You are here: Events » Results » Result Details Register  |  Login
 

06/10/13 - Fibrax Wrexham CC Hill Climb
Winner: Tejvan Pettinger

 Result Minimize

PosRiderClubTimeN1N2N3Notes
1
Tejvan Pettinger
Sri Chinmoy Cycling Team
 
09:15.7
S
 
 
2
Richard Handley
Rapha Condor JLT
 
09:21.6
S
 
 
3
Matt Clinton
Mike Vaughan Cycles
 
09:38.5
S
 
 
4
James Dobbin
Arctic-SRAM RT
 
09:47.5
S
 
 
5
Paul Roby
Cover your Car .co.uk RT
 
10:00.7
V A
 
 
6
Giles Drake
Herbalife-Leisure Lakes Bikes.com
 
10:15.0
S
 
 
7
Jack O'Neill
Mike Vaughan Cycles
 
10:34.8
Jun
 
 
8
Ben McIntosh
Crewe Clarion Whs
 
10:39.0
Jun
 
 
9
Dave Griffiths
Paramount CRT
 
10:39.3
S
 
 
10
Graham Kemp
Graham Weigh Racing - Deeside Olympic RRC
 
10:41.2
S
 
 
11
Chris Edmondson
Wrexham RC Alf Jones Cycles Fibrax Ltd
 
10:56.6
S
 
 
12
David Watt
VC Melyd
 
11:03.0
V A
 
 
13
Max Spedding
Birkenhead North End CC
 
11:05.1
Jun
 
 
14
Marc Colclough
Rhos-on-Sea CC
 
11:13.9
S
 
 
15
Stewart Williamson
Rhos-on-Sea CC
 
11:18.4
V A
 
 
16
George Evans
Mid Shropshire Wheelers
 
11:21.5
Juv
 
 
17
Jon Wood
Coventry CC
 
11:22.5
V A
 
 
18
Kevin Larmer
Port Sunlight Whs
 
11:24.6
V A
 
 
19
M Gilbert
Wrexham RC Alf Jones Cycles Fibrax Ltd
 
11:25.5
S
 
 
20
James Risk
Sport City Velo
 
11:26.6
Jun
 
 
21
Mark Jones
Wrexham RC Alf Jones Cycles Fibrax Ltd
 
11:29.6
S
 
 
22
Anthony Morris
Red Rose Olympic
 
11:37.0
S
 
 
23
Ryan Morley
Wrexham RC Alf Jones Cycles Fibrax Ltd
 
11:37.6
S
 
 
24
Tom Brazier
Chester RC
 
11:40.1
S
 
 
25
Alistair Wrenn
Chester RC
 
11:41.5
S
 
 
26
Karl Moseley
Stourbridge Velo
 
11:47.4
V B
 
 
27
David Spencer
Wrexham RC Alf Jones Cycles Fibrax Ltd
 
11:54.3
V A
 
 
28
James Oliver
Chester RC
 
11:55.2
Jun
 
 
29
Samuel Bakewell
Port Sunlight Whs
 
12:03.8
S
 
 
30
Ashley Stephens
Chester RC
 
12:08.9
V A
 
 
31
Jason Heath
Newcastle Racing Club 2001/Vekta Velosport
 
12:12.5
S
 
 
32
Sean Fairhurst
Port Sunlight Whs
 
12:12.9
S
 
 
33
Rik Waddon
PARA T
 
12:14.2
S
 
 
34
Daniel Stevens
Liverpool Century RC
 
12:14.2
S
 
 
35
Neil Coles
Oswestry Paragon CC
 
12:17.6
V B
 
 
36
David Williams
Wrexham RC Alf Jones Cycles Fibrax Ltd
 
12:18.3
S
 
 
37
Mark Stevens
Liverpool Century RC
 
12:25.1
V A
 
 
38
Nick Whitley
Chester RC
 
12:28.4
V A
 
 
39
Robert Rhodes
Newcastle Racing Club 2001/Vekta Velosport
 
12:29.5
S
 
 
40
Andrew Grace
Crewe Clarion Whs
 
12:31.3
V B
 
 
41
Gary Maoudis
Chester RC
 
12:31.6
V A
 
 
42
Steve Aston
Wrexham RC Alf Jones Cycles Fibrax Ltd
 
12:33.1
S
 
 
43
David Woodley
Wrexham RC Alf Jones Cycles Fibrax Ltd
 
12:34.7
V A
 
 
44
Oliver Homer
Rhos-on-Sea CC
 
12:38.6
S
 
 
45
Ben Hughes
Rhyl CC
 
12:42.8
S
 
 
46
Marc Heuston
Liverpool Mercury Dolan CC
 
12:53.9
S
 
 
47
Simon Evans
Mid Shropshire Wheelers
 
12:56.8
V A
 
 
48
Nurul Ahmed
Chester RC
 
12:57.0
S
 
 
49
Jonathan Huck
Chester RC
 
13:00.5
S
 
 
50
James Eastbury
Chester RC
 
13:01.0
S
 
 
51
Tim Williams
Chester RC
 
13:01.7
V A
 
 
52
Andrew Castle
Wrexham RC Alf Jones Cycles Fibrax Ltd
 
13:02.4
V B
 
 
53
Robert Cannell
Newport (Shropshire) CC
 
13:03.1
S
 
 
54
Steve Heaney
Rhos-on-Sea CC
 
13:05.4
V B
 
 
55
Karl Southern
Chester RC
 
13:05.7
S
 
 
56
Stephen Hall
Wrexham RC Alf Jones Cycles Fibrax Ltd
 
13:08.7
S
 
 
57
Brian Boyle
Liverpool Century RC
 
13:12.8
V C
 
 
58
Robert Whittall
Chester RC
 
13:16.8
V A
 
 
59
Simon Price
Wrexham RC Alf Jones Cycles Fibrax Ltd
 
13:21.0
Juv
 
 
60
David Crawley
Wrexham RC Alf Jones Cycles Fibrax Ltd
 
13:22.3
S
inc l/s 2 mins
 
61
Terry Donnellon
Wrexham RC Alf Jones Cycles Fibrax Ltd
 
13:25.9
V C
 
 
62
Michael Stanley
Port Sunlight Whs
 
13:28.4
V B
 
 
63
Richard Whiteway
Chester RC
 
13:29.4
V A
 
 
64
Joseph Robson
Chester RC
 
13:31.9
V A
 
 
65
Huw Parry
Clwb Rasio Mona
 
13:32.4
V C
 
 
66
Phillip Aldred
Rhos-on-Sea CC
 
13:35.0
S
 
 
67
Gary EiShauer
Rhos-on-Sea CC
 
13:38.0
V B
 
 
68
Nicholas Burton
Newark Castle C C
 
13:42.3
S
 
 
69
Steven Astbury
Wrexham RC Alf Jones Cycles Fibrax Ltd
 
13:42.7
V A
 
 
70
Matt Bithell
Chester RC
 
13:56.1
S
 
 
71
Simon Trueman
Chester RC
 
14:00.8
V A
 
 
72
Jeff Henshaw
Chester RC
 
14:02.1
V A
 
 
73
Duncan Macaskill
Chester RC
 
14:03.0
S
 
 
74
Nicky Fairhurst
Port Sunlight Whs
 
14:04.4
L V
 
 
75
Clive Gudgeon
Chester RC
 
14:09.0
V B
 
 
76
Neil Southern
Chester RC
 
14:12.6
V A
 
 
77
Ray Ronnpage
Wrexham RC Alf Jones Cycles Fibrax Ltd
 
14:15.0
V B
 
 
78
Alexander Nurse
Liverpool Century RC
 
14:26.7
S
 
 
79
Gina Riley
Chester RC
 
14:29.6
L
 
 
80
Rebecca Holland
Chester RC
 
14:43.2
L
 
 
81
Jason Breakey
Rhos On Sea CC
 
14:44.3
S
 
 
82
Paul Modern
Chester RC
 
15:01.7
S
 
 
83
Andy Hamilton
Chester RC
 
15:03.1
S
 
 
84
Richard Evans
Wrexham RC Alf Jones Cycles Fibrax Ltd
 
15:07.3
S
 
 
85
Barry Jones
Birkenhead North End CC
 
15:16.7
V B
 
 
86
Karen Brooks
Lincoln Whs CC
 
15:19.4
L V
 
 
87
Roger Squire
Wrexham RC Alf Jones Cycles Fibrax Ltd
 
15:27.7
V B
 
 
88
Helen Latham
Chester RC
 
15:47.7
L
 
 
89
Edward Clements
Chester RC
 
15:54.3
V A
 
 
90
Stephen Briggs
Chester RC
 
16:03.1
V B
 
 
91
Miles Trueman
Chester RC
 
16:07.3
V A
 
 
92
Jack Sharp
Rhyl CC
 
16:08.4
Juv
 
 
93
Michael Endacott
Chester RC
 
16:16.5
V A
 
 
94
James Bilham
Chester RC
 
16:23.8
S
 
 
95
Helen Tudor
Oswestry Paragon CC
 
16:51.5
L V
 
 
96
Gary Thomas
Chester RC
 
17:26.5
S
inc l/s 1 mins
 
97
Robert Taylor
Chester RC
 
17:26.9
V B
 
 
98
David Booth
Active CP Cycles RT
 
18:44.4
V C
 
 
99
Ian Sutton
Chester RC
 
19:40.3
V B
 
 
1001
Steven Walley
Newcastle Racing Club 2001/Vekta Velosport
 
DNS(A)
V A
 
 
1002
Ben Butler
Bangor University RCC
 
DNS(A)
S
 
 
1003
Jenny York
Mid Shrops Wheelers
 
DNS(A)
L V
 
 
1004
Joseph Earley
Liverpool Century RC
 
DNS(A)
S
 
 
1005
Steven Ramsay
Chester RC
 
DNS
S
 
 
1006
Graham Darlington
Wrexham RC Alf Jones Cycles Fibrax Ltd
 
DNS
V D
 
 
1007
Darren White
Wrexham RC Alf Jones Cycles Fibrax Ltd
 
DNS
V A
 
 
1008
Peter Norman
Wrexham RC Alf Jones Cycles Fibrax Ltd
 
DNS
V D
 
 
1009
Richard Allan
London Dynamo
 
DNS
V A
 
 
1010
James Smith
Chester RC
 
DNS
S
 
 
1011
Gwyn Lovibond
Rhyl CC
 
DNS
Jun
 
 
1012
Terry Hughes
Port Sunlight Whs
 
DNS
V B
 
 
1013
Paul Moss
Coventry RC
 
DNS
V A
 
 
1014
Daniel Blackwell
Team Elite/Paul Bethall Electrical
 
DNS
S
 
 
1015
Justin McIlveen
Rhos-on-Sea CC
 
DNS
V A
 
 
1016
Mike Homer
Rhos-on-Sea CC
 
DNS
V C
 
 
1017
Lesley Teall
Chester RC
 
DNS
L V
 
 
1018
Dyfan Evans
Wrexham RC Alf Jones Cycles Fibrax Ltd
 
DNS
S
 
 
1019
Tom Williams
Wrecsam Triathlon Club
 
DNS
S
 
 

    

 

Privacy Statement  |  Terms Of Use
Copyright Cycling Time Trials