You are here: Events » Startsheets » Startsheet Details Register  |  Login
 
 Startsheet Details Minimize

21/10/12 - Bristol South CC Hill Climb

Headquarters: The Burrington Inn (Café) -

Course: View

NUMBERS Will be at the Headquarters, Competitors must sign on before taking their number, Return to HQ for a free drink.

HEADQUARTERS The Burrington Inn (Café) on the B3134.
Please park in the lower end of the car park (by Bike shop / ex-garden centre).
Further Parking is available in the two lay-by’s just beyond the café on the lower parts of the climb. !! Please do not park directly outside the Café.
 
IMPORTANT Keep your heads up for a safe ride.
Avoid U turns especially in the vicinity of the start and finish.
Use caution whilst riding in the vicinity of the Café.
Shout Your Number as you pass the Finish Timekeeper.

Riders on fixed gear please identify yourselves when signing on at the HQ to be eligible for the fixed prize.

In the interests of your own safety, Cycling Time Trials advise you to wear a HARD SHELL HELMET that meets the Internationally accepted safety standard.

 


    
 Startsheet Minimize

NoRiderClubStart TimeN1N2N3
1
James Kempe
Bristol South CC
10:01
Y15
 
 
2
Lara Spearman
Chippenham Wheelers
10:02
LY15
 
 
3
James Mitri
BCDS
10:03
Y13
 
 
4
Matt Fratesi
Severn RC
10:04
Y14
 
 
5
 
 
 
 
 
 
6
Malcolm Chave
Okehampton CC
10:06
V5
 
 
7
Andrew Derrick
Severn RC
10:07
S
 
 
8
Peter Braidley
Bristol South CC
10:08
J
 
 
9
Claire Greenfield
Bristol South CC
10:09
LV4
 
 
10
D. Curtis-Whitfield
Avonlea Treasure RT
10:10
S
 
 
11
David Bolton
Bristol South CC
10:11
V4
 
 
12
Iain Hounsell
Mendip CC
10:12
V4
 
 
13
Christina Gyles
Bristol South CC
10:13
L
 
 
14
John Cowley
BAD Tri
10:14
V4
 
 
15
Tom Ilett
Bristol South CC
10:15
S
 
 
16
Noah Godman
Severn RC
10:16
J
 
 
17
Luke Smith
Bristol South CC
10:17
V4
 
 
18
Richard Turpin
Wellington Wheelers
10:18
V6
 
 
19
EstherIve
Bristol South CC
10:19
L
 
 
20
Freddie Lewton
Dream Cycling
10:20
S
 
 
21
Kurtis Rowe
Yeovil CC
10:21
J
 
 
22
Lucy Walker
Bristol South CC
10:22
L
 
 
23
Steven Cottington
Cadence RT
10:23
V5
 
 
24
Michael Collins
Bristol South CC
10:24
S
 
 
25
Ed Trenchard
Bristol South CC
10:25
S
 
 
26
Tim Jay
Somer Valley CC
10:26
S
 
 
27
Russell Boon
Avonlea Treasure RT
10:27
V4
 
 
28
Neil Smith
Bristol South CC
10:28
S
 
 
29
A. Da Silva
Avonlea Treasure RT
10:29
V5
 
 
30
Glyndwr Griffiths
Bristol South CC
10:30
S
 
 
31
Ed Pitt
Bristol South CC
10:31
S
 
 
32
Mark Phillips
Severn RC
10:32
V4
 
 
33
Tom Woollard
Northovers VT
10:33
V6
 
 
34
Michael Lim
Bristol South CC
10:34
V4
 
 
35
James Bapty
Clevedon and District RC
10:35
S
 
 
36
Ed Trotman
Bristol South CC
10:36
S
 
 
37
Jonathan York
Somer Valley CC
10:37
V4
 
 
38
David Braidley
Bristol South CC
10:38
V5
 
 
39
Logan Chapple
Bristol South CC
10:39
J
 
 
40
Derek Smetham
Avonlea Treasure RT
10:40
V4
 
 
41
Andrew Spearman
Chippenham Wheelers
10:41
V5
 
 
42
Mark Hudson
Bristol South CC
10:42
S
 
 
43
Nick Lowe
Swindon RC
10:43
V4
 
 
44
Edward Collins
Mendip CC
10:44
S
 
 
45
Sam Larkham
Bristol South CC
10:45
S
 
 
46
Nick Creed
Somer Valley CC
10:46
S
 
 
47
Jonathan York
Bristol South CC
10:47
V5
 
 
48
Malcolm Grainger
Gloucester City CC
10:48
V6
 
 
49
Edric Hobbs
Mendip Velo
10:49
V4
 
 
50
Paul Jones
Bristol South CC
10:50
S
 
 
51
Michael Clark
Bristol South CC
10:51
S
 
 
52
Shaun Walsh
Yeovil CC
10:52
V6
 
 
53
John Murphy
Gloucester City CC
10:53
V6
 
 
54
Darren Edwards
Bath City CC
10:54
V4
 
 
55
David Kiddell
Bath CC
10:55
V4
 
 
56
James Chant
Gillingham & Dist. Wh.
10:56
V4
 
 
57
Phil Curtis-Whitfield
Avonlea Treasure RT
10:57
V4
 
 
58
Daniel Burbridge
Bristol South CC
10:58
S
 
 
59
Phil Gwynne
Chippenham Wheelers
10:59
V5
 
 
60
Robert Gough
Artic SRAM RT
11:00
S
 
 
61
Christian Smith
Bristol South CC
11:01
S
 
 
62
Luke Harvey
Somer Valley CC
11:02
S
 
 
63
Gary Lewis
Severn RC
11:03
V5
 
 
64
Peter Greenfield
VC Walcot
11:04
S
 
 
65
Marc Allen
Swindon RC
11:05
V4
 
 
66
Tom Woodward
Avonlea Treasure RT
11:06
S
 
 
67
Steve Hore
Bristol South CC
11:07
V5
 
 
68
Paul Knight
Mendip CC
11:08
V5
 
 
69
David Swainsbury
Bristol South CC
11:09
S
 
 
70
Tavis Walker
Bristol South CC
11:10
S
 
 
71
J. Wilkinson-Lockyer
Team Tor 2000
11:11
V4
 
 
72
Simon Rouse
Gillingham & Dist. Wh.
11:12
V4
 
 

    

 

Privacy Statement  |  Terms Of Use
Copyright Cycling Time Trials