You are here: Events » Results » Result Details Register  |  Login
 

14/10/12 - Lyme RC Hill Climb
Winner: Matt Clinton

 Result Minimize

PosRiderClubTimeN1N2N3Notes
1
Matt Clinton
Mike Vaughan Cycles
 
04:24.8
M
 
 
2
Lee Baldwin
Buxton CC
 
04:40.4
M
 
 
3
Charles Taylor
South Pennine RC
 
04:49.8
M
 
 
4
Chris Baines
Buxton CC
 
04:56.3
M
 
 
5
Mark Tickle
Leigh Premier RC
 
05:00.3
M
 
 
6
Harry Shackleton
Team Elite
 
05:04.3
Jun
 
 
7
Matt Cartlidge
Stone Wheelers
 
05:05.7
M
 
 
8
Declan Byrne
Cycle Premier - Kovert
 
05:10.9
M
 
 
9
Andrew Magnier
Node4 - Giordana RT
 
05:11.9
M
 
 
10
Tom Bracegirdle
Team Elite
 
05:23.5
Jun
 
 
11
Jack Robinson
Seamons CC
 
05:28.1
Jun
 
 
12
Stuart Stirland
Edinburgh RC - SCU
 
05:30.1
M
 
 
13
Dylan Sharrock
Weaver Valley CC
 
05:33.5
Jun
 
 
14
Andy Leigh
Velocity Racing Team
 
05:35.8
Jun
 
 
15
Nick Decker
Congleton CC
 
05:37.0
M
 
 
16
Giles Bett
Weaver Valley CC
 
05:39.3
M
 
 
17
Jon Wood
Coventry CC
 
05:39.5
M
 
 
18
Sam Mansfield
Buxton CC
 
05:43.8
Jun
 
 
19
Chris Wilcox
Lyme Racing Club
 
05:46.2
M
 
 
20
Bernard Swinnerton
Lyme Racing Club
 
05:48.3
M
 
 
21
Tom Leese
Stone Wheelers
 
05:48.9
M
 
 
22
Simon Buchanan
Lyme Racing Club
 
05:52.7
M
 
 
23
Dane Walker
Team Ioptix - 010 Group
 
05:56.8
M
 
 
24
Ian Shapiro
Stockport Clarion CC
 
05:57.7
M
 
 
25
Sarah Byrne
Cycle Premier - Kovert
 
05:59.5
L
 
 
26
Joe Pattison
Lyme Racing Club
 
06:00.0
Jun
 
 
27
James Tate
Manchester Tri Club
 
06:01.2
M
 
 
28
Keith Minor
Lyme Racing Club
 
06:03.2
M
 
 
29
Joanne Clay
Leek CC
 
06:03.8
L
 
 
30
George Edwards
Lyme Racing Club
 
06:08.1
Jun
 
 
31
Mike Jones
Congleton CC
 
06:08.9
M
 
 
32
Phil Bracegirdle
Warrington Road Club
 
06:15.4
M
 
 
33
Jolian Morris
Newcastle RC 2001
 
06:18.3
M
 
 
34
Martin Parish
Crewe Clarion Wheelers
 
06:19.0
M
 
 
35
Joe Swinnerton
Lyme Racing Club
 
06:21.4
Juv
 
 
36
Jim Stringer
Crewe Clarion Wheelers
 
06:31.3
M
 
 
37
Alex Copp
Lyme Racing Club
 
06:44.2
Juv
 
 
38
Andrew Prince
Crewe Clarion Wheelers
 
06:47.3
M
 
 
39
Dan Minor
Lyme Racing Club
 
06:47.8
Juv
 
 
40
Barrie Whittaker
Lyme Racing Club
 
07:02.9
M
 
 
41
Duncan Wallis
Manchester Wheelers
 
07:07.6
M
 
 
42
James Brayford
Lyme Racing Club
 
07:08.4
Juv
 
 
43
Brett Lowndes
Walsall Roads CC
 
07:13.9
M
 
 
44
Michael Baskerville
Lyme Racing Club
 
07:19.4
M
 
 
45
Matthew Shaughnessy
Lyme Racing Club
 
07:30.6
Jun
 
 
46
Thomas Acha
Oldbury & District CC
 
07:33.4
Juv
 
 
47
Andrew Conroy
Kidsgrove Wheelers
 
07:46.7
M
 
 
48
Alex Powell
Lyme Racing Club
 
08:07.6
M
 
 
49
Glyn Edwards
Lyme Racing Club
 
08:11.0
M
 
 
50
Liam Zwetschnikow
Lyme Racing Club
 
08:20.2
Juv
 
 
51
Tom Hawkins
Lyme Racing Club
 
08:27.8
Juv
 
 
52
James Duncalf
Lyme Racing Club
 
08:32.1
Juv
 
 
53
Roger Duncalf
Crewe Clarion Wheelers
 
08:33.8
M
 
 
54
Martin Copp
Lyme Racing Club
 
09:21.8
M
 
 
55
Brian Powell
Lyme Racing Club
 
09:36.3
M
 
 
56
Steve Geraci
Lyme Racing Club
 
09:39.7
M
 
 
1001
Joe Corden
Stone Wheelers
 
DNS (Apol)
M
 
 
1002
David Elborn
Kidsgrove Wheelers
 
DNS (Apol)
M
 
 
1003
Claire Green
Lyme Racing Club
 
DNS (Apol)
L
 
 
1004
Chris Edmondson
Blackburn & District CTC
 
DNS (Apol)
M
 
 
1005
James Harness
Audlem Cycling Club
 
DNS
M
 
 
1006
Dafydd Evans
Rhos-on-Sea CC
 
DNS
Jun
 
 
1007
Phil Malkin
Lyme Racing Club
 
DNS
M
 
 
1008
Robert Jones
Lyme Racing Club
 
DNS
M
 
 
1009
Rob Adlard
Team Wheel Guru
 
DNS
M
 
 

    

 

Privacy Statement  |  Terms Of Use
Copyright Cycling Time Trials