You are here: Events » Results » Result Details Register  |  Login
 

24/02/13 - North Road CC 25
Winner: Joe Perrett

 Course reduced to 22 miles because of Roadworks.

 Result Minimize

PosRiderClubTimeN1N2N3Notes
1
Joe Perrett
Team IG-Sigma Sport
00:49:21
S
 
 
 
2
Wojciech Szlachta
www.twenty3c.co.uk
00:51:53
S
 
 
 
3
Wouter Sybrandy
Team IG-Sigma Sport
00:51:56
S
 
 
 
4
Ashley Cox
CC Luton
00:52:21
S
 
 
 
5
Conall Yates
In Gear Quickvit Trainsharp RT
00:52:22
S
 
 
 
6
Andrew Griffiths
Team IG-Sigma Sport
00:52:34
S
 
 
 
7
Rhys Howells
www.twenty3c.co.uk
00:53:22
S
 
 
 
8
Dean Robson
Somerset RC
00:54:05
S
 
 
 
9
Joe Fry
RST Racing Team
00:54:07
Juv
 
 
 
10
Adam French
Rapha Condor Cycling Club
00:54:29
S
 
 
 
11
Luke Hattersley
St Ives CC
00:54:37
Jun
 
 
 
12
Trevor Burke
Finchley Racing Team
00:54:53
V
+ 13:09
 
 
13
Jonathan Shubert
High Wycombe CC
00:55:01
S
 
 
 
14
Gray Turnock
Finsbury Park CC
00:55:09
V
+ 11:42
 
 
15
Simon Cannings
www.twenty3c.co.uk
00:55:13
V
+ 11:13
 
 
16
Liam Maybank
Twickenham CC
00:55:16
V
+ 10:44
 
 
17
Roy Chamberlain
Team Corley Cycles
00:55:21
V
+ 12:05
 
 
18
Tim Davies
Icknield Road Club
00:55:47
V
+ 11:16
 
 
19
Steve Golla
High Wycombe CC
00:55:48
S
 
 
 
20
Andrew Hastings
Finchley Racing Team
00:55:51
S
 
 
 
21
Robert Moore
London Phoenix CC
00:55:57
S
 
 
 
22
Stephen Nunn
Finchley Racing Team
00:56:11
V
+ 11:51
 
 
23
David Vaughan
Shorter Rochford Exclusive Ranges RT
00:56:39
S
 
 
 
24
Simon McNamara
South Downs Bikes
00:56:39
S
 
 
 
25
George Farrell
Welwyn Whs
00:56:51
S
 
 
 
26
Roger Maidment
East London Velo
00:56:56
S
 
 
 
27
Steve Torley
www.twenty3c.co.uk
00:57:06
S
 
 
 
28
Philip Hersey
Eagle Road Club
00:57:55
S
 
 
 
29
Adam Brittain
High Wycombe CC
00:57:55
S
 
 
 
30
Henry Farrell
Welwyn Whs
00:57:56
S
 
 
 
31
Mark Smith
Welwyn Whs
00:58:05
S
 
 
 
32
Sam Humpheson
Look Mum No Hands!
00:58:06
S
 
 
 
33
Ben Lewis
Finsbury Park CC
00:58:16
S
 
 
 
34
Jake Coward
Rapha Condor Cycling Club
00:58:24
Jun
 
 
 
35
Matt Molloy
Finsbury Park CC
00:58:50
V
+ 07:49
 
 
36
Sam Hayes
Team Salesengine.co.uk
00:59:02
S
 
 
 
37
Nick Jackson
Cambridge CC
00:59:06
V
+ 08:09
 
 
38
Edward Renwick
Oxford City RC
00:59:40
S
 
 
 
39
Joshua Maynard
Welwyn Whs
00:59:41
S
 
 
 
40
Alex Anderson
Welwyn Whs
00:59:52
S
 
 
 
41
Jon Dallimore
London Phoenix CC
00:59:54
S
 
 
 
42
Neil Hornett
Eagle Road Club
01:00:26
S
 
 
 
43
Colin Bailey
North Road CC
01:00:35
S
 
 
 
44
Jack Steven
East London Velo
01:00:48
S
 
 
 
45
Martin Dossett
Welwyn Whs
01:00:53
V
+ 05:20
 
 
46
Rob Chaplin
East London Velo
01:01:02
S
 
 
 
47
Karla Boddy
High Wycombe CC
01:01:08
W
 
 
 
48
Anthony Purnell
Cambridge Clarion Cycling Club
01:01:14
V
+ 07:38
 
 
49
Rebecca Slack
Look Mum No Hands!
01:01:17
WV
+ 11:06
 
 
50
David Bamford
East London Velo
01:01:17
S
 
 
 
51
Ryan Witchell
Welwyn Whs
01:01:18
Jun
 
 
 
52
Jonathan Scott
Verulam CC
01:01:18
S
 
 
 
53
John Pritchard
Finsbury Park CC
01:01:33
S
 
 
 
54
Steven Halsall
Velo Club Moulin - SCU
01:01:33
S
 
 
 
55
Tony May
TMG Horizon Cycling Team
01:01:54
V
+ 07:11
 
 
56
Matthew Clements
Lea Valley Youth CC
01:02:03
Juv
 
 
 
57
Paul McGrath
North Road CC
01:02:16
S
 
 
 
58
Ian Baynes
Hemel Hempstead CC
01:02:24
S
 
 
 
59
Will Beresford
London Phoenix CC
01:02:34
S
 
 
 
60
Roger Fogg
North Road CC
01:02:39
V
+ 05:11
 
 
61
Desmond Gayler
Kenton RC
01:02:56
V
+ 04:19
 
 
62
Damien Foy
Eagle Road Club
01:03:15
V
+ 04:00
 
 
63
Anthony Collier
HA Tri
01:03:32
S
 
 
 
64
Trevor Whittock
Lea Valley CC
01:03:34
V
+ 04:40
 
 
65
Kevin Haynes
Finsbury Park CC
01:03:43
V
+ 02:30
 
 
66
Michael Atkinson
North Road CC
01:03:53
S
 
 
 
67
Anthony Newland
Bossard Whs
01:04:06
V
+ 03:20
 
 
68
Graham Stogden
Finchley Racing Team
01:04:30
V
+ 02:21
 
 
69
Anna Grundy
Look Mum No Hands!
01:04:31
W
 
 
 
70
Bryan Holland
North Road CC
01:04:31
V
+ 01:42
 
 
71
Shay Giles
VC Elan - Harry Perry Cycles
01:04:51
V
+ 07:53
 
 
72
Adam Laycock
Team Trisports
01:04:52
V
+ 02:23
 
 
73
Daniel Northover
Finsbury Park CC
01:05:01
S
 
 
 
74
Lawrence Evans
Welwyn Whs
01:05:03
S
 
 
 
75
James Hoskins
Kingston Wheelers CC
01:05:40
S
 
 
 
76
Frank Rawlins
North Road CC
01:05:56
V
+ 02:06
 
 
77
Glyn Dodds
North Road CC
01:06:16
V
+ 00:35
 
 
78
Sam Williamson
Hemel Hempstead CC
01:06:22
V
+ 01:28
Inc 7 mins l/s
 
79
Ethan Lazell
London Phoenix CC
01:06:33
V
+ 00:42
 
 
80
David Clarke
Eagle Road Club
01:06:47
V
- 00:21
 
 
81
Richard Lofthouse
Eagle Road Club
01:06:54
V
- 00:54
 
 
82
Dominic Bray
Finsbury Park CC
01:07:09
V
- 00:18
 
 
83
Thomas Clarke
North Road CC
01:07:24
S
 
 
 
84
Jeremy Bonn
North Road CC
01:07:45
S
 
 
 
85
Mark Allen
Finchley Racing Team
01:07:50
V
- 01:37
 
 
86
Graeme Freestone King
Team Salesengine.co.uk
01:07:55
V
- 00:17
 
 
87
Michael Higgins
North Road CC
01:08:03
S
 
 
 
88
Richard Moule
Bossard Whs
01:08:10
V
+ 01:09
 
 
89
James Horan
South Downs Bikes
01:08:14
V
- 01:35
 
 
90
Tim Burrows
Westerley CC
01:08:20
V
+ 00:19
 
 
91
Hannah Ormesher
North Road CC
01:08:44
W
 
 
 
92
Richard McLellan
North Road CC
01:08:53
S
 
 
 
93
Dave Dickie
Finchley Racing Team
01:08:59
V
+ 01:22
 
 
94
Susan Hoskins
Kingston Wheelers CC
01:09:27
W
 
 
 
95
Aimee Wright
High Wycombe CC
01:09:56
W
 
 
 
96
Ricky Gray
HA Tri
01:11:24
S
 
 
 
97
Andy Pearce
High Wycombe CC
01:11:50
V
- 01:29
 
 
98
Tony Madgwick
Lea Valley Velo
01:12:19
V
- 03:53
 
 
99
Kris Pringle
HA Tri
01:13:09
S
 
 
 
100
Thomas Weir
CC Ashwell
01:13:12
S
 
 
 
101
Nick Hickman
Hitchin Nomads CC
01:13:12
V
- 05:57
 
 
102
Callum Mackie
Lea Valley Youth CC
01:13:15
Juv
 
 
 
103
Sarah Williamson
Hemel Hempstead CC
01:13:43
WV
- 01:20
 
 
104
Trevor Watson
Bossard Whs
01:14:22
V
- 05:43
 
 
105
Charles Pugh
Freedom Tri
01:15:11
S
 
 
 
106
Joanna Spragg
Bossard Whs
01:15:12
WV
- 03:58
 
 
107
Lyndon Lewis
Team Salesengine.co.uk
01:17:39
V
- 08:47
 
 
108
Tom Cosgrove
VTTA (London & Home Counties)
01:18:24
V
- 11:21
 
 
1001
Bruce Mackie
Lea Valley Youth CC
 
V
DNF
 
 
1002
James Madgwick
Lea Valley Velo
 
Juv
DNF
 
 
1003
Isla Aimee Rush
Wyndymilla
 
JuvW
DNF
 
 
1004
David Snowdon
Finsbury Park CC
 
V
DNF
 
 
1005
Matt Carter
CC Breckland
 
V
DNS A
 
 
1006
Avie Yiangou
Finchley Racing Team
 
V
DNS A
 
 
1007
Simon Goodwin
London Phoenix CC
 
V
DNS A
 
 
1008
Adrian O'sullivan
London Phoenix CC
 
V
DNS A
 
 
1009
Richard Prebble
Node4-Giordana Racing Team
 
V
DNS A
 
 
1010
Paul Bailey
North Road CC
 
V
DNS A
 
 
1011
Julian Ramsbottom
Scunthorpe Poly CC - Jack Tighe
 
V
DNS A
 
 
1012
Gavin May
Team Trisports
 
V
DNS A
 
 
1013
Marco Paganuzzi
Tri-Force
 
V
DNS A
 
 
1014
Lewis Bulley
Lea Valley Youth CC
 
Juv
DNS A
 
 
1015
Adrian Lamb
Southgate CC
 
S
DNS A
 
 
1016
Will Jenkins
Spirit Racing Team
 
S
DNS A
 
 
1017
Tejvan Pettinger
Sri Chinmoy Cycling Team
 
S
DNS A
 
 
1018
Scott Cousins
St Ives CC
 
S
DNS A
 
 
1019
Will Mangar
VeloRefined Aerosmiths
 
S
DNS A
 
 
1020
Jon Friend
Bedfordshire Road CC
 
V
DNS A
 
 
1021
Carl Ferri
Dulwich Paragon CC
 
V
DNS A
 
 
1022
Robert Windsor
East London Velo
 
V
DNS A
 
 
1023
Michael McDonald
Finsbury Park CC
 
V
DNS A
 
 
1024
Jeremy Greenwood
Finsbury Park CC
 
V
DNS A
 
 
1025
Helen McKay
London Phoenix CC
 
W
DNS A
 
 
1026
Charlotte Easton
Look Mum No Hands!
 
W
DNS A
 
 
1027
Paul Shipway
London Phoenix CC
 
V
DNS A
 
 

    

 

Privacy Statement  |  Terms Of Use
Copyright Cycling Time Trials