Bromley (Buxton CC) and take 35.4 seconds from her old course record set in the same event last year.

Meanwhile, Joe Norledge (Bristol South CC) was the fastest man, covering the two-mile climb in 6:57.6 to win by just 1.5 seconds from Bristol RC rival Phil Stonelake, while Andrew Kirby (Univ of Bristol CC) was third, another 2.4 seconds off the mark.

Kirby led the University of Bristol CC to the team prize alongside Oliver Walker-Hayers and Hugh Bradshaw, while the fastest junior was Ben Wainwright (Team Tor 2000) who covered the course in 7:36.00 for joint 14th.

Joe Norledge.

The prolific Jago now has four wins and two second place finishes in her last six rides, other successes coming in the previous day’s Team Tor 2000 climb on West Close Hill as well as the Stratford CC and Severn RC climbs, with her final event before next weekend’s nationals coming at the Bristol South CC climb on Sunday.

Norledge has also been in good form this season. He won the Stratford CC climb of Dovers Hill last weekend, was victorious in September’s Somerset Road Club climb and was second in the VC Walcot and Mid-Devon CC climbs.

19th in last year’s National Hill-Climb Championships, he will be aiming to improve on that placing in this year’s event on Sunday.

* All reports are copyright of Cycling Time Trials/Snowdon Sports. Not to be used without permission.

* A gallery of images from this event by Rich Lewton Photography is available to view here.

 

Results:

Pos   Name  Club  Gender      Category    Time

1     Joe   Norledge    Bristol South CC  Male  S     6:57.6

2     Phil  Stonelake   Bristol Road Club Male  V40-47      6:59.1

3     Andrew      Kirby Univ of Bristol CC      Male  S     7:01.5

4     Josh  Coyne Okehampton CC     Male  S     7:13.6

5     Oliver      Walker-Hayes      Univ of Bristol CC      Male  S     7:18.8

6     Tavis Walker      DRK Racing  Male  S     7:21.7

7     Hugh  Bradshaw    Univ of Bristol CC      Male  S     7:22.6

8     Fred  Cook  Univ of Bristol CC      Male  S     7:24.7

9     Robert      Grover      Velo Club Walcot  Male  S     7:25.0

10    Joe   Hawksworth  Bristol South CC  Male  S     7:25.1

11    Ted   Cross Yorkshire Road Club     Male  S     7:25.5

12    Gordon      Markus      Severn Road Club  Male  V40-47      7:25.7

13    Daniel      Alford      Bristol South CC  Male  S     7:28.5

14    Glyndwr     Griffiths   73Degrees CC      Male  S     7:36.0

15    George      Jones Velo Club St Raphael    Male  S     7:36.0

16    Ben   Wainwright  Team Tor 2000 (Kalas)   Male  J     7:36.0

17    Jack  Phillips    Salt and Sham CC  Male  S     7:39.0

18    Thomas      Doran Hemel Hempstead CC      Male  S     7:41.7

19    Matt  Griffin     Cycology Bikes    Male  S     7:44.1

20    Ceri  Middleton   Univ of West of England CC    Male  S     7:45.8

21    Dean  Robson      Northover VT / Rudy Project   Male  S     7:46.1

22    James Coleman     DRK Racing  Male  S     7:51.3

23    Reuben      Bakker-Dyos BikeRadar   Male  S     7:51.8

24    Gareth      Hanahoe     Bristol Road Club Male  S     7:53.6

25    Daniel      Pink  GS Avanti   Male  S     8:00.3

26    Jim   Beales      Dursley Road Club Male  V48-54      8:02.1

27    Khem  Sattaur     Univ of Bath Cycling Club     Male  S     8:02.7

28    Adam  Whittaker   Salt and Sham CC  Male  S     8:05.8

29    Stewart     House Arctic Tacx RT    Male  V48-54      8:07.0

30    Jon   James Mendip Cycling Club     Male  V48-54      8:09.9

31    Andy  Stuart      Velo Club St Raphael    Male  V40-47      8:13.4

32    Geoff Ware  Minehead Cycling Club   Male  V40-47      8:18.5

33    Michael     Miskelly    Bristol South CC  Male  S     8:20.8

34    Nick  Livermore   Bristol South CC  Male  S     8:21.4

35    Mark  Hudson      Bristol South CC  Male  S     8:21.9

36    Jack  Luke  BikeRadar   Male  S     8:22.7

37    Mark  Brock Team Tor 2000 (Kalas)   Male  V40-47      8:23.3

38    Joanne      Jago  Performance Cycles CC   Female      S     8:24.1

39    Llewellyn   Holmes      Bristol & District Tri  Male  S     8:25.7

40    Andrew      Turner      Bristol South CC  Male  S     8:27.4

41    Will  Acworth     Bristol South CC  Male  V48-54      8:27.5

42    Lewis Martin      Spokes BPC Racing Male  S     8:28.1

43    Richard     Poynter     London Phoenix CC Male  S     8:31.6

44    Marc  Allen Swindon Road Club Male  V48-54      8:32.3

45    Jack  Enright     Univ of Bristol CC      Male  S     8:32.5

46    Ed    Cox   Bristol South CC  Male  S     8:33.5

47    Luke  Alexandre   Abellio - SFA Racing Team     Male  S     8:35.7

48    Gareth      Jones Clevedon & Dist RC      Male  V40-47      8:38.1

49    Steven      Cottington  Bath Cycling Club Male  V55+  8:39.2

50    Stephen     Down  Bristol South CC  Male  S     8:44.3

51    David Wilson-Evans      Bynea Cycling Club      Male  V55+  8:44.8

52    Kieran      Ellis Bristol South CC  Male  S     8:49.7

53    Tommy       Barlow      Clevedon & Dist RC      Male  V55+  8:52.5

54    Frances     Bromley     Buxton CC   Female      S     8:56.0

55    Andrew      Diffey      Somer Valley CC   Male  V48-54      9:01.6

56    Mark  Jerzak      Chew Valley Cycling Club      Male  S     9:09.1

57    Kate  Baker Univ of Bath Cycling Club     Female      S     9:10.8

58    Sebastian   Kuehne      Bristol South CC  Male  S     9:15.0

59    Rob   Nash  Bristol South CC  Male  V55+  9:17.4

60    Louis Salisbury   Kenilworth Whs    Male  S     9:31.0

61    Johnny      Arceuruena  T1 Diabetes.info  Male  S     9:31.8

62    Ian   Mountjoy    Bristol South CC  Male  V40-47      9:32.8

63    Jessica     Woolley     Bristol South CC  Female      S     9:37.8

64    Robert      Adams Bristol South CC  Male  V40-47      9:43.1

65    Wiebke      Rietz 1st Chard Wheelers      Female      WV    9:45.2

66    Nancy Walker      Univ of Warwick Triathlon & Road CC Female      S     9:45.7

67    joe   marsh Univ of West of England CC    Male  S     9:51.6

68    Luke  Smith Bristol South CC  Male  V48-54      9:57.7

69    Neil  Smith Bristol South CC  Male  V40-47      9:58.5

70    John  Gregory     Somer Valley CC   Male  V55+  00:10:04.0

71    steve clarke      Bristol South CC  Male  V48-54      00:10:04.7

72    Alice Thomson     DRK Racing  Female      S     00:10:05.4

73    Lewis Spindlove   Bristol South CC  Male  S     00:10:07.8

74    Alice Earle VeloVitesse Female      S     00:10:11.20

75    Dave  Harmer      Weston Wheelers CC      Male  V48-54      00:10:20.40

76    Ian   White Salt and Sham CC  Male  V48-54      00:10:26.40

77    Matthew     Barber      Bristol South CC  Male  V55+  00:10:34.70

78    Louise      Hargreaves  Salt and Sham CC  Female      S     00:10:44.60

79    Paul  Winchcombe  Chippenham & District Wh      Male  V55+  00:10:47.10

80    Steven      Macdonald   Bristol South CC  Male  V40-47      00:10:53.60

81    Graham      Smith Severn Road Club  Male  V48-54      00:10:54.80

82    Heidi Blunden     Sodbury Cycle Sport     Female      S     00:11:03.90

83    Lavinia     Cox   Bristol South CC  Female      S     00:11:06.90

84    Harriet     Parke Bristol South CC  Female      S     00:11:27.10

85    Matthew     Young Bristol South CC  Male  V40-47      00:11:30.30

86    Diane Wilson-Evans      Bynea Cycling Club      Female      WV    00:12:03.30

87    Michael     Collins     Bristol South CC  Male  V40-47      00:12:23.70

88    Edward      Trenchard   Bristol South CC  Male  V40-47      00:12:31.80

89    David Braidley    Bristol South CC  Male  V55+  00:12:51.40

90    Kate  Gordon      Bristol South CC  Female      S     00:13:02.30

91    Andy  House Bristol South CC  Male  V55+  00:13:07.00

92    Tony  Emery Dursley Road Club Male  V55+  00:14:04.90

93    Steve Thomas      Ride 24/7   Male  V48-54      00:14:48.50

94    Peter Rogers      Team Tor 2000 (Kalas)   Male  V55+  00:15:16.10

      Harry Tucker      Sulis Scorpions YCA     Male  J     NULL

      Robert      Jennings    Weston Wheelers CC      Male  V55+  DNS

      Daniel      Burbridge   Bristol South CC  Male  S     DNS

      Dave  Guy   Southdown Velo    Male  S     DNS

      Simon Holder      Kingfisher Triathletes  Male  V40-47      DNS

      Emily Slavin      Univ of Bath Cycling Club     Female      S     DNS

      Philip      Troughton   Bristol South CC  Male  S     DNS

      Tom   Lander      Bristol & District Tri  Male  S     DNS

      Marjolein   Meinders    Bristol South CC  Female      S     DNS

      Chris Parker      Velo Club St Raphael    Male  S     DNS

      David Cullen      Bristol South CC  Male  S     DNS

      CHRIS LENG  Velo Club Walcot  Male  V40-47      DNS

      Andrew Lockwood   Southampton Univ Road Cycling Male  S     DNS

      Callum      Hunter      Univ of Bristol CC      Male  S     DNS

      Russell     Peace Dursley Road Club Male  S     DNS

      Claire      Hall  Bristol South CC  Female      S     DNS

      Joshua      Gray  Team Tor 2000 (Kalas)   Male  S     DNS

      Justin      Gage  Velo Club Walcot  Male  V40-47      DNS

      Adam whitehead   Bristol South CC  Male  S     DNS

      Robert      Borek DRK Racing  Male  S     DNS

      russell     boon  Avonlea/Treasure RT     Male  V48-54      DNS

      Jacob Pilkington  Velo Club Montpellier   Male  S     DNS

      S‚bastien   Bernaert    Bristol Road Club Male  S     DNS